denník Denník - 37 litrové akvárium
založené: 29.06.2007
27.11.2008
december | november | október | september | august | júl | jún | máj | apríl | marec | február | január || rok 2007 | rok 2006 | článok založenie akvária
denník 14.12.2008 (534. deň)

Dnes som vyčistil akvárium a opäť prestrihal rastlinky. Odkalil som dno a vymenil 4 litre vody za osmotickú. Zatrihol som rastlinky Ludwigia repens a Najas guadalupensis. Z hladiny som odobral veľkú časť rastliniek Lemna minor. Potom som ešte očistil bočné sklo od jemného zeleného povlaku.

denník 06.12.2008 (526. deň)

Dnes som sa po dlhšom čase pustil do čistenia akvária. Odkalil som dno a vymenil 8 litrov vody za osmotickú. Zatrihol som rastlinky Ludwigia repens a Najas guadalupensis. Dnes som taktiež vyčistil filter (v odobratej vode z akvária) a roztrekovaciu rampu som nechal "vymočiť" v save. Nakoniec som zarobil novú dávku CO2.

denník 27.11.2008 (517. deň)

Aktuálne fotky:
27.11.2008 Monosolenium tenerum Vesicularia dubyana Microsorum pteropus Microsorum pteropus Poecilia reticulata - samček

denník 23.11.2008 (513. deň)

Dnes som sa pustil do posledného prestrihania rastlín pred výstavou miničiek na AkvaZime. Prestrihaním som "získal" ďalšie rastlinky Hemianthus micranthemoides, ktoré použijem vo výstavnom miničku. Ďalej som prestrihal rastlinky Ludwigia repens a Najas guadalupensis. Očistil som celé akvárium z vnútra za pomoci žiletky od občasného náznaku zelenej riasy a taktiež od usadeného vodného kameňa. Taktiež od vodného kameňa som očistil trubicu, nakoľko nemám krycie sklo. Tým že sa voda odparuje "usádza" sa na trubici, kde vlastne vytvára ten povlak vodného kameňa.

denník 16.11.2008 (506. deň)

Takto vyzerá mach Vesicularia dubyana. Síce sa mi ho nepodarilo najlepšie odfotiť, ale chcel som sa podeliť o tieto fotky.
Vesicularia dubyana Vesicularia dubyana

denník 10.11.2008 (500. deň)

Dnes som sa pustil do čistenia akvária, ktoré som spojil s radikálnym prestrihaním rastlín. Hemianthus micranthemoides som presunul do pozadia, nakoľko celý trs narástol už na výšku akvária. Ďalej nasledovalo úplné prestrihanie rastliniek Ludwigia repens a zastrihnutie rastlinky Najas guadalupensis. Ale najväčší šok mi spôsobila rastlinka Microsorum pteropus, ktorá úplne pokryla koreň, na ktorú som ju na začiatku pripevnil. Spolu s rastlinkou Anubias barteri var. nana vytvorili nádhernú kompozíciu. Na jednom mieste sa dokonca do tohto trsu uchytila i rastlinka Monosolenium tenerum, ktorú som tam zatiaľ ponechal. Potom som odkalil dno a vymenil som 6 litrov vody za osmotickú.

denník 08.11.2008 (498. deň)

Od včera mám v akváriu sklenený difúzor na CO2. Som s ním zatiaľ nadmieru spokojný. Vychádzajú z neho naozaj malé bublinky CO2.
difusor

denník 04.11.2008 (494. deň)

Z hladiny som musel odstrániť veľkú časť rastliniek Lemna minor, nakoľko sa jej podarilo "obsadiť" celú hladinu.

denník 31.10.2008 (490. deň)

Bolo načase zarobiť novú dávku CO2.

denník 28.10.2008 (487. deň)

Dnes som vyčistil akvárium. Bolo už poriadne zarastené. Najskôr som zastrihal rastlinky Ludwigia repens, Hemianthus micranthemoides a Najas guadalupensis. Na moje počudovanie sa v akváriu začína celkom dobre dariť i druhom s ktorými som tu mal dosť veľké problémi. Jedným je mach Vesicularia dubyana a druhým zasa Echinodorus tenellus, ktorý začal vyháňať poplazy. Následne som odkalil dno od detritu a vymenil som 6 litrov vody za osmotickú. Tiež som vyčistil filter - už bolo načase.

denník 19.10.2008 (478. deň)

Dnes som sa hneď ráno pustil do vyčistenia akvária. Skôr išlo hlavne o prestrihanie rastlín. Ale tentoraz rastlinky neskončili ako prebytky v koši, ale som ich pekne nechal vo vode, nakoľko ich budem potrebovať pri súťaži miniakvárii na AkvaZime. Ostrihal som Ludwigia repens a asi tretinu Monosolenium tenerum. Hemianthus micranthemoides nechám podrásť a potom ho ostrihám. Už aj tak je skoro na hladine. Odkalil som dno a vymenil 5 litrov vody za osmotickú.

denník 09.10.2008 (468. deň)

Ešte včera som zarobil nanovo CO2, takže nádherne buble a môžem sa teda tešiť na najbližšie strihanie rastliniek.

denník 06.10.2008 (465. deň)

Dnes sa konal deň záhradničenia a upratovania. Pekne som odsal detrit z dna, vymenil 5 litrov vody za osmotickú a riadne sa "vybláznil" pri úpravách rastliniek. Bola to hotová džungľa, i kosačka by sa bola "uživila". Pekne som zastrihal rastlinky Ludwigia repens, Hemianthus micranthemoides, Monosolenium tenerum a Najas guadalupensis. Posledne menovaná mi robí najväčšiu radosť. Je veľmi dobre tvárna a dá sa dobre zastrihávať do požadovaného tvaru. Po ostrihaní nemá holé stonky. Je to niečo podobné živému plotu. Keď som si ju priniesol pred rokom domov, bolo jej zhruba 10-15 stoniek, na ktoré som dokonca pri sťahovaní pozabudol a strávili viac ako týždeň vo vedre na balkóne. Ani som potom nedúfal, že by z nich niečo bolo. Teraz ju musím pravidelne zastrihovať. Až by mal niekto záujem o túto rastlinku, dajte vedieť, lebo pravidelne vyhadzujem dosť veľký trs. Ozvite sa na ICQ, alebo SS-kou na www.akva.sk, alebo mailom na dodo(at)akva.sk

denník 21.09.2008 (450. deň)

Dnes som sa pustil do čistenia akvária a mal som i pomocníčku - dcérku. Ale pekne poporiadku. Najskôr som vybral von slimáčiky a následne som sa pustil do prestrihania rastliniek. Dnes to boli: Ludwigia repens, Hemianthus micranthemoides a Hydrocotyle dissecta. Potom som odsal 7 litrov vody, odkalil dno a následne dolial osmotickú vodu.

denník 12.09.2008 (441. deň)

Dnes som vyčistil akvárium. Odkalil som dno, vymenil 10 litrov vody za osmotickú a vylovil plno slimáčikov. Ďalej som zastrihal rastlinky Ludwigia repens, Najas guadalupensis a Mayaca fluviatilis. Pri poslednej menovanej rastlinke to bol dosť radikálny strih, nakoľko sa jej dáko prestalo dariť a pekné boli "iba" vrcholce. Takže dúfam, že sa z toho opäť dostane a neprídem o ňu.

denník 07.09.2008 (436. deň)

Mám dáke mkrvo-odolné slimáky. Ani jeden, ale zato si na nej s chuti pochutnali krevetky. Dnes som ešte nanovo zarobil CO2.

denník 05.09.2008 (434. deň)

Dnes som vložil do akvária surovú mrkvu. Dúfam, že do rána bude "obsypaná" slimáčikmi, ktoré teraz dosť "zamorili" toto akvárium. Nepriniesol som si do akvária nič nové, proste raz za čas sa mi tie slimáčiky "objavia" vo väčšom množstve.

denník 30.08.2008 (428. deň)

Dnes som vyčistil akvárium. Odkalil som dno a vymenil som 8 litrov vody za osmotickú. Potom nasledovalo prestrihávanie rastliniek. Pod nožnice sa dostali Ceratophyllum demersum, Ludwigia repens, Najas guadalupensis, Mayaca fluviatilis, Hemianthus micranthemoides a taktiež i Monosolenium tenerum.

denník 16.08.2008 (414. deň)

Dnes som sa pustil do čistenia akvária. Odkalil som dno a vymenil 10 litrov vody za osmotickú. Prestrihal som rastlinky Ceratophyllum demersum, Ludwigia repens a Najas guadalupensis. Som rád, že sa opäť začalo viditeľne dariť rastlinke Mayaca fluviatilis. A rastlinka Hemianthus micranthemoides je už tesne pod hladinou, takže najbližšie budem prestrihávať i túto rastlinku. Aspoň sa zväčší trs.

denník 07.08.2008 (405. deň)

Dnes som vyčistil akvárium. Odkalil som dno a vymenil 6 litrov vody za osmotickú. Taktiež som opäť musel prestrihať rastlinky Ceratophyllum demersum, Ludwigia repens a Najas guadalupensis. Zatiaľ sa darí i machu Vesicularia dubyana.

denník 31.07.2008 (398. deň)

Takže som to nevydržal. Dnes som sa pustil do prestrihania rastlín, aby som nemal opäť džungľu. Ostrihal som rastlinky Ludwigia repens, ktoré sa už "plazili" po hladine a začali tvoriť korene i pri vrchných listoch. Taktiež som do akvária na kameň priviazal na skúšku mach Vesicularia dubyana.
CT [°dGH] pH Fe [mg/l]
2 6.3 0

denník 29.07.2008 (396. deň)

Dnes som sa pustil do vyčistenia akvária. Odsal som 6 litrov vody a nahradil ju osmotickou. Taktiež som už musel prestrihať rastlinky, aby akvárium opäť celkom nezarástlo. Zastrihol som konce rastlinkám Blyxa japonica a Najas guadalupensis. Ďalej som pretrhal plávajúcu rastlinku Ceratophyllum demersum. Pri najbližšom čistení bude nasledovať Ludwigia repens. Uvažujem, že do akvária dám na skúšku mach Vesicularia dubyana>.

denník 20.07.2008 (387. deň)

Dnes som vyčistil akvárium. Odsal som 6 litrov vody, taktiež detrit z dna a nahradil ju osmotickou vodou. Na rad prišlo i prvé zastrihnutie rastlinky Najas guadalupensis. Ale dosť ma momentálne trápi, úplne iná rastlinka, ktorá doteraz veľmi prosperovala, a to Mayaca fluviatilis. Skôr sa mi zdá, že stagnuje. Dúfam, že o ňu neprídem a opäť sa jej začne dariť, presne tak ako doteraz.

denník 17.07.2008 (384. deň)

Dnes som zarobil nanovo CO2. Zatiaľ najviac podrástla rastlinka Najas guadalupensis, ktorú som pri prerábke zastrihol rovnako vysoko ako rastlinku Mayaca fluviatilis a zasadil ju za ňu. Momentálne je asi o 2 cm vyššia. Nechám ju nech pekne podrastie (po hladinu) a potom ju opäť zastrihnem, ale tak, aby nebol vidieť filter.

denník 12.07.2008 (379. deň)

Tu sú fotky akvária po prerábke. Posledná je panoramatická, preto má "netypické" rozmery.
12.07.2008 12.07.2008 12.07.2008
A fotka na porovnanie, ako akvárium vyzeralo.
23.06.2008

denník 11.07.2008 (378. deň)

Dnes v akváriu nastali dosť veľké zmeny. Ale všetko to vlastne začalo tým, že som sa "konečne" po dlhšom čase dostal k rastlinkám Hemianthus callitrichoides a Hemianthus micranthemoides. Za obe rastlinky som vďačný Ascari-mu (z fóra www.akva.sk). Ďalším takým štartovacím motorom sú nádherné rastlinné akvária, ktoré sa "objavujú" na internete. Rozhodol som sa teda, že i ja sa trošku pohrám so vzhľadom akvária a budem sa snažiť aby to už nebola iba džungľa plná rastlín. Doteraz mi bolo dosť ľúto, iba tak vyhodiť rastlinky z akvária a preto som ich mal tak veľa. Ale uvedomil som si, že pokiaľ chcem niečoho dosiahnuť, musím dáke rastlinky i "obetovať", keď sa veľmi do nového vzhľadu nehodia. A dnes nastal ten deň.
Odsal som 10 litrov vody, detrit z dna, vylovil veľké množstvo slimáčikov a poriadne očistil sklá akvária. Potom prišli na rad rastlinky. Všetky som ich vybral von a nasledovalo ich nové sadenie. Ako prvej som sa úplne vzdal rastlinky Cabomba caroliniana, ktorá sa mi nehodila do nového vzhľadu. Rastlinky Hydrocotyle dissecta, Ludwigia repens, Mayaca fluviatilis a Najas guadalupensis som zastrihol aby neboli vysoké až po hladinu. Rozsadil som tiež rastlinky Blyxa japonica a zasadil som novú rastlinku Hemianthus micranthemoides. Dodám i foto a pevne dúfam, že budem mať čas (asi sa prinútim) aby z toho nebola opäť iba džungľa, ale nádrž na ktorú sa bude dať pozerať a budem na ňu pyšný.

denník 30.06.2008 (367. deň - rok a jeden deň)

Dnes som vyčistil akvárium. odkalil som dno a vymenil 5 litrov vody za osmotickú. Trochu som zastrihol rastlinky Hydrocotyle dissecta a Mayaca fluviatilis. Tiež som skúsil zastrihnúť na jednej rastlinke Blyxa japonica, či sa bude dať "tvarovať", alebo začnú konce hnednúť (odhnívať). Po viac ako troch rokoch som prišiel o samičku Corydoras paleatus.
Dnes je to rok, čo som toto akvárium znovu založila (kvôli sťahovaniu). Tu sú dve fotky na porovnanie.
29.06.2007 23.06.2008

denník 23.06.2008 (360. deň)

23.06.2008 Xiphophorus maculatus

denník 22.06.2008 (359. deň)

Dnes som sa trošku "vyhral" s akváriom. Najskôr som odkalil dno, očistil predné a bočné sklo od jemného povlaku zelenej riasy a vrch akvária od trochy vodného kameňa. Na obe "veci" používam škrabku so žiletkou. Potom nasledovalo pretrhanie rastliniek Hydrocotyle dissecta a taktiež som odobral trošku z machu Monosolenium tenerum, ktorému sa začalo v poslednej dobe viac dariť. Ďalej nasledovalo vyčistenie filtra (v odobratej vode z akvária) a taktiež vyčistenie roztrekovacej rampy. Nakoľko sa mi osvedčilo nové umiestnenie filtra a rampy, opäť som ich dal tak isto (prúdenie vody smeruje z ľavej strany akvária na pravú stranu, miesto zozadu, dopredu). Potom som dolial 6 litrov osmotickej vody. Pridal som 0.4 ml PMDD a nanovo som zarobil CO2 (3.5 dcl teplej vody, 6 PL cukru a 1/8 kvasníc). Nakoniec som očistil predné sklo a "údržba" akvária bola hotová.

denník 17.06.2008 (354. deň)

Dnes som musel opäť odstrániť z hladiny značnú časť rastliniek Lemna minor, a taktiež som prestrihal rastlinky Hydrocotyle dissecta a Ludwigia repens.

denník 10.06.2008 (347. deň)

Dnes som musel odstrániť z hladiny značnú časť rastliniek Lemna minor, lebo sa jej podarilo pokryť celú hladinu a začala cloniť celému akváriu.

denník 05.06.2008 (342. deň)

Dnes som musel zarobiť CO2 nakoľko predchádzajúce už dobublalo.

denník 03.06.2008 (340. deň)

Dnes som sa pustil hlavne do "záhradníčenia". Ani nešlo tak o čistenie, ako o prestrihanie tej džungle. Ale keď už som sa "hral" s rastlinkami, tak som vyčistil i akvárium. Vymenil som 5 litrov vody za osmotickú a popritom so odkalil dno. Pekne sa mi rozrástli rastlinky Hydrocotyle dissecta, Mayaca fluviatilis, Blyxa japonica a Ludwigia repens. Značnú časť som ich prestrihal a vybral von. Teraz som do pozadia zasadil Ludwigia repens a na pravú stranu Hydrocotyle dissecta. Taktiež som vyčistil filter v odobratej vode z akvária a zmenil som prúdenie vody. To som dosiahol otočením filtra. Doteraz voda prúdila z roztrekovacej rampy zo zadnej časti akvária smerom ku prednej časti a momentálne z ľavej strany akvária na pravú stranu.

denník 28.05.2008 (334. deň)

Dnes po príchode domov som zažil mierny "šok". Okolo akvária na zemi bola "mláčka". Prvé čo ma napadlo, bolo, že niekde prasklo akvárium. Ihneď som prekontroloval všetky spoje, ale boli suché. Tak som začal pátrať po príčine. Nakoniec som ju našiel. Kryt bol na akváriu trošku naklonený (zle som ho "nasadil") a všetka voda, ktorá na ňom skondenzovala, sa "skĺzla" pekne vedľa akvária. Ale môžem povedať, že mi teda poriadne odľahlo.

denník 25.05.2008 (331. deň)

Musel som ostrihať všetky rastlinky Mayaca fluviatilis nakoľko už opäť začali cloniť ostatným rastlinám.

denník 22.05.2008 (328. deň)

Dnes som vyčistil akvárium. Z hladiny som dobral značnú časť rastliniek Lemna minor. Hydrocotyle dissecta sa pekne rozrástla, ale na hladine bola prvá rastlinka Mayaca fluviatilis. Vymenil som 5 litrov vody za osmotickú. Tiež som musel opäť zarobiť CO2.

denník 15.05.2008 (319. deň) - preteky

V akváriu to teraz vyzerá ako na dákych pretekoch. Ovšem tu pretekajú dve rastlinky medzi sebou, ktorá dosiahne skôr hladinu. Jedná sa o Hydrocotyle dissecta a Mayaca fluviatilis. Od zastrihnutia sú každým dňom bližšie k hladine, aby si ju "zabrali" pre seba. Som i dosť prekvapený, lebo v poslednom čase som dosť vynechal hnojenie s PMDD. Používam teraz "iba" CO2.

denník 10.05.2008 (314. deň)

Dnes som sa konečne "odhodlal" k úprave obrovského trsa rastliniek Mayaca fluviatilis. Vybral som ho celkom von a prestrihal na menšie "kúsky". Z niektorých rastliniek som "získal" rozdelením pôvodnej rastlinky až tri nové. Nie je sa čomu čudovať, keďže už sa "plazili" po hladine a clonili zhruba polovici akvária. Na moje počudovanie, som medzi nimi objavil i spleť rastliniek Najas guadalupensis. Neostávalo mi nič inšie ako ich pekne porozplietať a vytvoriť samostatné trsy. Tiež ma prekvapil mach Monosolenium tenerum, ktorý som pri poslednej úprave presunul na nové miesto a začal rásť po dlhšej dobe stagnácie. Tiež som zastrihol rastlinku Hydrocotyle dissecta, ktorú mám momentálne zasadenú v substráte. Začína tvoriť plno odnoží a "hustne". Predtým som ju mával na hladine, kde vyzerala ako lekno.

denník 03.05.2008 (307. deň)

Dnes som z akvária odstránil rastlinku Egeria densa nakoľko sa jej úplne prestalo dariť. Už viac ako dva mesiace iba stagnovala, a predtým som jej vyhadzoval na kilá. Momentálne ju úplne "nahradila" rastlinka Mayaca fluviatilis.

denník 26.04.2008 (302. deň)

Dnes prešlo akvárium radikálnou zmenou. Ostrihal som všetky rastlinky Ludwigia repens a späť som zasadil iba vrcholce. Potom prišli na rad rastlinky Blyxa japonica, ktoré som "rozobral" na menšie rastlinky a všetky posadil. Dosť radikálne som znížil i počet rastlín Cabomba caroliniana. Odkalil som dno, vymenil 15 litrov vody za odstátu a taktiež som vyčistil opätovne filter, lebo bol celý zanesený. Ešte som nanovo zarobil CO2.

denník 12.04.2008 (288. deň)

Dnes som vyčistil akvárium. Odsal som detrit z dna a vymenil som 5 litrov vody za odstátu. taktiež som vyčistil i filter v odobratej vode z akvária. Najviac podrástla rastlinka Mayaca fluviatilis, ktorú som musel opäť prestrihať. Na rastlinke Anubias barteri var. nana sa mi "objavila" štetinková riasa, čo ma ani neprekvapuje. V najbližších dňoch preto "absolvuje" Savový kúpeľ.

denník 02.04.2008 (278. deň)

Dnes som sa pustil do vyčistenia akvária. Dosť to už potrebovalo, ale hlavne prestrihať/pretrhať rastlinky, ktoré úplne pokryli hladinu akvária. Najviac vyrástli rastlinky Mayaca fluviatilis, Ludwigia repens a Cabomba caroliniana. Tie som prestrihal. Odsal som detrit z dna a vymenil som 5 litrov vody za odstátu.

denník 19.03.2008 (264. deň)

Dnes som vyčistil akvárium, odsal som detrit a vymenil som 5 litrov vody za osmotickú. Z hladiny som odstránil veľkú časť plávajúcich rastliniek Ceratophyllum demersum, Hydrocotyle dissecta a Lemna minor. Ďalej som prestrihal rastlinky Mayaca fluviatilis.

denník 02.03.2008 (247. deň)

Dnes po dlhšej dobe vyčistil akvárium. Odsal som detrit a vymenil som 5 litrov vody za osmotickú. Najviac roboty som mal s rastlinkami. Z hladiny som musel odstrániť veľkú časť plávajúcich rastliniek Ceratophyllum demersum, Hydrocotyle dissecta a Lemna minor. Potom som musel ešte prestrihať i Cabomba caroliniana, Mayaca fluviatilis a pretrhať Blyxa japonica.

denník 16.02.2008 (232. deň)

Dnes som sa pustil do čistenia akvária. Odsal som detrit z dna a vymenil som 5 litrov vody za osmotickú. Tiež som "odstrániť" veľký počet rastlín, nakoľko už akvárium pripomínalo džungľu. Z hladiny som musel pretrhať Hydrocotyle dissecta, ktorej sa darí až nadmieru dobre. Stihla opäť pokryť celú hladinu a tom som si domov priniesol "iba" stonku s troma listami. Ďalej nasledovala ďalšia plávajúca rastlinka Ceratophyllum demersum. Zastrihol som ešte Cabomba caroliniana a pretrhal rastlinky Blyxa japonica.

denník 12.02.2008 (228. deň)

Dnes som z hladiny odstránil značnú časť rastliniek Lemna minor a Pistia stratiotes, nakoľko sa už do akvária ani nedostávalo svetlo a taktiež sa dosť ťažko kŕmilo. Už tam je dosť hustá džungľa, takže v piatok ma čaká poriadna "záhradničina".

denník 01.02.2008 (217. deň)

Dnes som opäť vyčistil akvárium. Bolo to hlavne kvôli rastlinkám, ktoré bolo treba zasa skrátiť. Prestrihal som tieto: Najas guadalupensis, Hydrocotyle dissecta a Mayaca fluviatilis. Odsal som detrit z dna a vymenil 5 litrov vody za osmotickú.

denník 21.01.2008 (206. deň)

Dnes sa mi konečne chcelo. Od poslednej výmeny vody ubehlo viac času a to sa "podpísalo" i na vzhľade akvária. Hladina bola úplne pokrytá rastlinkami Lemna minor a Pistia stratiotes. Taktiež i rastlinky Cabomba caroliniana už prerástli poriadne akvárium. Niektoré boli i "zatočené" (z hladiny smerovali ku dnu a opäť ku dnu). Taktiež sa poriadne rozrástli Najas guadalupensis a Mayaca fluviatilis, takže som sa po dlhšej dobe cítil ako záhradník. Takže som "odclonil" niektorým rastlinkám (vlastne všetkým) a taktiež som urobil viac miesta pre rybky. Odsal som detrit z dna a vymenil 6 litrov vody za osmotickú.
Po tejto skúsenosti, si radšej čas na údržbu a hlavne prestrihanie rastliniek nájdem.

denník 10.01.2008 (195. deň)

Rastlinky doteraz viac menej stagnovali. Prestal som hnojiť, nakoľko sa mi v akváriu objavila čierna riasa. I keď som sa jej zbavil (musel som použiť i viac ako len presvedčovaciu metódu - savo), nezačal som hnojiť. Včera som iba zarobil CO2. Dnes už väčšina rastlín nádherne bublinkovala, ale čo ma asi najviac prekvapilo, bolo že Microsorum pteropus bol úplne celý obsypaný bublinkami. Proste nádhera. Zajtra by som chcel ísť kúpiť PMDD a začať hnojiť. Dúfam, že sa zasa neobjaví riasa.

denník 05.01.2008 (190. deň)

Ráno som sa pustil do čistenia akvária. vybral som von všetky rastlinky Ludwigia repens, nakoľko na niektorých listoch sa držala štetinková riasa. Zastrihol som rastlinky Cabomba caroliniana a vrcholce som zasadil. Pred odobratím vody som odmeral jej tvrdosť (viac v tabuľke). Odsal som detrit z dna a vymenil 5 litrov vody za osmotickú. Rastlinky Ludwigia repens som dal so savového roztoku. Potom som ju poriadne opláchol pod tečúcou vodou a odstránil som napadnuté listy. Zhruba po hodine som odmeral tvrdosť a taktiež pH. Večer som 1 čajovú lyžičku soli rozpustil vo vode a tento roztok som vlial do akvária.

voda NO2 [mg/l] NO3 [mg/l] CT [°dGH] UT [°dKH] pH Fe [mg/l]
pred výmenou nemerané nemerané 5 nemerané nemerané nemerané
osmotická nemerané nemerané 0 nemerané nemerané nemerané
po výmene nemerané nemerané 5 nemerané 6.8 nemerané

denník 02.01.2008 (187. deň)

Dnes som vyčistil filter, nakoľko už bol dosť zanesený. Filtračný molitan som "vypral" vo vode, ktorú som odobral z akvária. Ostatok filtra som dôkladne umyl pod tečúcou vodou. Spodok filtra, kde sa nachádza molitan, má takú "predkomôrku", cez ktorú nasáva vodu. Tam som vložil trochu akvaristickej vaty - na skúšku.

denník 01.01.2008 (186. deň)

Aktuálne osadenstvo akvária:
Boraras urophthalmoides, Corydoras nanus, Corydoras paleatus, Hemigrammus rodwayi, Hyphessobrycon herbertaxelrodi, Paracheirodon innesi, Poecilia reticulata, Trigonostigma hengeli, Neocaridina heteropoda
Aktuálne rastliny v akváriu:
Anubias barteri var. nana, Blyxa japonica, Cabomba caroliniana, Ceratophyllum demersum, Cryptocoryne spec. legroi, Egeria densa, Echinodorus tenellus, Hydrocotyle dissecta, Lemna minor, Ludwigia repens, Mayaca fluviatilis, Microsorum pteropus, Monosolenium tenerum, Najas guadalupensis, Pistia stratiotes, Riccia fluitans, Rotala rotundifolia


Prístupov: