článok Článok

Paracheirodon innesi
(tetra neónová)

Druh: Paracheirodon innesi
Rod: Paracheirodon
Čeľaď: Characidae
Rad: Characiformes
Pôvod: Južná Amerika, Peru, Kolumbia, Brazília

Popis: Paracheirodon innesi má pretiahnuté telo, ktoré je sploštené. Má tukovú plutvičku (plutvička medzi chrbtovou a chvostovou plutvou). Veľa začiatočníkov si ju pletie s Paracheirodon axelrodi. Paracheirodon axelrodi má červený pásik po celej dĺžke tela, ale Paracheirodon innesi iba na zadnej časti tela. Chrbát ma sfarbený tmavozeleno, brucho je žlto biele. Stredom tela sa tiahne modrozelený pruh. Dosť často sa používa i názov "nepravá neónka".

Pohlavné rozdiely: Samček je štíhlejší a menší ako samička.

Chov: Paracheirodon innesi je všežravec. Najlepšie sa cíti v húfe, kde i veľmi pekne vynikne. Je to aktívna mierumilovná a spoločenská ryba. Aj keď to je menšia rybka, nádrž by mala byť dostatočne veľká, aby mali kde plávať. Primerane osadená rastlinami aby mali rybky viacero úkrytov. Nemal by byť príliš presvetlená. Dno by malo byť tmavšie - krajšie vyniknú jej farby. Teplota by sa mala pohybovať okolo 20°C, ale dobre znášajú i krátkodobý pokles teploty.

Odchov: Patrí medzi "problémové" rybky. Vyžaduje veľmi špecifické hodnoty vody. Voda musí byť veľmi mäkká (UT menej ako 0.3°dKH), pH 6.2-6.3. Samička kladie ikry do spleti jemnolistých rastlín (ideálny je napríklad Vesicularia dubyana). Po vytretí je nutné chovný pár odloviť, aby si nepochutnali na ikrách. Z jedného trenia môže byť 70-200 ikier. Ikry sú veľmi citlivé na svetlo, preto by sa mala nádrž zatemniť. Plôdik sa liahne pri teplote 23-24°C za 24 hodín, za 5 dní sa rozpláva. Zhruba po 2 týždňoch sa začínajú mladé rybky sfarbovať. Plôdik kŕmime žiabronôžkou soľnou (Artemia salina). Rastie veľmi pomaly a veľa ich hynie. Je veľmi citlivý na zmeny v tvrdosti vody, takže prechod z mäkkej vody na tvrdšiu musí byť postupný.

Paracheirodon innesi Paracheirodon innesi

15.11.2006
Jozef DoliňákPrístupov: