článok Článok

Monosolenium tenerum

čeľaď: Monoseleniaceae
kontinent: Ázia, Čína, India, Japonsko, Thajsko
pH: 5.0-8.0
dH: 5-25
teplota: 5-28°C

Charakteristika:
Domovinou Monosolenium tenerum je India, Čína, Japonsko a Thajsko, ale vyskytuje sa iba veľmi vzácne. Zelená časť rastlinky, ktorá sa podobá na listy sa nazýva stielka. Táto sa ďalej delí a tvorí ako keby vidličku. V podstate sa Monosolenium tenerum podobá na rastlinku Riccia fluitans, ale zväčšenú. Riccia fluitans je plávajúca rastlinka, ale Monosolenium tenerum je ťažší ako voda, takže "zostáva" pri dne (ale nie na jednom mieste, pokiaľ nie je dáku uchytený). Môžeme ho pripevniť na kamene, prípadne drevo buď pomocou sieťky (ideálna je z "košíkového" ovocia), alebo pomocou silónu. Najskôr nebude vyzerať veľmi dekoratívne, ale to iba dovtedy, kým nezačne rásť. Nemá dáke špeciálne požiadavky na prostredie v ktorom žije. Voda mu vyhovuje tvrdšia i mäkšia a teplota by sa mala "pohybovať" v rozmedzí 5-28°C. Pokiaľ má ideálne podmienky jeho listy majú olivovo zelenú farbu, sú skoro 1 cm široké a vidličky sa tvoria každých 1-1.5 cm. V menej vhodných podmienkach sú listy široké zhruba 0.3-0.5 cm a vidličky sa tvoria s odstupom 2-3 cm. Vhodný je zhruba do stredu nádrže. Ideálne je ho použiť ako "kontrastnú" rastlinku (svojou farbou a vzhľadom) napríklad k rastlinke Glossostigma elatinoides, prípadne Eleocharis parvulus v popredí akvária. Pri preprave si treba uvedomiť, že táto rastlinka je dosť krehká a môže sa "rozpadnúť". Pokiaľ má v akváriu dostatok svetla a prísun CO2 tvorí bublinky kyslíku. Vtedy vyzerá ako keby bol "obsypaný" perlami. Taktiež listy su "mohutnejšie". Je možné ho pestovať i v teráriu, prípadne emerzne.
S touto rastlinku sa môžete stretnúť i pod názvom "Pellia", prípadne Pellia endiviaefolia.

Rozmnožovanie:
Rozdelením stielky na menšie kusy.

Vlastné skúsenosti:
Monosolenium tenerum mám od Raviolky. Keď som si domov priniesol jednu malú stielku uvažoval som, čo s ňou urobiť. Rozhodol som sa, že ju rozdelím na dve časti a dám do mini akvária a 31 litrového akvária. Po pár dňoch som pozoroval v oboch akváriách, ako sa Monosolenium tenerum viditeľne nedarí. V 31 litrovom akváriu sa úplne "rozpadol" v mini akváriu sa mi "stratil" v poraste Echinodorus tenellus a Vesicularia dubyana. Už som ani nedúfam, že ešte mám túto pre mňa dosť zaujímavú rastlinku. Pri jednom čistení mini akvária som trochu prerieďoval Echinodorus tenellus a vtedy som si uvedomil, že v jednom rohu je medzi ním i dosť veľká stielka Monosolenium tenerum a taktiež som "našiel" ďalšiu stielku medzi machom Vesicularia dubyana. Na začiatku mi bolo povedané, že ideálne miesto je tam kde nie je prúd vody a keďže mini akvárium je bez filtrácie tak sa zrejme preto "ujal". Teraz tvorí neodmysliteľnú súčasť tohto akvária. Dosť často v ňom vidím krevetky Neocaridina heteropoda.
Najnovšie (02.07.2007) som ho dal i do 37 litrového akvária. Vložil som ho koreň a budem dúfať, že sa mu zapáči i v tomto akváriu. Momentálne si robím "zálusk" na podobnú rastlinku, a to Microsorum pteropus "Windelov".

09.11.2007
Chcem sa podeliť s mojimi skúsenosťami s touto rastlinkou. Mám ju vo všetkých akváriách (Dve skaly, Miničko v práci, Akvárium). Ale dlhodobejšie v dvoch (Dve skaly a Akvárium). Lepšie sa tejto rastlinke darí v menšom akváriu - Dve skaly. Parametre vody sú skoro totožné, ale jedine čím sa tieto dve akvária líšia je filtrácia vody. V menšom nie je žiaden filter. Časom uvidím, či som sa nemýli, nakoľko som si Monosolenium tenerum priniesol i do minička čo mám v práci a tam taktiež filtrácia nie je. Zatiaľ síce ani dáke osvetlenie, ale pracuje sa na tom.


Monosolenium tenerum Monosolenium tenerum Monosolenium tenerum Monosolenium tenerum Monosolenium tenerum

Poznámka: emerzná forma - rastliny pestované "nad" hladinou vody

11.07.2007
Jozef DoliňákPrístupov: