technika Technika

technika Filter AquaEl mini plus:
Rozhodol som sa vymeniť svoj "starý" filter AquaEl mikro za tento väčší typ. Nakoľko som bol spokojný so značkou AquaEl, ani som neuvažoval o kúpe inej značky. AquaEl mikro som použival skoro od mojich začiatkov a doteraz fungoval (funguje) bez akýchkoľvek problémov. Je tichý, len mal dosť malú filtračnú náplň.
Filter AquaEl mini plus (4.2 W) je učený pre akvária s objemom od 30 do 100 litrov. Prietok má 260 l/h, ale s reguláciou. Hneď som v ňom vymenil bio-molitan za jemnejší, nakoľko originál tam bol ako ementál.

filter AquaEl mini plus

technika Filter AquaEl mikro:
Používam filter AquaEl mikro (2.2W). Prietok má od 0 do 250 l/h. Výrobca ho odporúča pre akvária od 3 do 50 litrov. Má plynulú reguláciu prietoku. Súčasťou balenia je "konzola" ktorá sa môže na akvárium buď zavesiť, alebo za pomoci štyroch prísaviek pripevniť na sklo. Na túto "konzolu" sa umiestňuje filter. Nakoľko filter má i vlastné nožičky, môže byť položený i na dne. V balení je ešte nástavec so vzduchovacou hadičkou. Filter sa dodáva s biomolitanom v tvare písmena L. Ja do otočnej "hlavy" filtra ešte vkladám akvaristickú vatu, čo síce obmedzí prietok filtra, ale zachytí i malé nečistoty.

filter AquaEl mikro - rozložený filter AquaEl mikro - zložený vzduchovacia hadička

technika Roztrekovacia rampa:
Roztrekovacia rampa sa skladá z troch samostatných častí, ktoré do seba zapadajú. 04.08.2007 som rampu čistil a keď som ju dával do akvária, trochu som ju "pootáčal". Tým v akváriu vzniklo rôzne prúdenie. Prvú časť rampy som nasmeroval tak, aby voda z nej smerovala ku dnu. Hneď pod ňou je umiestnený kamienok, ktorým sa do akvária "dostáva" CO2 do akvária. Takže sa nedostáva k hladine, ale prúdov vody z rampy sa bublinky "rozpadajú" na menšie a dostávajú sa k rastlinkám. Druhú časť rampy som "otočil" tak, aby prúd smeroval tesne pod hladinou, čím vytvára jemné čerenie a pohyb na hladine. Poslednú, tretiu časť rampy som nasmeroval tak, že voda z nej smeruje k prednému sklu (viď obrázok). Uvidím teda aký následok bude mať tento môj experiment.
roztrekovacia rampa
technika Kryt akvária a osvetlenie:
Kryt akvária som si urobil sám. Použil som bielu laminovanú drevotriesku - dnes už banujem výber farby, ale je tu možnosť oblepiť celý kryt samolepiacou "tapetou". Osvetlenie som kúpil "hotové". Používam 15W trubicu AquaGlo. Osvetlenie "nepoužíva" štartér, ale elektronický predradník. Denne svietim 8:30-13:30~15:30-21:30, takže spolu 11 hodín.
Svetlo je veľmi dôležité. Bez osvetlenia by v akváriu nemohla prebiehať fotosyntéza (pri rastlinách) - proces spotreby oxidu uhličitého a tvorby kyslíku. Pokiaľ pestujeme rastlinky a chováme živočíchy z tropických oblastí, treba si uvedomiť, že tam deň a noc trvá rovnako - 12 hodín. Pri každom akváriu je treba dĺžku osvetlenia nastaviť pokusne, nakoľko každé akvárium je jedinečné.

kryt akvária a otvorené svetlo kryt akvária a zakrývanie svetla kryt akvária a zakrývanie svetla otvorený kryt akvária a svetlo otvorený kryt akvária zatvorený kryt akvária
technika Spätný ventil:
Je to v podstate "chlopňa", ktorá umožňuje priechod vzduchu, ale tlakom vracajúcej sa vody sa uzavrie. Zabraňuje v prípade, že prestane vzduchovací motorček pracovať, pretekaniu vody cez hadičku z akvária do motorčeka.

spätný ventil
technika Termo-box:
Až tak veľmi to nesúvisí s technikou do akvária, ale s akvaristikou zasa áno. Poznáte to, kúpite si rastlinku prípadne nové rybičky a uvažujete či "zvládnu" cestu. V lete je problém teplo, v zime naopak zima. Takéto boxy sa dajú i kúpiť, ale i vyrobiť. Ja som použil krabicu od papierov a polystyrén. Ten som si odrezal (to bolo ale neporiadku) s malou rezervou na rozmery krabice (jeden do vrchnáku, jeden na spodok krabice a po dva kusy na boky). Na "uchytenie" do krabice som použil taviacu pištoľ a polystyrén som vlastne prilepil ku krabici. Vrchnú časť polystyrénu (aby sa "nedrobila") som cez papier zažehlil. Ešte uvažujem o tom, že špáry vyplním silikónom.

termo-box termo-box termo-box - vrchnák
technika Vzduchovací motorček:
Zo začiatku som používal vzduchovací motorček Sera Air 110 (3 W). Výkon motorčeka je 110 l/h. Môže sa použiť na vzduchovanie, alebo k "starším" typom molitanových filtrov. Má vývod na jednu vzduchovaciu hadičku.

vzduchovací motorček Sera

technika Vzduchovací kamienok:
K dostaniu je viacero typov (či už tvarových, farebných, veľkostných). Ja ho používam pri CO2 - je na konci hadičky, ktorá je v akváriu. Výhradne používam biely kamienok, pri ktorom je asi najlepšie vidieť jeho "zanesenie". Na čistenie používam obyčajné Savo. Kamienok "odpojím" z hadičky a ponorím ho na 12 hodín do Sava. Potom ho zasa dám na 2-3 hodiny do čistej teplej vody a nakoniec ešte prepláchnem. Kamienok po tomto čistení je ako nový.

vzduchovací kamienok vzduchovací kamienok


Prístupov: