článok Článok

Ludwigia repens
(ludwigia plazivá)

čeľaď: Onagraceae
kontinent: Stredná a Severná Amerika
pH: 5.5-8.0
dH: 4-18
teplota: 15-28°C

Charakteristika:
Táto, nie moc náročná rastlinka pochádza z oblastí Strednej a Severnej Ameriky. Veľmi jej vyhovuje dobre presvetlená nádrž. Pri dostatku svetla sa jej spodné strany listov sfarbia dočervena. Nakoľko nie je problém ju dopestovať i do rozmerov nad 40 cm, je vhodným "adeptom" na osadenie zadných a bočných častí nádrže. Nemala by sa sadiť v "zhlukoch", ale jednotlivo aby si rastlinky navzájom neclonili. Pri clonení sa iba zväčšia medzery medzi jednotlivými listami a nepôsobí veľmi dekoratívne. Taktiež spodné listy "ostanú" z oboch strán zelené. Dno by malo byť bohatšie na živiny. Dokonca môže byť i bahnité. Pri vhodných podmienkach je jej rast rýchly. Pokiaľ ju necháte "prerásť" nádrž (začne sa vám na hladine "točiť") začne vytvárať na stonke (pod listami) korene a bude ich "spúšťať" smerom ku dnu. Vtedy dosť často "zhodí" spodné listy a ostane iba stonka. Takže vhodnejšie je ju častejšie zastrihovať a tak získať nové rastlinky a dosiahnúť jej zahustenie. Zvyčajne v mieste, kde bol odobratý vrcholový odrezok, vyženie dva nové vrcholce. Ludwigia repens i kvitne, ale nad hladinou. Tvorí drobné žlto-biele kvety.

Rozmnožovanie:
Rozmnožuje sa odrezkami. Obyčajne sú to odrezky z vrchných častí rastliny (vrcholové odrezky), ale môžu sa odobrať i zo strednej časti, prípadne z bočných výhonkov. Rastlinka z ktorej sme odrezky odobrali, väčšinou znova vyženie nové výhonky (tak dosiahneme i zhustenie). Korene sa väčšinou tvoria v uzloch. Stačí odstrániť spodné listy a rastlinku "zastrčiť" do štrku.

Vlastné skúsenosti:
Rastlinku Ludwigia repens mám už dlhšie. Pokiaľ sme sa nesťahovali rastlinka viac stagnovala ako rástla. Bolo i obdobie, keď mala listy iba na vrcholcoch. Po presťahovaní som jej "vyhradil" miestočko v akváriu a do dna (na miesto kde som sa rozhodol, že ju tam zasadím) som dal guličkové hnojivo JBL the 7 balls. Môžem povedať, že odvtedy sa jej začalo dariť až nadmieru dobre. Rastie veľmi rýchlo a po odobratí vrcholových odrezkov vytvára bočné výhonky a pekne sa zahusťuje. Taktiež bez problémov zakoreňujú odrezky. Keby som to bol tušil, že stačí dať do dna hnojivo, urobil by som to určite skôr. Akvárium hnojím denne, ale asi značnú časť živín prijíma koreňmi, nie povrchom listov. Spodné listy nie sú až tak červené (spodky listov) ako listy, ktoré sú bližšie k hladine. Bude to osvetlením, ktoré je 15W na 37 litrové akvárium. V akváriu pôsobí dosť kontrastne k "iba" zeleným rastlinkám a "oživuje" jeho vzhľad.

Ludwigia repens Ludwigia repens

16.08.2007
Jozef DoliňákPrístupov: