článok Článok

Moje rastliny 37 litrovom akváriu

Týmto článkom by som chcel nadviazať na predchádzajúci článok Moje rastliny v miničku Dve skaly, kde som zaznamenal svoje skúsenosti s rastlinkami v miničku. Teraz by som sa chcel venovať rastlinkám, ktoré mám v 37 litrovom akváriu. Článok sa bude po obsahovej stránke dosť podobať na predchádzajúci. Hneď na začiatok uvediem stav rastlín, ktoré som mal k 01.01.2008.
Anubias barteri var. nana
Blyxa japonica
Cabomba caroliniana
Ceratophyllum demersum
Cryptocoryne spec. legroi
Egeria densa
Echinodorus tenellus
Hydrocotyle dissecta
Lemna minor
Ludwigia repens
Mayaca fluviatilis
Microsorum pteropus
Monosolenium tenerum
Najas guadalupensis
Pistia stratiotes
Riccia fluitans
Rotala rotundifolia

A teraz pekne po poriadku.
Anubias barteri var. nana - v akváriu ho mám od začiatku. Dariť sa mu celkom darí (odobral som už viacero častí/nových rastliniek), ale dosť často trpí čiernou štetinkovou riasou. Paradox je ten, že štetinka napáda v tomto akváriu iba túto rastlinku.
Blyxa japonica - momentálne dáko stagnuje, ale po väčšinu roka sa jej darí až nadmieru dobre. Občas sa teda poriadne "vyšvihne" do výšky a vytvorí niekoľko nových rastliniek. Ale obyčajne všetky v zhruba rovnakom čase.
Cabomba caroliniana - tejto rastlinky som sa "vzdal" 11.07.2008. Pre túto rastlinku je toto akvárium (hlavne jeho výška) dosť nevyhovujúce, nakoľko táto rastlinka je dosť vysoká a v nižšom akváriu až tak nevynikne. Aspoň u mňa sa javila dojmom, že jej niečo chýba. Nebola až taká hustá ako by som si predstavoval.
Ceratophyllum demersum - je jedna z tých "vďačnejších" rastliniek. Nakoľko je plávajúca nevyžaduje až takú starostlivosť. Jeden čas som ju v akváriu vôbec nemal, ale som sa k nej opäť vrátil, nakoľko svojim rýchlim rastom dokáže z vody odčerpať dosť veľké množstvo "nežiaducích" látok.
Cryptocoryne spec. legroi - bol to iba taký "pokus". Hneď od začiatku sa mi zdalo že sa jej u mňa asi veľmi páčiť nebude. A ani som sa nemýlil.
Egeria densa - bola to jedna z rastliniek, ktorým sa darilo až nadmieru dobre. Ale zrazu začala chradnúť. Nemyslím si, že by sa v akváriu udiali dáke zmeny. Proste sa jej prestalo dariť až som nakoniec vyhodil i poslednú stonku tejto rastlinky. V akváriu som ju mal naozaj dlhú dobu.
Echinodorus tenellus - ďalšia "špecialitka". Každý môj pokus, dostať túto rastlinku do akvária skončil neúspechom. Proste prestala "tvoriť" poplazy a v podstate "odhnila". Naposledy som sa opäť pokúsil o jej vysadenie minulý mesiac (október/2008) a na moje počudovanie sa jej začalo dariť. K dnešnému dňu 09.11.2008 už vyhnala dva poplazy a na každom z nich sa nachádza päť dcérskych rastliniek. Až by to takto išlo i naďalej, budem sa snažiť vytvoriť v popredí "trávniček" z tejto rastlinky.
Hydrocotyle dissecta - túto rastlinku som dosť obdivoval na AkvaJari a tak som si z nej kúsok zaobstaral. Mám ju zasadenú v dne a keď sa "dostane" na hladinu, nechávam ju aby sa po nej "plazila" až na opačný koniec akvária. Keď ho dosiahne, zastrihnem ju a opäť zasadím. Ale občas prechádza i stagnáciou, ktorú si neviem veľmi vysvetliť, lebo v akváriu nerobím dáke zmeny.
Lemna minor - ďalšia plávajúca rastlinka. O túto sa v podstate vôbec netreba starať, iba odstraňovať keď sa jej podarí "obsadiť"celú hladinu. Už som sa jej raz i celkom zbavil, ale opätovne som sa k nej vrátil. Je to dobrý biologický čistič vody v akváriu. Keď ju chcem udržať na "uzde", stačí zvýšiť prietok filtra a tým sa zvýši pohyb hladiny, čo táto rastlinka v obľube veľmi nemá.
Ludwigia repens - taktiež jedna z rastliniek, ktoré mám v akváriu už dáku dobu (alebo lepšie povedané, už dosť dlhú dobu). Je to jedná rastlina s červeným "nádychom". Poväčšinu času, ktorý u mňa strávila sa jej darilo celkom dobre. Pokiaľ má vyhovujúce podmienky, jej rast je dosť rýchly.
Mayaca fluviatilis - tejto rastlinke sa v tomto akváriu donedáva darilo až nadmieru dobre. Na začiatok som si zohnal "iba" tri stonky a postupne som sa "dopracoval" k veľmi peknému trsu (množením). Ale momentálne stahnuje a niektoré stonky dokonca celkom odmureli. Ale pevne dúfam, že sa jej začne opäť dariť.
Microsorum pteropus - po tejto rastlinke som dosť "túžil" pre jej zaujímavý vzhľad. Nakoniec sa mi ju podarilo zohnať. Ale v tomto akváriu sa mi zdá že je táto rastlinka dáka zakrpatelá. Uvažujem, že ju skúsim premiestniť na dáke svetlejšie miesto v akváriu, či nastane dáka viditeľná zmena.
Monosolenium tenerum - už raz som sa pokúšal o pestovanie tejto rastlinky v tomto akváriu, ale skončilo to dosť neslávne. Zhruba po dvoch týždňoch sa rastlinka úplne rozpadla, tak som ju z akvária vybral von. Potom nasledoval ešte jeden "pokus" a ten ako vidím bol úspešnejší. Jedine čo som zmenil, bolo "umiestnenie" rastlinky, ale paradoxne zhruba 3-4 cm. Teraz z nej veľmi často musím odobrať zhruba polovicu, aby mi ostalo miesto i na ďalšie rastlinky.
Najas guadalupensis - táto rastlinka je hotový nezmar/burina. Darí sa jej veľmi dobre. Je vhodná na "tvarovanie", nakoľko po zastrihnutí nie je vidieť "strih". Je to niečo ako živý plot do akvária. U mňa tvorí skoro nepreniknuteľnú "bariéru" v ktorej nachádza útočisko poter Xiphophorus maculatus a tiež odchov krevetiek Neocaridina heteropoda.
Pistia stratiotes - je to plávajúca rastlinka, ktorej sa u mňa dáko nechcelo dariť. Vždy keď som si dáke zohnal, chvíľu sa zdalo že celkom prosperujú, ale potom nasledovalo ožltnutie listov a odumretie rastlinky.
Riccia fluitans - úžasná rastlinka (hlavne vzhľadom). Dosť dlhú dobu som ju mal v akváriu a aj sa jej darilo. Nádherne sa rozrastala a dokonca i pekne "bublinkovala". Ale asi sa v akváriu zmenili podmienky, keďže sa jej prestalo dariť a úplne sa rozpadla. Možno by stálo za skúšku, ju dať do akvária teraz, keď sa začalo dariť i rastlinkám, ktorým sa mi v tomto akváriu nedarilo.
Rotala rotundifolia - ani táto rastlinka sa u mňa dáko dlho neohriala. Najskôr to vyzeralo, že sa jej bude dariť, ale opak bol pravdou.

Takže z prvotného zoznamu mi ostali tieto rastlinky:
Anubias barteri var. nana
Blyxa japonica
Ceratophyllum demersum
Echinodorus tenellus
Hydrocotyle dissecta
Lemna minor
Ludwigia repens
Mayaca fluviatilis
Microsorum pteropus
Monosolenium tenerum
Najas guadalupensis

Ale zoznam nie je kompletný. Od 01.01.2008 mi pribudli i nové rastlinky do tohto akvária.
Jednou z nich bola rastlinka Hemianthus micranthemoides, ktorý ma dosť milo prekvapil. Nádherne sa mu v tomto akváriu darí a "prešiel" i zastrihávaním, čiže sa mi týmto zväčšil trs tejto rastlinky. Druhou rastlinkou, ktorá mi pribudla je mach Vesicularia dubyana. Už niekoľko krát som sa snažil ho "dostať" do tohto akvária, ale vždy bezvýsledne. Naposledy som kúsok tohto machu priviazal silónom ku kameňu a na moje počudovanie sa mu evidentne darí. Možno by stálo za skúšku vybrať ten kameň von a vyskúšať na ňom octovú "skúšku" či neobsahuje kremenec. To som si pred vložením do akvária neoveril.

A až teraz je zoznam rastlín k dnešnému dňu (09.11.2008) kompletný:
Anubias barteri var. nana
Blyxa japonica
Ceratophyllum demersum
Echinodorus tenellus
Hemianthus micranthemoides
Hydrocotyle dissecta
Lemna minor
Ludwigia repens
Mayaca fluviatilis
Microsorum pteropus
Monosolenium tenerum
Najas guadalupensis
Vesicularia dubyana

Na záver dodám iba to, že v akváriu používam dno AquaClay. V akváriu mám filter AquaEl mini plus. Akvárium osvetľuje 15W neonová trubica. Hnojím priebežne hnojivami PMDD, Tropical Ferro-Aktiv a používam taktiež CO2.


09.11.2008
Jozef DoliňákPrístupov: