Denník - 6 litrové akvárium v práci
založené: 28.08.2007

december | november | október | september | august | mini akvárium | nano akvárium
denník 10.12.2007 (104. deň)
Dnes som vyčistil akvárium. Odsal som detrit z dna a vymenil som 3 litre vody za osmotickú. Takže "padlo" rozhodnutie. USB lampička nestojí za veľa, takže kúpim obyčajnú stolovú lampu ako mám doma - z minička Dve skaly.

denník 22.11.2007 (86. deň)
Keďže toto akvárium doteraz nemalo svoje vlastné osvetlenie, rozhodol som sa na skúšku si zaobstarať USB lampičku, ktorá sa používa na osvetlenie klávesnice notebookov. Je tam jedna LED dióda. Keď mám povedať otvorene, čakal som asi viac. Momentálne akvárium vyzerá ako by doň svietil mesiac. Lampičku som nasmeroval na tú časť, ktorá je tvorená bielym štrkom. Dajú sa kúpiť i USB lampičky so 4-8 LED diódami (takže možno nabudúce).
Do akvária pribudla nová rastlinka Microsorum pteropus, ktorú som priviazal ku koreňu. Dúfam, že sa jej bude dariť.

denník 20.11.2007 (84. deň)
Dnes som prišiel po týždni do práce, ale veľmi nadšený som nebol. Z akvária sa odparila asi 1/3 vody. Takže som odkalil ešte dno a dolial asi 4 litre osmotickej vody. Mojim najväčším sklamaním bolo, že mi zomreli rybky Brachygobius nunus.
Brachygobius nunus Brachygobius nunus Brachygobius nunus

denník 07.11.2007 (71. deň)
Dnes som dolial odparenú vodu (zhruba 0.3 l) a zastrihol som rastlinky Najas guadalupensis, takže "vznikla" väčšia húština a krajší trs. Rybkám i krevetám sa darí dobre, taktiež i ostatným rastlinkám.

denník 05.11.2007 (69. deň)
Dnes som vložil do akvária koreň, ktorý som našiel pri Dunaji. Koreň som doma dobre vyvaril a asi týždeň bol namočený vo vode. Nádherne klesol ku dnu a hneď sa do neho "pustili" krevetky Neocaridina heteropoda. Tiež som z minička Dve skaly priniesol mach Monosolenium tenerum.

denník 24.10.2007 (57. deň)
Dnes som dolial asi 0.4 litra osmotickej vody, ktorá sa odparila. Tiež som si všimol, že v akváriu mám o zopár malých krevetiek Neocaridina heteropoda, čo ma potešilo. A taktiež som sa úplne zbavil všetkej riasy.

denník 19.10.2007 (52. deň)
Dnes som priniesol dve rastlinky. Jedna je plávajúca - Ceratophyllum demersum a tou druhou je mach - Vesicularia dubyana. Ešte sa trošku riasy "drží" na niektorých listoch Anubias barteri var. nana. Ale je to už iba minimum.

denník 11.10.2007 (44. deň)
Akvárium sa ako tak spamätáva z "ničivej" riasy, ktorá je teraz na "ústupe". Najas guadalupensis je už skoro čistá - bez rias, ale trochu riasy ešte prežíva na niektorých listoch Anubias barteri var. nana. Sklá sú taktiež čisté. Asi zajtra ešte vymením časť vody a budem čakať, kedy bude akvárium opäť bez rias. Potom z domu prinesiem machy.

denník 04.10.2007 (37. deň)
Akvárium "porazila" zelená vláknitá riasa, ale nevzdávam to. Urobil som "začiatočnícku" chybu a akvárium som dal na okno. Slnečné svetlo teda urobilo svoje. Najhoršie na tom boli mach Vesicularia dubyana a Monosolenium tenerum. Tie som dal z akvária preč, a keď "pominie" riasa, prinesiem z domu nový. Akvárium som dal z okna dole a bude na stole. Snáď sa tej riasy takto zbavím. V najhoršom prípade ho založím pekne odznova. Skúsim ešte nasadiť viac krevetiek Neocaridina heteropoda, prípadne ešte dokúpim slimáčika Neritina natalensis.

denník 20.09.2007 (23. deň)
Dnes som urobil prvú výmenu vody. Odsal som detrit z dna a vymenil 1/3 vody za osmotickú. Keďže teraz nebudem 5 dní v práci, dal som do akvária 1/4 tabletky Sera holiday - krmivo. Rybky sú OK a taktiež rastlinky. Nádherne sa rozrastá Najas guadalupensis, ale nie je taká "hustá", akú mám doma v 37 litrovom akváriu.

denník 13.09.2007 (16. deň)
Odmeral som hodnoty vody.
čas NO2 [mg/l] NO3 [mg/l] CT [°dGH] UT [°dKH] pH Fe [mg/l]
13:00 0 0 6 3 6.8 nemerané

denník 06.09.2007 (9. deň)
Fotky:
hnojivo JBL the 7 balls štrk Filtus Floran štrk Filtus Floran 03.09.2007
Brachygobius nunus
Brachygobius nunus Brachygobius nunus Brachygobius nunus

denník 31.08.2007 (3. deň)
Dnes pribudli nový "obyvatelia" akvária, a to Boraras urophthalmoides a Brachygobius nunus. Do popredia tohto minička som dal biely kremičitý piesok, ktorý pôsobí veľmi kontrastne k tomu tmavému dnu.

denník 28.08.2007
Dnes som si v práci založil toto mini akvárium. Predtým som mal toto miničko doma, ale sa mi rozlepilo. Takže som ho "nahradil" novým a toto som vyskúšal zalepiť, a podarilo sa. Takže som si ho priniesol do práce. Na dno som dal rozdrvenú guľôčku hnojiva JBL the 7 balls a použil som štrk Filtus Floran. Dno je z dvoch "častí". Jedna časť je nový (ešte nepoužitý) štrk a druhá časť je z už neexistujúceho nano akvária, ktoré som teda zrušil. Bolo založené od 21.11.2006 a "robilo" mi iba radosť. Rastlinky a osadenstvo z tohto nano akvária som "preložil" do tohto akvária. Takže z rastliniek tam je, mach Vesicularia dubyana a Monosolenium tenerum, plávajúca Lemna minor. Ďalej Anubias barteri var. nana a pri pribudla rastlinka Najas guadalupensis. Osadenstvo akvária "tvoria" krevetky Neocaridina heteropoda a Boraras maculatus.
Uvažujem, že ešte dokúpim i trochu bieleho najjemnejšieho štrku a v popredí urobím bielu "pláž".

denník 27.08.2007
Mini akvárium netečie, takže zajtra ho v práci založím.

denník 26.08.2007
Dnes som vyskúšal zalepiť staré miničko (to čo začalo tiecť). Použil som silikón, ktorým som prelepil celý spodok akvária z vonkajšej strany. Až nebude tiecť, odnesiem si ho do práce a založím miesto nano akvária.


Prístupov: