článok Článok

Riccia fluitans
(mrkva plávajúca)

rod: Nymphaeaceae
čeľaď: Ricciaceae
kontinent: kozmopolitný
pH: 5.0-8.0
teplota: 10-28°C

Riccia fluitans je kozmopolitná rastlinka, ktorá sa vyskytuje vo viacerých častiach sveta. Rastlinky z jednotlivých častí sveta sa líšia vzhľadovo. Táto plávajúca rastlinka dokáže vytvoriť hustý "koberec", ktorý môže byť hrubý i niekoľko centimetrov. Každá časť rastlinky dokáže vytvoriť novú rastlinku. Veľmi dobre slúži ako vytierací substrát pre niektoré druhy rýb a ako dobrá skrýša pre mlaď rybiek. Napríklad samček Betta splendens používa Riccia fluitans ako podporný materiál pri stavbe penového hniezda.

Využitie rastlinky Riccia fluitans ako ponorenej rastlinky je v akvaristike pomerne nový jav. Riccia fluitans sa upevňuje na kusy kameňa, skál či koreňov. Na jej upevnenie použijeme napríklad silón, alebo i jemnú sieťovinu (ideálna je sieťka z ovocia v košíkoch, napríklad od kivi). Na kameň, skalu alebo koreň dáme tenšiu vrstvu Riccia fluitans a dobre ju prichytíme, buď silónom alebo sieťovinou. Onedlho bude silón, prípadne sieťovina prekrytá Riccia fluitans a začne sa tvoriť hustý "trávnik". Pri ponorenej forme vyžaduje väčšiu starostlivosť - treba z nej odstraňovať detrit (odsávaním). Spodná vrstva často odhníva a v podstate sa Riccia fluitans uvoľní sa vypláva na hladinu. Občasným zastrihnutím môžeme predĺžiť interval znovu sadenia (prichytenia).

Pre pestovanie Riccia fluitans je potrebné dobré osvetlenie a taktiež je vhodné pridávať CO2. Uprednostňuje mäkkú vodu s dostatkom mikro- a makro- živín. Pokiaľ ich nemá dostatok, začne rastlinka pomaly žltnúť, až napokon sa úplne zastaví jej rast a začne sa "rozpadávať". Obľubuje skôr stojatú hladinu, alebo iba slabý prúd vody. Pokiaľ má ideálne podmienky, začne tvoriť kyslík vo forme jemných bubliniek na povrchu.

V akváriu som ju mal už viackrát. Bolo obdobie keď sa darilo až veľmi, ale bolo i obdobie, keď po týždni boja som prišiel o "celý" chumáč rastlinky. Momentálne ju "pestujem" aj ako plávajúcu formu a taktiež ju mám na dne prichytenú silónom o bridlicu. Zatiaľ sa jej darí dobre. S veľkou obľubou ju "okupujú" Neocaridina heteropoda.
Ešte mám skúsenosť, že pri Poecilia sphenops nemá šancu, nakoľko mi ju celú "pretrhali", ale napríklad taký Ancistrus sp. si ju ani "nevšimol".

Riccia fluitans Riccia fluitans Riccia fluitans Riccia fluitans Riccia fluitans s bublinkami


15.12.2006
Jozef DoliňákPrístupov: