článok Článok

Trigonostigma heteromorpha
(razbora klinovitá)

Čeľaď: Cyprinidae
Rad: Cypriniformes
Pôvod: Ázia (Sumatra, Borneo, Indonézia)

Veľkosť a popis:
Táto rybka dorastá do veľkosti zhruba 5 cm. Telo má vysoké a po stranách stlačené. Po oboch stranách má čiernu škvrnu, na šedo-striebornom "podklade". Bruško je strieborné. Škvrna je v tvare klinu, preto jej pomenovanie - klinovitá. Je to spoločenská a mierumilovná rybka, ktorá dobre vynikne v húfe. Nádrž v ktorej je chovaná by mala byť stredná s mäkšou vodou. Dno tmavšie. Zdržuje sa v strednej časti nádrže. V akváriu mám druh Trigonostigma heteromorpha a asi i poddruh Trigonostigma heteromorpha espei. Trigonostigma heteromorpha espei sa líši menej výraznou škvrnou, len naznačenou. Taktiež som si všimol, že jeden lúč análnej plutvy v prípade Trigonostigma heteromorpha je čierny, kdežto Trigonostigma heteromorpha espei ho má iba naznačený (je iba slabo viditeľný).

Pohlavné rozdiely:
Samček je menší a štíhlejší. Samček ma spodný výbežok tmavej škvrny pretiahnutý až k brušným plutvám.

Odchov:
Na odchov postačuje i menšia nádrž (10 l). Voda musí byť čistá a hlavne mäkká. Celková tvrdosť by nemala prekročiť hodnotu 6°dGH. Chovný pár sa vytiera na spodnú stranu listov. Po vytretí je potrebné chovný pár odloviť a nádržku zatemniť. Poter sa liahne pri teplote 26-28°C za 24-28 hodín. Po piatich dňoch sa rozpláva a začína prijímať menšiu živú potravu. Rast je dosť rýchly.

Trigonostigma heteromorpha Trigonostigma heteromorpha Trigonostigma heteromorpha Trigonostigma heteromorpha Trigonostigma heteromorpha Trigonostigma heteromorpha

31.07.2006
Jozef DoliňákPrístupov: