článok Článok

Egeria densa
(vodomor hustý)

rod: Anacharis
čeľaď: Hydrocharitaceae
kontinent: Južná a Stredná Amerika, Brazília
pH: 5.0-10.0
dH: 8-12
teplota: 10-26°C

Charakteristika:
Domovinou rastlinky Egeria densa, niekedy označovanou i ako Anacharis densa je Južná a Stredná Amerika. Ovšem bola zavlečená i do Európy, Japonska, Severnej Ameriky a tiež do Afriky. Jej telo sa skladá z olistenej stonky. Listy sú 1-3 cm dlhé a 5 mm široké. Najnižšie "položené" listy sú ružiciach po zhruba 3 listoch, stredne a vyššie "položené" tvoria ružicu zo 4-8 listov.
Patrí medzi menej náročné rastlinky, takže je ideálna i pre začínajúcich akvaristov. Dokáže rýchlo naštartovať rovnováhu v novozaložených akváriách. Je to vlastne čistička a okysličovač vody. V dobrých podmienkach (dostatok svetla a živín) dokáže narásť do "gigantických" rozmerov (jej dĺžka presiahne i niekoľko metrov) a rastie veľmi rýchlo. Živiny čerpá z vody celým povrchom tela. Rastlinka nezakoreňuje, ale sa iba prichytáva ku dnu (korene nie sú rozvetvené). Ideálne je pre ňu dno tvorené štrkom. Môžeme ju použiť i ako plávajúcu rastlinku. Viac jej vyhovuje tvrdšia voda (zmäkčuje ju, odčerpávaním vápenatých solí), v ktorej je hustejšia. V mäkkej vode je rastlinka tenšia a má bledšiu farbu. Rastlina vylučuje antibiotické látky, ktoré pomáhajú predchádzať modrozeleným riasam. Ideálne je ju sadiť buď do pozadia, prípadne po stranách nádrže v skupinkách. Ja som ňou často "maskoval" filter. V akváriu kvitne bielym kvetom, ktorý je buď pod, prípadne nad vodou.

Rozmnožovanie:
Rozmnožuje sa nepohlavne, delením. V mieste "rezu", často vyženie dve nové stonky a pokračuje v raste. Oddelenú časť, stačí nechať plávať na hladine, alebo jednoducho zastrčiť do dna. Vrchné časti sú krajšie a tiež i hustejšie.

Vlastné skúsenosti:
Je to veľmi vďačná rastlinka. Pokiaľ sa mi vytierali pancierničkovia Corydoras paleatus, "používali" ju na trenie, čo ma i dosť "tešilo", nakoľko som iba odstrihol časti kde boli ikry a tak ich premiestnil. Po rozplávaní poteru, zasa veľmi dobre odčerpávala z vody všetky "živiny", takže som nemal strach o malých pancierničkov. Boli i obdobia, keď sa jej u mňa v akváriu vôbec nedarilo. Bolo to hlavne zapríčinené nedostatkom svetla. Vtedy skôr stagnovala ako rástla. Pokiaľ som jej ale ponúkol ideálne podmienky (čiže dostatok svetla a živín), jej rast bol na nezastavenie. Za jeden týždeň po ostrihaní som ju musel opätovne skracovať, nakoľko začala na hladine tvoriť spleť, cez ktorú nedokázalo preniknúť svetlo do akvária. Je to taký "nezmar". Uvádza sa, že jej skôr vyhovuje studenšia voda. To potvrdiť, prípadne vyvrátiť neviem, ale môžem povedať, že i vo vyššej teplote sa jej darí dobre. Ja mám v akváriu teplotu 27°C (zima) a do 30°C (leto) a rastie bezproblémovo a bujne.

Egeria densa Egeria densa

16.04.2007
Jozef DoliňákPrístupov: