článok Článok

Poecilia reticulata
(gupka dúhová, pávie očko)

Druh: Poecilia reticulata
Rod: Poecilia
Podčeľaď: Poeciliinae
Čeľaď: Poeciliidae
Rad: Cyprinodontiformes

Veľkosť a popis:
S touto rybkou sa stretol snáď každý akvarista, či už pri svojich začiatkoch, alebo neskôr. Pôvodná domovina zahŕňa územia Guayany, Venezuely, ostrovy Trinidad a Barbados. Teraz je rozšírený ich výskyt i v oblastiach Južnej a Severnej Ameriky, ale i v Afrike, či Ázii. Gupka je obľúbená pre svoje viaceré formy a to tvarové alebo farebné. V súčasnosti je podľa Medzinárodného štandardu gupiek IHS-99, 12 tvarových štandardov - "vejár", "triangel", "závoj", "vlajka", "dvojitý mečík", horný mečík", "dolný mečík", "lýra", "lopatka", "kopija", "kruh" a "ihla". Konajú sa výstavy a súťaže.

Pohlavné rozdiely:
Samček je krajšie a výraznejšie sfarbený, dorastá do veľkosti zhruba 3 cm, bez chvostovej plutvy a samičky 5-6 cm, ale nie sú výnimkou samičky s dĺžkou tela 8 cm. Samček ma gonopódium (nepárový páriaci orgán, vzniknutý pretvorením análnej plutvy).

Odchov a odchov:
Optimálne hodnoty pre chov: teplota 22-26°C, celková tvrdosť 4-20°dGH a pH 6.5-7.5. Ideálne je týždenne vymeniť 1/4 objemu nádrže. Nádrž by mala byť skôr väčšia, dostatočne osvetlená a osadená rastlinami. Je to mierumilovná rybka, ktorá je vďaka ľahkému kŕmeniu, rozmnožovaniu a odchovu poteru vhodná pre akvaristické začiatky. Gravidita samičky pri teplote 22-26°C trvá zhruba 30 dní. "Znakom" je tmavá škvrna v zadnej časti bruška. Jedno oplodnenie vystačí na 2-3 vrhy. Ideálne je mať dobre zarastené akvárium, alebo aspoň hladinu, aby sa mal kam schovať poter po narodení, lebo je dosť často pojedený rodičmi. Ďalšia možnosť je premiestnenie samičky, pred pôrodom do voľnej nádrže. Hodnoty vody by mali byť zhodné s vodou v akváriu, odkiaľ bola samička odlovená. Pri pôrode sa môže použiť i takzvaná pôrodnička. Gupka je v podstate "všežravec". Ideálna je živá potrava, mrazená, ale nepohrdnú ani vločkovým krmivom. Dôležitou časťou je ale rastlinná potrava. Jedna z možností je vločkové, granulové alebo tabletkové krmivo s obsahom riasy Spirulina. Ďalšie možnosti sú napríklad mrazený špenátový pretlak (ovšem ten bez pridanej smotany), alebo čerstvé mladé listy pŕhľavy, špenátu či šalátu, ktoré pred podávaním sparíme. Kŕmenie 2x denne, je považované pri gupkách ako minimum. Strava by mala byť pestrá.
Gupky chovám od svojich akvaristických začiatkov. Je to pre mňa "úžasná" rybka. Neviem si bez nich predstaviť svoje akvárium - proste mi učarovali. Možno to bude ich farebnosťou, rôznymi tvarmi plutiev. Pokiaľ navštívim dáku akvaristickú predajňu, akvária s gupkami nikdy neobídem.

Poecilia reticulata - poter Poecilia reticulata - samček Poecilia reticulata Poecilia reticulata - samček Poecilia reticulata - samček Poecilia reticulata - samček Poecilia reticulata - samička Poecilia reticulata - samček

30.08.2006
Jozef DoliňákPrístupov: