článok Článok

Hyphessobrycon herbertaxelrodi
(neónka čierna)

Čeľaď: Characidae
Rad: Characiformes
Pôvod: Južná Amerika (Brazília)

Veľkosť a popis:
Veľkosť sa uvádza 3.5-4 cm. Tvarom tela sa podobá na Paracheirodon innesi. Stredom tela sa jej tiahne žltozelený pruh, ktorý končí na začiatku chvostovej plutvy ako zlatozelená škvrna. Pod týmto pruhom sa tiahne širší modročervený pruh, ktorý je po okrajoch olemovaný žltobielou čiarou. Chrbát má červenohnedý, plutvy sú žltavé a brucho má biele. Je to mierumilovná, spoločenská rybka, ktorá sa najlepšie cíti vo väčších akváriách. Zdržuje sa vo voľných priestoroch husto osadených akvárií, hlavne v stredných a vrchných častiach. Obľubujú skôr tmavšie dno a menej svetla. Veľmi dobre vyniknú v húfe. Na kŕmenie sú vhodné vločky, granule alebo živá a mrazená potrava.

Pohlavné rozdiely:
Samček je štíhlejší, samička je v brušku plnšia.

Odchov:
Nádrž o objeme 10-15 litrov, mäkká voda, pH 5.9-6.2. Ikry sú sklovite priesvitné. Po vytretí sa odporúča rodičov odloviť a nádrž zatemniť a tak chrániť ikry pred škodlivým vplyvom svetla. Poter sa liahne asi za 20-24 hodín, po piatich dňoch sa rozpláva a začína hľadať drobnú živú potravu. Rastú veľmi rýchlo. Mladé jedince vo veku 3-4 týždňov dosahujú dĺžku 15-20 mm.

Hyphessobrycon herbertaxelrodi Hyphessobrycon herbertaxelrodi Hyphessobrycon herbertaxelrodi Hyphessobrycon herbertaxelrodi Hyphessobrycon herbertaxelrodi Hyphessobrycon herbertaxelrodi

Jozef DoliňákPrístupov: