rastliny Rastliny

Anubias barteri var. nana | Bacopa monnieri | Blyxa japonica | Cabomba caroliniana | Ceratophyllum demersum | Ceratopteris thalictroides | Cryptocoryne spec. legroi | Didiplis diandra | Egeria densa | Echinodorus cordifolius ssp. fluitans | Echinodorus horizontalis | Echinodorus osiris | Echinodorus quadricostatus | Echinodorus tenellus | Eleocharis parvula | Fissidens fontanus | Hottonia inflata | Hemianthus callitrichoides | Hemianthus micranthemoides | Hydrocotyle dissecta | Hygrophila corymbosa "Compact" | Lemna minor | Limnophila sessiliflora | Ludwigia repens | Microsorum pteropus | Monosolenium tenerum | Myriophyllum aquaticum (Green) | Najas guadalupensis | Pistia stratiotes | Riccia fluitans | Rotala rotundifolia | Sagittaria subulata | Vesicularia dubyana
rastliny Anubias barteri var. nana (anubias Barterov menší)
kontinent: Afrika
región: Afrika
pH: 5.5-9.0
dH: 1-12
t: 20-30°C
link: Tropica

Anubias barteri var. nana mladé rastlinky Anubias barteri var. nana
Jedna z nenáročnejších rastliniek, čo sa týka osvetlenia. Vyhovuje jej i polotieň. Je to nízka rastlinka, vhodná do popredia akvária. Má tvrdšie zašpicatené listy. Vhodná je i do akvária, kde ryby obžierajú rastlinky - Anubias by to mal prežiť. Rastlinku nie je vhodné sadiť do štrku. Môžeme ju prichytiť (silón, gumička) na pevný podklad (kameň, koreň), časom sa koreňmi uchytí sama. Korene by sa nemali skracovať lebo sú veľmi citlivé. Anubias úspešne rastie i emerzne. Rozmnožuje sa delením podzemku.

článok Anubias barteri var. nana
rastliny Blyxa japonica
kontinent: Ázia
región: Ázia
pH: 5.5-7.5
dH:
t: 22-28°C
link: Tropica
do akvária 23.03.2006
z akvária

Blyxa japonica Blyxa japonica
Ku svojej "prosperite" vyžaduje mäkkú vodu a pridávanie CO2. Tvorí lodyhu, ktorá je husto pokrytá tmavozelenými listami. Je to krovitá rastlinka, ktorá sa považuje za jednoročný druh. Rozmnožovaním za pomoci výhonkov je možné ju udržať stále v raste. Ideálne je ju sadiť v skupinách - tak pôsobí aj dekoratívnejšie.

článok Blyxa japonica
rastliny Ceratophyllum demersum (rožkatec ponorený)
kontinent: kozmopolitný
región: kozmopolitný
pH: 6.0-9.0
dH:
t: 10-28°C
link: Tropica

Ceratophyllum demersum Ceratophyllum demersum
Je to plávajúca rastlina, ktorá je tmavozelená a dosť krehká. Rozmnožuje sa úlomkami stoniek. Pri dobrom osvetlení rastie veľmi rýchlo, a čoskoro pokryje celú hladinu. Skúšal som ju i sadiť, ale veľký úspech to nebol. Na hladine bola rastlinka hustá, kdežto ponorená časť nie.

Novinka: Ceratophyllum demersum "Foxtail"

článok Ceratophyllum demersum
rastliny Echinodorus tenellus (echinodorus jemný)
kontinent: Severná Amerika
región: Amerika
pH: 5.5-8.0
dH: 5-12
t: 19-30°C
link: Tropica
do akvária 28.03.2006
z akvária

Táto rastlinka má niekoľko odrôd a foriem. Sadí sa do prednej časti akvária, kde začne tvoriť hustý zelený koberec. Pokiaľ má málo miesta listy stoja zvisle, v opačnom prípade sa ohnú čím sa zníži výška rastliny. Množí sa poplazmi.
rastliny Fissidens fontanus (Phoenix Moss)
kontinent: Severná Amerika
región: Severná Amerika
pH:
dH:
t:
link:
do akvária 08.12.2007
z akvária

Fissidens fontanus Fissidens fontanus
Fissidens fontanus je pomaly rastúci mach. Jeho výhodou je tvorba koreňového systému, takže ho netreba priviazať ku drevu, prípadne ku skalám. Dokáže zakoreniť v substráte.
rastliny Hemianthus micranthemoides
kontinent: Južná Amerika
región: Amerika
pH: 5.0-8.0
dH: 2-15
t: 20-28°C
link: Tropica
do akvária 08.07.2008
z akvária

Hemianthus micranthemoides

rastliny Hydrocotyle dissecta
kontinent: Severná Amerika
región: Amerika
pH: 6.0-7.5
dH: 2-15
t: 20-28°C
link: Tropica
do akvária 28.03.2006
z akvária


rastliny Lemna minor (žaburinka menšia)
kontinent: kozmopolitný
región: kozmopolitný
pH: 4.5-7.5
dH: 2-25
t: 10-30°C
link:

Lemna minor
Lemna minor je rastlinka, ktorá pri dobrých podmienkach dokáže pokryť celú hladinu. Je dosť "namáhavé" sa jej úplne zbaviť - nesmie ostať na hladine ani jediný lístoček a treba radšej každý deň skontrolovať akvárium. Je to dobrý "žrút" NO3 (dusičnanov). Ideálna je pre ňu stojatá hladina.
rastliny Ludwigia repens (ludwigia plazivá)
kontinent: Severná Amerika
región: Severná Amerika
pH: 5.5-8.0
dH: 4-18
t: 15-28°C
link: Tropica

Ludwigia repens Ludwigia repens
Pokiaľ má dostatok svetla, jej červená farba je intenzívnejšia. Po zastrihnutí sa začne "rozkonárovať" a stáva sa hustejšou. Mala by sa sadiť do skupín.

článok Ludwigia repens
rastliny Microsorum pteropus (hnedovka krídlovitá)
kontinent: Ázia
región:
pH: 5.0-8.0
dH: 2-11
t: 18-30°C
link: Tropica
do akvária 21.07.2006
z akvária

Táto papraď rastie obojživelne. V akváriu je nenáročná, darí sa jej od mäkkej až po tvrdú vodu. Ideálne je prichytiť Microsorum pteropus ku kameňu prípadne na kmeň. Pri zasadení do dna živorí, prípadne odumrie. Treba si dať pozor, nakoľko silno dekarbonizuje a okysľuje vodu (pokles hodnoty pH). Rozmnožuje sa buď delením materskej rastliny, alebo vedľajšími rastlinkami, ktoré sa tvoria na starších listoch.

21.07.2006 som opäť po veľmi dlhom čase zasadil (priviazal na koreň) zopár týchto mladých rastliniek. Na koreni som trošku posunul Anubias barteri var. nana, aby pre ne vznikol priestor.

08.10.2006. Na listoch Microsorum pteropus sú dcérske rastlinky, takže sa mu začína dariť. Dúfam, že ich bude viac. Zatiaľ som ich narátal tri.

rastliny Monosolenium tenerum
kontinent: Ázia
región: Ázia
pH: 5.0-8.0
dH: 5-25
t: 5-28°C
link: Tropica
do akvária 01.11.2006
z akvária

Monosolenium tenerum Monosolenium tenerum
Monosolenium tenerum sa výzorovo podobá na prerastený Vesicularia dubyana prípadne prerastenú Riccia fluitans. Môžeme ho uchytiť na koreň, drevo alebo iba tak nechať na dne, kde vytvára "vankúš". Treba s ňou zaobchádzať opatrne, nakoľko sa veľmi ľahko "láme" na menšie kusy. Mylne je označovaná i ako Pellia.

09.11.2007
Chcem sa podeliť s mojimi skúsenosťami s touto rastlinkou. Mám ju vo všetkých akváriách (Dve skaly, Miničko v práci, Akvárium). Ale dlhodobejšie v dvoch (Dve skaly a Akvárium). Lepšie sa tejto rastlinke darí v menšom akváriu - Dve skaly. Parametre vody sú skoro totožné, ale jedine čím sa tieto dve akvária líšia je filtrácia vody. V menšom nie je žiaden filter. Časom uvidím, či som sa nemýli, nakoľko som si Monosolenium tenerum priniesol i do minička čo mám v práci a tam taktiež filtrácia nie je. Zatiaľ síce ani dáke osvetlenie, ale pracuje sa na tom.

článok Monosolenium tenerum
rastliny Najas guadalupensis (riečňanka guadelupská)
kontinent: Severná Amerika
región:
pH: 5.0-9.0
dH: 5-25
t: 25-30°C
link: Wikipedia
do akvária 13.07.2007
z akvária

Najas guadalupensis Najas guadalupensis
Najas guadalupensis je nenáročná rastlinka. Je dosť krehká. Z každej ulomenej časti vznikne nová rastlinka. Vytvára i jemné korienky, ktorými sa dokáže uchytiť v dne. Veľmi rýchlo vytvorí hustú "spleť", ktorá môže slúžiť ako úkryt poteru rýb.
rastliny Vesicularia dubyana (javský mach)
kontinent: Ázia
región: Juhovýchodná Ázia
pH: 5.0-9.0
dH:
t: 15-28°C
link: Tropica

Vesicularia dubyana nad hladinou Vesicularia dubyana nad hladinou
Vesicularia dubyana vo svojej domovine rastie obojživelne. Pokrýva kusy dreva, kamene, vyvrátené kmene. Biologicky dekarbonizuje vodu, pričom môže klesnúť pH i pod hodnotu 3. Je vhodný ako neresový "substrát" pre rybky. Ideálne je javský mach prichytiť k pevnému podkladu (kameň, drevo, ...) silónom. Rozmnožuje sa oddelením časti z materskej rastliny.
Rastliny ktoré som ešte mal

rastliny Bacopa monnieri (bakopa drobnolistá)
kontinent: pan-tropický
región: pan-tropický
pH: 6.0-9.0
dH: 2-12
t: 15-30°C
link: Tropica
do akvária
z akvária 07.10.2007

Bacopa monnieri je rastlinka, ktorá je vhodná i pre začiatočníka, nakoľko rastie skoro pri všetkých podmienkach. Najkrajšie vynikne, keď sa sadí husto vedľa seba. Dobre "znáša" i tvrdšiu vodu.
rastliny Cabomba caroliniana (kabomba karolínska)
kontinent: Južná Amerika
región: Amerika
pH: 4.0-7.0
dH: 2-12
t: 18-26°C
link: Tropica
do akvária 03.09.2007
z akvária 11.07.2008

Cabomba caroliniana Cabomba caroliniana
Typická vodná rastlina vhodná do pozadia akvária. Cabomba caroliniana má rozvetvenú stonku s plávajúcimi alebo ponorenými listami. Dorastá do dĺžky 1-2 metre. Vyžaduje dobré osvetlenú nádrž. Mala by sa sadiť jednotlivo - po stonkách. Rozmnožuje sa odrezkami.

rastliny Ceratopteris thalictroides (rohovinovec žltuškovitý)
kontinent: pan-tropický
región: pan-tropický
pH: 5.0-9.0
dH: 5-11
t: 20-28°C
link: Tropica

Živiny čerpá prevažne z vody - listami, menej koreňmi z dna. Má rád mierne kyslú vodu, dokonca ju i sám okysľuje biologickou dekarbonizáciu. Ceratopteris thalictroides som mal vo svojich akvaristických začiatkoch. Rozmnožuje sa hlavne vegetatívne.
rastliny Cryptocoryne spec. legroi (kryptokoryna)
kontinent:
región:
pH: 6.5-7.0
dH: 4-10
t: 22-28°C
link:
do akvária 03.09.2007
z akvária

Túto kryptokorynu som kúpil v Hornbachu. Je od firmy Dennerle. Ani som nedúfal, že sa jej bude v akváriu dariť. Spodné a vrchné kraje listov majú bordový nádych a vrchy sú zelené. Dokonca začína tvoriť i novú rastlinku. Niekedy je označovaná i ako Cryptocoryne walkeri var. legroi.

rastliny Didiplis diandra (kalužník vodný)
kontinent: Severná Amerika
región: Severná Amerika
pH: 5.0-8.0
dH: 2-10
t: 20-26°C
link: Tropica
do akvária
z akvária 29.04.2007

Didiplis diandra
Didiplis diandra je rastlina, ktorá dobre vynikne v popredí. Vyžaduje dostatočné osvetlenie, za čo sa "odmení" peknou červenou farbou. Ideálna je mäkká voda a pridávanie CO2, čo urýchli jej rast.
rastliny Egeria densa (vodomor hustý)
kontinent: kozmopolitný
región: kozmopolitný
pH: 5.0-10.0
dH: 8-12
t: 10-26°C
link: Tropica

Egeria densa Egeria densa
Tejto rastlinke sa darí i vo veľmi tvrdej vode (zmäkčuje ju, odčerpávaním vápenatých solí). Je to veľmi dobrý okysličovač akvária. Vhodná je i pre začiatočníka. V novozaložených akváriách pomáha veľmi rýchlo vytvoriť rovnováhu. Rastlina vylučuje antibiotické látky, ktoré pomáhajú predchádzať modrozeleným riasam. Živiny prijíma celým povrchom, korene jej slúžia iba na uchytenie ku dnu. Pokiaľ začne "strácať" svoju zelenú farbu (ostane svetlejšia) je to indikátor toho, že má nedostatok živín. Rozmnožuje sa odrezkami. Veľa druhov rýb ju používa ako trecí "substrát".

článok Egeria densa
rastliny Echinodorus cordifolius ssp. fluitans (echinodorus srdcovolistý)
kontinent: Južná Amerika
región: Amerika
pH: 5.0-8.0
dH: 5-15
t: 20-30°C
link: Tropica
do akvária
z akvária 31.08.2007

Echinodorus cordifolius ssp. fluitans Echinodorus cordifolius ssp. fluitans - vzdušná stonka
Táto rastlinka je v akváriu dosť odolná, znáša mäkkú i tvrdú vodu. Vyhovuje jej skôr dno bohatšie na živiny. V dobre osvetlených akváriách obyčajne vyženie vzdušné listy.

08.10.2006. Obe rastlinky Echinodorus cordifolius ssp. fluitans vyhnali vzdušné stonky, jeden 28.09.2006 a druhý 03.10.2006. Veľmi clonia, takže jedného sa potrebujem zbaviť. Na týchto emerzných vzdušných stonkách sa vytvárajú dcérske rastlinky.

rastliny Echinodorus horizontalis (echinodorus horizontálny)
kontinent: Južná Amerika
región: Južná Amerika
pH: 6.5-7.5
dH: 5-13
t: 22-28°C
link:
do akvária
z akvária 25.08.2006

Echinodorus horizontalis - vzdušná stonka Echinodorus horizontalis - vzdušná stonka
rastliny Echinodorus osiris (echinodorus červený)
kontinent: Južná Amerika
región: Južná Amerika
pH: 5.5-8.0
dH: 2-15
t: 15-28°C
link: Tropica

Echinodorus osiris Echinodorus osiris
rastliny Echinodorus quadricostatus (echinodorus krpatý)
kontinent: Južná Amerika
región: Strená a Južná Amerika
pH: 6.0-9.0
dH: 2-15
t: 20-28°C
link: Tropica

Echinodorus quadricostatus má tenké špicaté zelené listy. Ideálne je ho sadiť v skupinkách. Pri vhodných podmienkach "vyháňa" veľa poplazov a rýchlo pokryje celé dno. Pri nedostatku živín sú listy svetlo zelené.
rastliny Eleocharis parvula (bahnička)
kontinent: kozmopolitný
región:
pH: 5.5-8.0
dH: 2-10
t: 10-28°C
link: Tropica

Eleocharis parvula patrí medzi nízko rastúce rastlinky, ktorý sa hodí ako do väčšieho, tak i do menšieho akvária. Ideálne je ho sadiť v malých skupinkách. Pokiaľ sa mu darí, vytvára veľa mladých rastliniek a takto dokáže pokryť celé dno. Vytvorí hustý trávnik. Táto rastlinka sa hodí do popredia. Môžeme ju zastrihávať na požadovanú veľkosť.
rastliny Hemianthus callitrichoides
kontinent: Južná Amerika
región: Amerika
pH: 5.0-7.5
dH: 2-15
t: 18-28°C
link: Tropica
do akvária 08.07.2008
z akvária 08.08.2008

Dlho sa u mňa táto rastlinka "neohriala", čo ma nesmierne mrzí. Myslel som si, že sa jej bude v niektorom akváriu dariť, ale zmýlil som sa.
rastliny Hottonia inflata (perutník sploštený)
kontinent: Severná Amerika
región: Severná Amerika
pH: 5.0-7.0
dH: 2-12
t: 22-28°C
link:
do akvária 13.09.2006
z akvária 29.04.2007

Hottonia inflata Hottonia inflata

rastliny Hygrophila corymbosa "Compact" (mokraďka vzpriamená)
kontinent:
región: India, Malajzia
pH: 5.0-8.0
dH: 2-9
t: 22-28°C
link: Tropica
do akvária 11.10.2006
z akvária 31.08.2007

Hygrophila corymbosa Hygrophila corymbosa
Hygrophila corymbosa je bujne rastúca a prispôsobivá rastlina. Existuje viacero foriem, dokonca i červené, ale tie vyžadujú pravidelné "hnojenie" železom. Ideálne je mäkké dno bohaté na živiny. Rozmnožuje sa vegetatívne - úlomkami stoniek.
rastliny Limnophila sessiliflora (limnofila menšia)
kontinent: Ázia
región: Juhovýchodná Ázia
pH: 5.5-8.0
dH: 2-9
t: 22-28°C
link: Tropica

Limnophila sessiliflora
Je to nenáročná rastlinka, vhodná i pre začiatočníka. Je to dobrá náhrada za Cabomba caroliniana, ktorá má dosť "veľké" nároky na svetlo. Limnophila sessiliflora toľko svetla nepotrebuje. Vhodné je ju vysádzať v skupinách. Pokiaľ má dobré podmienky, veľmi rýchlo sa rozrastá.
rastliny Myriophyllum aquaticum (Green) (stolístok vodný)
kontinent: Južná Amerika
región: Južná Amerika
pH: 5.5-9.0
dH: 2-15
t: 10-29°C
link: Tropica
do akvária 31.05.2006
z akvária 30.06.2006

Túto rastlinku som mal dosť krátko. Kúpil som ju 31.5.2006. Zhruba do 16.6.2006 sa jej darilo, dokonca som ju raz i skracoval a vrcholce zasadil. Potom "prišli" teploty, ktoré sa dostali až na hranicu 30°C a rastlinka začala viditeľne chradnúť. Mesiac po kúpení (30.6.2006) mi v akváriu ostali už iba holé stonky bez listov.
rastliny Pistia stratiotes (pistia rezavková)
kontinent: pan-tropický
región: pan-tropický
pH: 5.0-8.0
dH: 2-13
t: 17-30°C
link: Tropica

Je to plávajúca rastlina, s ružicou listov a hustou spleťou dlhých koreňov. Korene týchto rastlín niektoré druhy rýb využívajú na neres, prípadne poter na ukrývanie sa. Veľmi rýchlo sa rozmnožuje (poplazmi) a pokrýva celú hladinu.
rastliny Riccia fluitans (mrkva plávajúca)
kontinent: kozmopolitný
región: kozmopolitný
pH: 5.0-8.0
dH:
t: 10-28°C
link: Tropica
do akvária 06.04.2006
z akvária

Riccia fluitans Riccia fluitans
Predovšetkým je známa plávajúca "forma". Na hladine dokáže vytvoriť i niekoľko centimetrov hrubý "koberček". Dá sa taktiež prichytiť k pevnému pokladu, alebo niečím zaťažiť. Tak vytvorí na dne "koberček". Dobre slúži ako vytierací substrát pre rybky. Každá odlomená časť rastliny, je schopná vytvoriť novú rastlinku. Mám skúsenosť, že pri Poecilia sphenops nemá šancu, nakoľko ju celú "pretrhá", ale napríklad taký Ancistrus sp. si ju ani "nevšimol".

článok Riccia fluitans
rastliny Rotala rotundifolia (okrúhlovka indická)
kontinent: Ázia
región: Juhovýchodná Ázia
pH: 5.0-8.0
dH: 2-11
t: 18-30°C
link: Tropica
do akvária 03.09.2007
z akvária

Taktiež i túto rastlinku som si doniesol z Hornbachu, je od firmy Dennerle. U mňa nerastie dáko veľmi rýchlo, i keď je priamo pod osvetlením a nič jej necloní. Pri dostatočnom osvetlení by mala "rýchlo" rásť a je sfarbená do červena. Má podlhovasté lístočky. V predajni sa taktiež môžete "stretnúť" i s touto istou rastlinkou, ale jej listy budú menšie a guľaté. Je to tým, že bola pestovaná - emerzne (emerzná forma - rastliny pestované "nad" hladinou vody, submerzná forma - rastliny pestované "pod" hladinou vody).

rastliny Sagittaria subulata (šípovka šidlovitá)
kontinent: Južná Amerika
región: Amerika
pH: 6.0-9.0
dH: 2-15
t: 16-28°C
link: Tropica

Sagittaria subulata
Je to rastlinka vhodná do popredia akvária. Dosť rýchlo sa rozmnožuje koreňovými výbežkami. Nie je veľmi náročná na intenzitu osvetlenia a znesie i tvrdšiu vodu.

Slovenské názvy rastlín som použil z knihy: Sladkovodná akvaristika, Stanislav Frank, 2000


Prístupov: