článok Článok

Rozmnožovanie rastlín.

Rastliny sa v akváriách rozmnožujú hlavne nepohlavne. Pohlavné rozmnožovanie nie je také časté ako pri suchozemských rastlinách. Medzi nepohlavné druhy rozmnožovania patria poplazy, odnože, podzemky, vedľajšie výhonky a odrezky. V riadkoch nižšie si môžete prečítať o týchto spôsoboch trošku podrobnejšie.

Poplazy
Sú to predĺžené výhonky vyrastajúce z miest, kde sa list pripája k stonke. Plazia sa buď pri dne (Vallisneria, Echinodorus), alebo pod dnom (Cryptocoryne). Na konci poplazu sa vytvorí nová malá rastlinka, z ktorej po zakorenení vyrastie ďalší poplaz, alebo viacero poplazov. Treba ich nechať tak, a keď dosiahnu asi tretinovú až polovičnú veľkosť „matičnej“ rastliny, môžeme ich oddeliť. Takýmto spôsobom sa rozmnožujú i niektoré druhy plávajúcich rastlín (Pistia stratiotes). Každá rastlinka vytvára niekoľko poplazov. Mladé rastlinky sa od „matičnej“ rastliny oddelia samé.

Odnože
Nové rastlinky sa tvoria na výhonkoch, ktoré sú kratšie, ale silnejšie ako poplazy. Tu stačí mladé rastlinky iba oddeliť od „matičnej“ rastliny (Echinodorus).

Podzemky
Sú to buď podzemné, alebo nadzemné stonky, ktoré vyzerajú ako korene. Po rozdelení takéhoto podzemku, z každej časti vyrastú stonky (listy) a korene (Anubias).

Vedľajšie výhonky
Rastlinky sa objavujú na niektorej časti „materskej“ rastliny. Napríklad na listoch rastliny Microsorum pteropus sa tvoria mladé rastlinky, ktoré sa časom oddelia. Po oddelení sa snažia uchytiť na koreňoch, prípadne kameňoch. Tam sa uchytia koreňmi. Nové rastlinky sa tvoria i na kvetných (vzdušných) stonkách, napríklad pri niektorých druhoch rastlín Echinodorus.

Odrezky
Je to najznámejšia metóda. Obyčajne sú to odrezky z vrchných častí rastlín (vrcholové odrezky), ale môžu sa odobrať i zo stredných častí, prípadne z bočných výhonkov. Rastlinka z ktorej sme odrezky odobrali, väčšinou znova vyženie nové výhonky (tak dosiahneme i zhustenie). Korene sa väčšinou tvoria v uzloch. Stačí odstrániť spodné listy a rastlinku zastrčiť do štrku. Po čase vyženie korene. Niektoré rastliny (Egeria densa, Ludwigia) vyženú korene i v prípade, že odrezky necháme voľne plávať na hladine. Najrýchlejšie zakorenia vrcholové odrezky nakoľko je na nich aktívny rastový vrchol.

27.10.2006
Jozef DoliňákPrístupov: