Článok

Dve skaly.

Základné informácie:
rozmery: 25x15x15 cm (5.6 l)
osvetlenie: Philips G4, 10 W, 2800 K, 120 lm
filtrácia: žiadna
substrát: Filtus Floran


Po "prasknutí" pôvodného mini akvária, som sa rozhodol, že sa trošku viac pohrám so vzhľadom tohto nového akvária. Už niekoľko dní pred jeho kúpou som uvažoval o dákom jedinečnom vzhľade a ktoré rastlinky tam nasadím. Ako prvé ma napadlo, že by sa dno mohlo zvažovať, ale nie klasicky od zadnej časti nádrže ku predu, ale z jednej strany na druhú. Proste aby tvorilo dáky briežok. Ale k tomu som potreboval ešte ďalšiu dávku štrku. Takže som sa "pohrabal" v mojich zásobách a pri hľadaní štrku som objavil "Dve skaly". Vtedy som sa definitívne rozhodol, že budú plniť úlohu ústredného bodu akvária.

Technika:
Od začiatku mi bolo jasné, že filter do tohto mini akvária nepôjde. Nie že by sa tam žiadny nezmestil, ale zabral by veľkú časť tohto akvária a bol by dosť problém ho i dáko zamaskovať.
Ako osvetlenie slúži stolová lampa (tuším z Ikey) v ktorej je 10W žiarovka (2800K, 120 lm). Denne svietim od 8:30 do 21:30, s prestávkou medzi 13:30~15:30.

Dno:
Na spodok dna som rozdrvil jednu tabletku hnojiva Sera Florenette A a dal som vrstvu štrku Filtus Floran. Na ľavej strane som vytvoril briežok. Bol som až prekvapený ako dobre to začalo vyzerať. Ale na radu prišli tie "Dve skaly". Jedna červená s jemne bielym vrchom a druhá čierna. Uvažoval som ako ich umiestniť aby nepôsobili kontrastne. Chvíľkami som to už skoro vzdal, ale potom som proste tú čiernu iba oprel o červenú a druhý koniec som jemne zatlačil do dna. Áno, to bola tá správna poloha. To bolo to jedinečné.

25.08.2007

Rastliny:
Keďže, "Dve skaly" boli už na mieste pustil som sa teda do sadenia rastliniek. Na briežok som nasadil trávniček z Echinodorus tenellus. Za "Dve skaly" som umiestnil jednu rastlinku Blyxa japonica. Na opačnú stranu akvária som vložil koreň osadený "ideálnou" a nenáročnou rastlinkou Anubias barteri var. nana. Hneď za koreň som dal spleť machov Monosolenium tenerum a Vesicularia dubyana. Dopustil som vodu a pokochal som sa pohľadom na svoje "dielo". Na hladinu som ešte dal zopár plávajúcich rastliniek Lemna minor a Ceratophyllum demersum.

Hnojenie, riasy a výmena vody:
V tomto akváriu hnojím veľmi opatrne. Zhruba 1x týždenne pridávam do vody tekuté hnojivo Tropical Ferro-Aktiv (0,2 ml) s obsahom železa. Pod dnom je rozdrvené tabletkové hnojivo Sera Florenette A a na rastlinkách nie je badať nedostatok živín.
Čo sa týka rias, zatiaľ sa mi v akváriu "vyskytla" zelená riasa, ale príčinu dobre poznám. Mojou nepozornosťou sa mi podarilo prehnojiť toto mini akvárium - dal som tam naraz 1-1.5 ml tekutého hnojiva Tropical Ferro-Aktiv. Na počudovanie, najviac a najdlhšie sa riasa "držala" na prednom skle a na "Dvoch skalách".
Zhruba 1x za dva týždne mením v tomto akváriu vodu. Pri výmene odkalujem i dno (za pomoci vzduchovacej hadičky). Mením vtedy asi 1/2 objemu tohto akvária a vodu nahrádzam osmotickou.

Osadenstvo:
Osadenstvo akvária som už mal dopredu vybrané. Bol ním párik Xiphophorus maculatus s ich poterom a jedna samička Poecilia reticulata z Dunaja. Časom, keď poter narastie, budem ho musieť odloviť aby sa rýchlo nezhoršovala kvalita vody. K týmto rybkám, som mal ešte nachystané bezstavovce - krevetky Neocaridina heteropoda. Časom pribudol ešte jeden bezstavovec - slimáčik Neritina natalensis.

04.09.2007

"Dve skaly" sa majestátne týčili a stali sa tak na chvíľu ústredným bodom akvária. Možno teraz uvažujete, prečo som použil slová "na chvíľu". Ani vo sne by ma to nebolo napadlo, že tento ústredný bod "zanikne" a vznikne nový a na tom najmenej očakávanom mieste - v rohu akvária. Postupne sa z "malej" spleti machov Monosolenium tenerum a Vesicularia dubyana začal formovať nový ústredný bod akvária. Je to proste tak. Vytvoril niečo ako korunu, alebo lepšie povedané ako krík. Zakryl časť koreňa a výškovo prerástol i "Dve skaly". V podstate je už skoro pod hladinou. Už som uvažoval, že ho zastrihnem, ale slúži ako "škôlka" a dobré útočisko pre malý poter a taktiež i pre malé krevetky.

10.10.2007

Rozhodol som sa, že aspoň skrátim (zastrihnem) niektoré z predných rastliniek Echinodorus tenellus, aby bolo opať vidieť "Dve skaly". Síce už nie sú ústredným bodom tohto akvária, ale slúžia ako neodmysliteľný doplnok vzhľadu. Je to prvé zastrihávanie týchto rastliniek v tomto akváriu. Možno časom ich v popredí nahradím úplne inými rastlinkami a ostanú iba na boku - na briežku. Zastrihovanie dalo trošku zabrať, predsa je to veľmi malé akvárium a ruky do neho veľmi nechcem dávať, aby som nenarušil rovnováhu. Na rad prišla pinzeta, nožničky, pevná ruka a dobrý pohľad. Ale výsledok stál za to.
Akvárium je ešte moc "mladé" (má 50 dní od založenia), ale zatiaľ mi robilo iba radosť. Trošku ma mrzí iba to, že hlavným bodom mali byť "Dve skaly", ale ..... na to je ešte dosť času, aby som sa rozhodol či urobiť niečo s novou "dominantou" v akváriu.

10.10.2007
14.10.2007
Jozef DoliňákPrístupov: