článok Článok

Porovnanie substrátov
("klasický" štrk / Filtus Floran / Aquaclay Ground)

V tomto článku by som sa chcel zamerať na vlastné skúsenosti ohľadom substrátov, ktoré som od začiatkov vyskúšal (používal) v akváriach.

Na začiatkoch to bol "klasický" akvaristický štrk - kremičitý. Zrnitosť bola 2-3 mm. To je i jeho veľké plus, nakoľko sa dá kúpiť v rôznych zrnitostiach a v akomkoľvek množstve či už na litre, alebo kilogramy. Bol dosť biely a pre rybky nepôsobil veľmi dobre - boli dosť plaché. Ani ich farba tak nevynikla. Rastlinky sa do neho sadili ľahko, kvôli jeho váhe. Dobre "držal" všetky rastlinky, ale jeho mínusom bolo, že sa ťažšie do neho zakoreňovali. S odkalovaním problémy neboli. Mal som i štrk o zrnitosti 1 mm. V podstate na tom bol rovnako ako predchádzajúci (2-3 mm "hrubý" štrk). Odkaloval sa už ale horšie.

Ďalší použitý substrát bol (v 6 litrovom akváriu ešte stále je) MHK Filtus Floran. Kúpiť sa dá ako balený po 4 litroch. Zrnitosť tohto štrku je medzi 1-3 mm, ale jeho plus je tmavá farba. Rybky nie sú až tak plaché a pekne vyniknú ich farby. Pre jeho váhu (veľmi ľahký) sa do neho už trošku ťažšie sadili rastlinky a taktiež sa i horšie odkalovalo dno. Ako ideálne dno je pre rastlinky a malé rybky, ktoré sa skôr zdržujú buď pri hladine a menej pri dne. Napríklad z pancierničkov by nemal byť problém s menšími druhmi ako je napríklad Corydoras pygmaeus, alebo Corydoras panda.

Filtus Floran - zrnitosť

Posledným substrátom je Rataj Aquaclay Ground. Zrnitosť je dosť rôzna a to 1-4 mm. Balený je po 10 litroch. Najskôr som sa dosť "obával" tohto štrku a to vo všetkých smeroch - sadenie rastlín, odkalovanie. Ako prvé plus by som uviedol jeho tmavú farbu (tehlovo červená), rybkám farba vyhovuje. Taktiež sa od neho dosť "odráža" osvetlenie. Je taktiež ľahký, ale nie až tak veľmi Filtus Floran. Sadenie rastlín je bezproblémové. Veľmi rýchlo sa zakoreňujú a majú bohatý koreňový systém. Ako príklad by som "odporučil" pozrieť fotku Echinodorus horizontalis, ktorú nájdete v galérii. Korene boli dlhé okolo 30-40 cm. Dno sa odkaluje veľmi dobre. Bez problémov sa dostáva detrit i z nižších častí dna, nakoľko tento substrát nie je až tak "uľahnutý". V akváriu mám i väčších pancierničkov, a to Corydoras nanus a Corydoras paleatus. V dne neustále ryjú a hľadajú potravu, ale rastlinky sa pekne držia v dne. Zo začiatku som sa bál, že budem musieť denne sadiť rastlinky, ale moje obavy sa nepotvrdili. Ešte jedna "zaujímavosť". Pri "klasickom" akvaristickom štrku sa mi vždy v lete zhruba v strede akvária v dne "objavila" sinica, nakoľko mi tam zhruba hodinku svietilo slnko. Odkedy mám Aquaclay Ground tento problém už nemám. Možno to bude tým, že sa dá tak dobre odkaliť dno.

Aquaclay Ground - zrnitosť


"klasický" akvaristický štrk MHK Filtus Floran Rataj Aquaclay Ground
zrnitosť + + +
farba - + +
sadenie rastliniek + - +
odkalovanie + - +
dostupnosť + - +
rast rastlín - + +

25.09.2006
Jozef DoliňákPrístupov: