článok Článok

Moje rastliny v miničku Dve skaly

V tomto článku by som chcel zaznamenať všetky postrehy, ohľadom rastlín, ktoré som mal, prípadne mám od začiatku tohto roka (2008). Hneď na začiatok uvediem stav rastlín, ktoré som mal k 01.01.2008.
Dve skaly (objem: 6 litrov)
Anubias barteri var. nana
Blyxa japonica
Ceratophyllum demersum
Echinodorus tenellus
Fissidens fontanus
Hydrocotyle dissecta
Lemna minor
Monosolenium tenerum
Vesicularia dubyana

A teraz pekne po poriadku.
Anubias barteri var. nana je stále v tomto miničku. Darí sa mu celkom dobre. Tu sa mi ešte ani raz nezariasil čiernou štetinkovou riasou. Rastie dosť pomaly, čo mi dosť vyhovuje, nakoľko je to rastlinka o ktorú sa netreba často starať.
Ďalšou rastlinkou je Blyxa japonica. V podstate sa jej celkom darilo, ale nie je to typ nízkej rastlinky. Dokonca sa mi v tomto akváriu i množila, ale bolo jej proste primalé. Z tohto akvária som ju "odstránil" 24.05.2008.
Ceratophyllum demersum, túto plávajúcu rastlinku som dal do akvária z dôvodu, že tam nemám filter. Nakoľko to je rýchlo rastúca rastlinka, dokáže z vody odčerpať dosť "škodlivých" látok. Ale pri prerábke akvária (24.05.2008) som ju taktiež vybral von.
Echinodorus tenellus. Táto rastlinka sprevádza toto akvárium od jeho úplných začiatkov, čiže nie len od 01.01.2008. Toto je jediné akvárium kde sa jej viditeľne darí a dosť často ju musím prestrihávať, lebo obsadí i ten posledný možný kútik.
Mach Fissidens fontanus zatiaľ v akváriu je. Je to druh dosť pomaly rastúceho machu. Nemal som s ním žiadne väčšie problémy, ale pri poslednej prerábke akvária bola polovica tohto machu "napadnutá" zelenou vláknitou riasou. Zaujímavé je, že na žiadnych iných rastlinkách som túto riasu nenašiel.
Tak, Hydrocotyle dissecta. Táto rastlinka sa vôbec nehodí do tak malého akvária. Vedel som to od začiatku, ale nedalo mi to. Musel som ju dosť často zastrihávať a to jej evidentne nerobilo veľmi dobre. Začali jej zakrpatievať listy. Takže som ju z tohto akvária nadobro odstránil.
Lemna minor, alebo pliaga (tak ju volám, keď zaberie celú hladinu a mňa čaká jej odstraňovanie). Viem, že také pomenovanie by som jej dávať nemal, nakoľko rýchlym množením mi udržiava vodu v dosť dobrom stave. Je to vlastne taký prírodný filter na odstránenie škodlivín. Keď sa nedrží na uzde, raz dva si zaberie celú hladinu pre seba. Vtedy jej odstránim naozaj dostatok. Nechávam tam tak 1/5.
Monosolenium tenerum (moja pýcha). V tomto akváriu sa mu darí nanajvýš dobre. Má obsadenú asi jednu 1/6 akvária (vpravo). Slúži ako pôrodnica pre krevetky. Pekne sa "ťahá" po skle smerom hore, ako keby sa chcel z tohto akvária dostať preč. Nezastrihujem ju dáko pravidelne, ale keď už narastie do veľkých rozmerov, proste polovicu odstrihnem.
Vesicularia dubyana. Tento druh machu som tam mal taktiež dosť dlho, ale nemôžem povedať, že by sa mu dáko obzvlášť dobre darilo. Nakoniec ho "pohltil" Monosolenium tenerum. Občas nájdem z Monosolenium tenerum vytŕčať kde tu kúsok tohto machu, ale už ho asi nikdy neoddelím. Asi si nažívajú v dákej symbióze.

Takže z prvotného zoznamu mi ostali tieto rastlinky:
Anubias barteri var. nana
Echinodorus tenellus
Fissidens fontanus
Lemna minor
Monosolenium tenerum

Ale zoznam nie je kompletný. Od 01.01.2008 mi pribudli i nové rastlinky do tohto akvária.
Jednou z nich bola rastlinka Hemianthus callitrichoides. Keď som ju získal, boli to ako keby malé vianoce, no dáko dlho som sa z nej netešil. Proste sa jej v tomto akváriu vôbec nedarilo. Viditeľne chradla. Začali jej "opadávať" lístočky, až ostala iba holá "stonka". Nechal som ju tam, keby náhodou (nádej zomiera posledná), ale bezvýsledne. Takže zatiaľ ju radím medzi svoje sny.
Zároveň z vyššie spomínanou rastlinkou som sa dostal i k druhu Hemianthus micranthemoides, ktorý ma dosť milo prekvapil. Nádherne sa mu v tomto akváriu darí a "prešiel" i zastrihávaním, čiže sa mi týmto zväčšil trs tejto rastlinky.

A až teraz je zoznam rastlín k dnešnému dňu (11.09.2008) kompletný:
Anubias barteri var. nana
Echinodorus tenellus
Fissidens fontanus
Hemianthus micranthemoides
Lemna minor
Monosolenium tenerum

Na záver dodám iba to, že v akváriu používam dno Filtus Floran. Akvárium je bez filtra. Ako osvtelenie používam stolovú lampu s 10W žiarovkou. Hnojím priebežne hnojivami PMDD a Tropical Ferro-Aktiv.


11.09.2008
Jozef DoliňákPrístupov: