škrečok Mimi

september | august |
august 07.09.2008 - Fotky.

Dnes Vám prinášam nové fotky. Prepáčte kvalitu, boli fotené večer.
07.09.2008 07.09.2008 07.09.2008
august 05.09.2008 - Fotky.

Dnes Vám prinášam nové fotky. Prepáčte kvalitu, boli fotené večer.
05.09.2008 05.09.2008 05.09.2008
august 27.08.2008 - Domček z kokosového orecha.

Najskôr som odrezal spodok (alebo to bol vrch) kokosového orecha. Vylial som von kokosové mlieko a odstránil som dužinu (kokos). Orech som nechal vysušiť. Na druhý deň som pomocou lupienkovej píly vyrezal otvor, ktorý som následne prebrúsil brúsnym papierom, aby som odstránil prípadné ostré hrany. Následne som kokos poriadne vyvaril a opäť ho nechal dostatočne vysušiť. A domček bol na svete.
domček z kokosu
august 19.08.2008 - Domček.

Pre Mimi sme urobili nový domček. Na výrobu sme použili tri rolky z toaletného papiera a kus kartónu. Dve rolky som zrezal v uhle 45° a na jednej som vystrihol oblúky oproti sebe (viď obrázok číslo 1). Prvé dve rúrky som spojil a vznikol lomený tunel (viď obrázok číslo 2). Poslednú rolku som iba nasunul na bok jednej rúrky (viď obrázok číslo 3). Na rúrky som naniesol lepidlo a prilepil dopredu vystrihnutý kartón (viď obrázok číslo 4). Večer sme jej domček dali do akvária - to bolo radosti. Hneď behala cez tunel a do neprechodnej rúrky si napchala servítku.
obrázok číslo 1 obrázok číslo 2 obrázok číslo 3 obrázok číslo 4
august 17.08.2008 - Útek.

V noci zo soboty na nedeľu nám utiekla Mimi z klietky. Dáko sa jej podarilo preliezť medzi mriežkami. Do každej izby som dal na zem papier, označil krúžok do ktorého som položil syr a slnečnicu. Pridal som ešte rolku z toaletného papiera a každú izbu dobre zavrel. Odišli sme preč. Keď sme sa navečer vrátili, tak nechýbala ani jedna slnečnica a ani zo žiadnej kocky syra. Takže som sa rozhodol, že ostanem hore aj celú noc, ale musím zistiť kde je. Okolo 23:00 som išiel skontrolovať, či náhodou niečo nezjedla. A áno, v izbe dcéry. Takže som rýchlo zistil návod, ako dolapiť škrečka (zo stránky http://www.skrecky.sk). Dal som do izby 7 dcl pohár, do ktorého som nasypal krmivo a pridal syr. K poháru som postavil rebrík a nechal ho tak. Dnes ráno 18.08.2008 už bola Mimi v pohári. Hneď som jej pripravil akvárium a preložil ju do neho. A hneď sme boli úplne všetci šťastní.
august 15.08.2008 - Klietka a čo má Mimi rada.

Dnes Maťka dostala od babky klietku (40x24 cm) pre Mimi. Má umelohmotný kolotoč a dve odpočívadlá v dvoch poschodiach (vo výške 19 a 29 cm). Sú k nim rebríkové plošinky. Na začiatok, sme jej dali iba jednu plošinku, aby sa vedela dostať na prvé poschodie. To sa jej i hneď podarilo, ale nakoľko je i to odpočívadlo z drôtených tyčiek, nožičky sa jej "prepadávali". Preto sme ju dali späť dole a odstránili do zajtra plošinku, aby si náhodou neublížila. Hneď zajtra ráno, jej to odpočívadlo "vypletiem" s tvrdým papierom, aby tam vedela chodiť. Ale stále zvažujem, či jej odtiaľ dať plošinku i na to vyššie odpočívadlo (29 cm). Zdá sa mi dosť vysoko a čo keby si pri páde Mimi ublížila. Odpočívadlá sú 10 cm široké a každé je umiestnené v jednej časti klietky. Medzi nimi nie je nič. Doteraz bola v akváriu o rozmeroch 30x20 cm. Stále zvažujem čo je lepšie. Podľa mňa majú obe možnosti svoje výhody. Pri akváriu si myslím, že je menšia pravdepodobnosť aby škrečok dostal napríklad prievan. Pri klietke to je zasa jej priestrannosť.
Zatiaľ toho veľa odskúšaného nemáme, ale už má svoje obľúbené jedlá. Je to: syr, piškóta, listy púpavy, šalát, vlašské orechy, obiloviny.
august 13.08.2008 - Nové fotky.

Phodopus roborovskii - Mimi Phodopus roborovskii - Mimi
august 09.08.2008 - Čo také škrečok môže, a čo zasa nie.

S potravou pri škrečkoch som si myslel, že to je veľmi jednoduché. Ale úplne tak to nie je. Treba sa niektorým "veciam" i vyhnúť. Tu je taký menší zoznam toho, čo škrečkovia môžu, a čo nie.
Môžu:
semienka: slnečnica, sezam, dyňa, melón, ľan
orechy: vlašský, lieskový, kešu, žaluď, bukvica (ale všetko s mierou a nie moc často)
ovocie: jablko, hruška, marhuľa, banán, hrozno (bez kôstok), jahoda, slivka
zelenina: šalát, čínska kapusta, špenát, mrkva, petržlen, zeler, červená repa, červená paprika, uhorka, paradajka, kaleráb, karfiol, dyňa, brokolica
živočíšne bielkoviny: múčne červy, varené vajíčko, nízkotučný tvaroh, ovocný jogurt, syr, varené kuracie mäso, varená ryba, sušené krevety
sušené ovocie: jablká, hrušky, hrozienka, kokos
vetvičky stromov: dub, buk, breza, topoľ, javor, vŕba, jabloň, orech, hruška, višňa
strukoviny: surový a varený hrach, sója, šošovica, zelené fazuľky
obilniny: pšenica, ovos, jačmeň, žito, pohánka, kukurica surová a varená, varená ryža, proso, jačmenné krúpy
vločky: ovsené, pšeničné, špaldové, žitné, jačmenné
Nesmú:
soľ, cukor, korenie, maslo, masť, mandle, cesnak, cibuľa, pór, kôstky višní, broskýň a marhúľ, klíčky zemiakov, salám, klobása, citrusové ovocie, surové cestoviny, hríby, med, vetvičky ihličnatých stromov, jadierka jabĺk, melón, príliš horúce či studené, potraviny s vysokým obsahom tukov
Informácie čerpané so súhlasom autora.

august 06.08.2008 - Mimi.

Od 02.08.2008 máme doma nové zvieratko. Je to Phodopus roborovskii. Volá sa Mimi. Tu sú jej prvé fotky.
Phodopus roborovskii - Mimi Phodopus roborovskii - Mimi


Prístupov: