denník Denník - 31 litrové akvárium

december | november | október | september | august | júl | jún
26.12.2006
Dnes som vymenil vodu za odstátu, odkalil dno a vymenil akvaristickú vatu vo filtri. Z hladiny som odstránil časť rastliniek Lemna minor, ostrihal rastlinky Egeria densa a Ceratophyllum demersum. Hodnoty odstátej vody:
pH=7.3
UT=9°dKH
CT=8°dGH
NO2=0 mg/l
NO3=0 mg/l

20.12.2006
Dnes som zarobil CO2. "Vrátil" som sa k pôvodnému "receptu". 1/8 kocky kvasníc, 3.5 dcl vody a 5 polievkových lyžíc cukru (65 g). Naposledy som CO2 zarobil 29.11.2006 a dobublalo 12.12.2006, takže teraz bolo akvárium 8 dní bez prísunu CO2.

18.12.2006
Dnes som sa po "dlhšej" dobe dostal k vyčisteniu akváriu. Odkalil som dno, odsal vodu a dolial 5.5 litra osmotickej vody. Musel som už ostrihať rastlinky Egeria densa, Didiplis diandra a taktiež Ceratophyllum demersum. Tiež som z hladiny odobral asi 2/3 rastliniek Lemna minor. Riccia fluitans prichytená o bridlicu na dne rastie pomaličky, ale zatiaľ "drží" na bridlici, tá čo "voľne" pláva na hladine sa "rozdelila" na dve časti a začína sa je poriadne dariť.

12.12.2006
Dnes po príchode z práce som zažil "šok". Na dne boli tri mŕtve Poecilia reticulata. Ihneď som ich vybral von z akvária a prekontroloval ostatné rybky. Počty "sedeli" a taktiež som si nevšimol dáku zmenu v chovaní, prípadne dáku viditeľnú chorobu. Pre istotu som odmeral i hodnoty vody.
pH=6.8
UT=6°dKH
CT=7°dGH
NO2=0 mg/l
NO3=10 mg/l
Niečo podobné sa mi už raz stalo, taktiež som prišiel o všetky Poecilia reticulata a ostatné ryby boli OK.

07.12.2006
Trochu som zmenil "plány" a vyčistil som akvárium dnes (lepšie mi to bolo časovo). Ako klasicky som odkalil dno, vymenil 5 litrov vody za osmotickú a taktiež akvaristickú vatu vo filtri. V prvom rade som najskôr vybral von všetky rastlinky Hottonia inflata, zastrihol ich a presadil zatiaľ zozadu akvária do popredia. Taktiež som prestrihal rastlinky Egeria densa a Ludwigia repens. Pretrhal som i plávajúce rastlinky Ceratophyllum demersum a nechal na hladine 6 rastliniek zhruba 5 cm veľké. Ešte pred čistením akvária som odmeral hodnoty vody.
pH=6.8
UT=6°dKH
CT=7°dGH
NO2=0 mg/l
NO3=0 mg/l

06.12.2006
Dnes som musel opätovne odstrániť z hladiny "zopár" rastliniek Lemna minor nakoľko pokryla celú hladinu. Corydoras sp. "black Venezuela" sa pekne zabýval v akváriu. V deň vpustenia do akvária som ho nevidel, ale teraz si spokojne pláva s ostatnými pancierničkami a "neskrýva" sa. A taktiež asi aj veľmi chutí, lebo je pri krmive vždy prvý. V piatok ma bude čakať prestrihanie Egeria densa a taktiež budem musieť skrátiť rastlinky Ludwigia repens.

02.12.2006
Dnes som si z akva trhov priniesol asi zatiaľ môj najzaujímavejší "úlovok". Je to nový pancierniček - Corydoras sp. "black Venezuela". Keď som ich videl v akváriu, hneď mi učarovali. Tento druh má telo čierne a iba plutvy má hnedo-čierne. Proste nádhera. Pokúšal som sa ho i nafotiť, ale dáke veľké úspechy som nezaznamenal. Takže prikladám iba také foto, ktoré sa mi podarilo.
Corydoras sp. black Venezuela

01.12.2006
Takže, akvárium je už vyčistené. Vymenil som 5 litrov vody za osmotickú, odkalil dno a jemne vyčistil i filter. Hlavne som vymenil akvaristickú vatu vo filtri (použitá akvaristická syntetická vata: JBL Symec). Z hladiny som odstránil časť rastliniek Lemna minor a pretrhal som Ceratophyllum demersum. Riccia fluitans sa zatiaľ rozrastá, aj tá na bridlici a aj tá čo voľne pláva na hladine. CO2 zatiaľ pekne bublinkuje.

29.11.2006
Dnes som zarobil CO2. Nepoužil som klasický "recept", ale tento krát to bol "recept" z druhého čísla časopisu Akvárium. Obyčajne dávam 1/8 kocky kvasníc, 3.5 dcl vody a 5 polievkových lyžíc cukru (65 g). Teraz som dal 2-3 g kvasníc, 3 dcl vody a 100 g cukru. Takže som zvedavý na výsledok.

28.11.2006
Dnes ráno pri kŕmení, som si všimol mŕtvu samičku Poecilia reticulata. Neostávalo nič iné ako ju vyloviť. Nejavila žiadne príznaky choroby a ešte včera bola v poriadku. Dokonca pri večernom kŕmení bola prvá na "mieste", kde "podávam" potravu. Odsledujem i ostatné ryby.

24.11.2006
Opäť ako skoro každý piatok som vyčistil akvárium, odkalil dno a vymenil 5 litrov vody za osmotickú. Vyčistil som i filter - úplne (naposledy 30.06.2006). Prestrihal som všetky rastlinky Egeria densa. Vybral som taktiež von i všetky rastlinky Blyxa japonica. Po rozdelení niektorých rastliniek tak mám v akváriu 32 samostatných rastliniek. Rastlinky Blyxa japonica mám v akváriu od 23.03.2006. Daroval mi ich Dzoni - boli to dve rastlinky. Zhruba 10-15 som už medzičasom daroval i ja. Didiplis diandra evidentne rastie, ale nie je červená, ako keď som si ho priniesol zo stretka (hlavne vrcholce). Jednoducho sa zmenili podmienky - najskôr svetelné. Asi 0.5 W/liter je jej málo. Podľa mňa najpomalšie rastie Hottonia inflata, ale aspoň sa "prebrala", i keď to vyzeralo, že to "neprežije".

17.11.2006
Vyčistil som akvárium, odkalil dno a vymenil 5 litrov vody za osmotickú. Vo filtri som vymenil akvaristickú vatu. Pretrhal som plávajúcu rastlinku Ceratophyllum demersum a taktiež i rastlinku Egeria densa. Didiplis diandra som zasadil ku sebe a medzi ne som dal tabletkové hnojivo Sera Florenette A.

15.11.2006
Dnes som dal do akvária rastlinku Riccia fluitans. Dva "trsy" som prichytil silónom na bridlicu a jeden som nechal voľne "plávať" na hladine. Hneď ju začali skúmať Neocaridina denticulata. Mladý Echinodorus cordifolius ssp. fluitans už vyhnal svoj prvý list.

14.11.2006
Dnes bolo stretko, kde som sa zastavil iba na "otočku". Odniesol som zopár rastliniek Ceratophyllum demersum, ale na druhú stranu som si zasa priniesol poriadny "trs" Didiplis diandra (od Skalu) a taktiež rastlinku Riccia fluitans (od Patroxa). Túto rastlinku som už mal v akváriu. Jeden čas sa jej darilo až neuveriteľne dobre (pokiaľ si ju nedala na "obed" Poecilia sphenops) a druhýkrát, čo som ju mal dlho nevydržala. Takže ju teraz rozdelím na dve časti. Jednu uchytím na bridlicu za pomoci silónu a druhú časť nechám iba tak voľne plávať na hladine. Rastlinka Didiplis diandra má "dokonca" červené vrcholce. No a ešte som si zo stretka priniesol i nových obyvateľov, a to tri Hyphessobrycon herbertaxelrodi (taktiež od Patroxa).

12.11.2006
Rastlinka Hottonia inflata sa začala "preberať". Vyhnala nové vrcholce, ale listy sú úplne iné. Zrejme sa už začala "meniť" z emerznej na submerznú formu (emerzná forma - rastliny pestované "nad" hladinou vody, submerzná forma - rastliny pestované "pod" hladinou).
Hottonia inflata - zmena formy Hottonia inflata - zmena formy

11.11.2006
Dnes som zarobil CO2. Naposledy som ho zarobil 21.10.2006 takže "bublalo" 20 dní.

09.11.2006
Dnes som oddelil mladú rastlinku Echinodorus cordifolius ssp. fluitans zo vzdušnej stonky. Podľa všetkého to budú nakoniec dve rastlinky, ale počkám až trošku podrastú a potom ich rozdelím. Na druhej vzdušnej stonke sa už v dvoch "uzlíkoch" z troch objavili prvé lístočky. Matičnú rastlinu Echinodorus cordifolius ssp. fluitans som dnes odniesol do Biotop-u. V akváriu ostalo veľmi veľa miesta a hlavne i viac svetla. Zastrihol som rastlinku Didiplis diandra. Dúfam, že pekne zhustne. Trochu som pootočil koreň a aj z druhej strany som teraz zasadil rastlinky Blyxa japonica. Pretrhal som Ceratophyllum demersum a z hladiny odobral Lemna minor. Zároveň som vyčistil akvárium. Vymenil som 5 litrov vody za osmotickú, odkalil dno a vymenil vo filtri akvaristickú vatu. Ešte fotky oddelenej rastlinky.
Echinodorus cordifolius ssp. fluitans - mladá rastlinka Echinodorus cordifolius ssp. fluitans - mladá rastlinka

07.11.2006
Takže mám "opäť" trochu hlavu v smútku. Ako pozerám na novú rastlinku Monosolenium tenerum, dáko sa jej nechce u mňa "zabývať". V 6 litrovom akváriu sa jej "zatiaľ" darí. Jedna z "dobrých" správ je, že nová rastlinka na konci vzdušnej stonky Echinodorus cordifolius ssp. fluitans "pustila" už korene a majú zhruba 4 cm.

06.11.2006
Večer som pozoroval vytieranie Corydoras paleatus. Niekoľko ikier som videl v rastlinke Egeria densa ale najviac ich je v Monosolenium tenerum.

05.11.2006
Včera ráno som si všimol dve ikry, ktoré boli prilepené na rastlinke Egeria densa. Paradox je, že viac ikier som nenašiel - pozeraním. Asi to budú ikry pancierničkov. I dnes ráno tam ešte boli. Uvažujem, že ich večer vyberiem z akvária von. Bol by som rád, keby sa mi začali opäť vytierať pancierničkovia Corydoras paleatus po tak dlhej dobe. Na ponorenej vzdušnej stonke rastlinky Echinodorus cordifolius ssp. fluitans som dnes spozoroval 3 nové lístočky a tuším začína i "púšťať" korene.

03.11.2006
Dnes som vyčistil akvárium. Odkalil som dno, vymenil 5 litrov vody za osmotickú a taktiež vymenil akvaristickú vatu. Dnes som si priniesol opäť rastlinku Monosolenium tenerum (od Raviolky za čo jej ďakujem.) Je úplne iná ako tá, čo som si priniesol 01.11.2006. A udiali sa i ďalšie "zmeny". Presadil som jednu rastlinku Hygrophila corymbosa "Compact" z tieňa Echinodorus cordifolius ssp. fluitans. Taktiež som ostrihal Echinodorus cordifolius ssp. fluitans - "prišiel" o 5 listov. Vzdušnú stonku, na ktorej sa už vytvorili listy, som jemne ohol späť do akvária. Momentálne sú listy pod vodou. Dúfam, že začne vyháňať korene. Druhá vzdušná stonka "putuje" von z akvária, takže kryt je i naďalej otvorený.

01.11.2006
Dnes do akvária pribudla nová rastlinka Monosolenium tenerum. Dúfam, že sa jej bude dariť a začne sa rozrastať.

28.10.2006
Dnes som vyčistil akvárium (v piatok na to nebol čas). Ešte pred výmenou som odmeral hodnoty vody. Vybral som všetky rastlinky Cabomba caroliniana, oddelil z nich vrcholce a premiestnil ich do 6 litrového akvária. Možno sa tam zasa "preberú", lebo tu ostali lístočky už iba na vrcholcoch. Rozdelil som 2 rastlinky Blyxa japonica a tým som "získal" ďalších 5 rastliniek. Takže vpredu je už poriadny "koberec". Na miesto Cabomba caroliniana (do pozadia) som zasadil rastliny Egeria densa. Hneď vedľa som umiestnil Ludwigia repens a Bacopa monnieri. Echinodorus cordifolius ssp. fluitans vyhnal už druhú vzdušnú stonku.
Hodnoty vody:
pH=6.7
UT=6°dKH
CT=7°dGH
NO2=0 mg/l
NO3=20 mg/l
CO2=38 mg/l

21.10.2006
Dnes som zarobil CO2. Na vzdušnej stonke Echinodorus cordifolius ssp. fluitans sú už štyri listy. Dva väčšie a dva ešte veľmi malé.
Echinodorus cordifolius ssp. fluitans - vzdušná stonka

20.10.2006
Dnes som vyčistil akvárium, vymenil som 5 litrov vody za osmotickú. Vyčistil som filter a vymenil akvaristickú vatu. Momentálne sa mi teplota v akváriu pohybuje medzi 24-25°C, čo je dosť "málo". Cabomba caroliniana túto zmenu teploty znáša najhoršie. Postupne mi v akváriu ostávajú iba "holé" stonky. Uvidíme, či sa to upraví. Dnes som kúpil i nové krmivo Tropical Bio-vit (rastlinné), nakoľko sa mi už míňa Tropical Vegetable (taktiež rastlinné krmivo). Rybkám viditeľne chutí.

15.10.2006
Sľúbené foto vzdušnej stonky Echinodorus cordifolius ssp. fluitans (foto je zložené z viacerých fotiek - uhlov). A ešte foto Hygrophila corymbosa "Compact" a Blyxa japonica.
Echinodorus cordifolius ssp. fluitans - vzdušná stonka Blyxa japonica a Hygrophila corymbosa

13.10.2006
Dnes som vyčistil akvárium, vymenil som 6 litrov vody za osmotickú. Vymenil som akvaristickú vatu. Viac sa toho udialo včera 12.10.2006. Na konci vzdušnej stonky rastlinky Echinodorus cordifolius ssp. fluitans sa "objavil" prvý lístoček (bude i foto). Meral som i hodnotu železa (Fe) v akváriu. Taktiež som odmeral i hodnoty osmotickej vody.
pH=6.5 (hodnota osmotickej vody)
UT=2°dKH (hodnota osmotickej vody)
Fe=0.3 mg/l (hodnota vody v akváriu)

11.10.2006
Dnes som odniesol Echinodorus cordifolius ssp. fluitans do Biotop-u a na výmenu som si vzal košíček s rastlinkou Hygrophila corymbosa var. minima / Hygrophila corymbosa "Compact" (Tropica). V košíčku boli tri rastlinky. Skrátil som im korene a zasadil ich do popredia, aby mali viacej svetla. Dúfam, že sa uchytia.

10.10.2006
Dnes som vybral jednu rastlinku Echinodorus cordifolius ssp. fluitans a zajtra ju odnesiem do Biotop-u. Zopár informácii. Výška: 30 cm, dĺžka koreňov: 38 cm, počet listov: 14. Najväčší list mal tieto rozmery, dĺžka: 17 cm a šírka: 10 cm. Prikladám i jeho fotku. Zároveň som presadil i Hottonia inflata nakoľko tam kde bola zasadená bola v tieni a chradla. Uvidím, či sa takto "pozbiera".
Echinodorus cordifolius ssp. fluitans Echinodorus cordifolius ssp. fluitans Echinodorus cordifolius ssp. fluitans - vzdušná stonka

06.10.2006
Vzdušná stonka druhej rastlinky Echinodorus cordifolius ssp. fluitans je už nad hladinou. Microsorum pteropus začal tvoriť dcérske rastlinky na listoch. Z akvária som vybral Echinodorus tenellus nakoľko iba prežíval. Dal som ho do 6 litrového akvária, tam sa mu darí. Rozdelil som 4 rastlinky Blyxa japonica a tým som "získal" ďalších 5 rastliniek.
Hodnoty vody (merané 05.10.2006 o 18:00):
pH=6.6
UT=6°dKH
CO2=45 mg/l

03.10.2006
Už aj druhá rastlinka Echinodorus cordifolius ssp. fluitans vyháňa vzdušnú stonku. Tá prvá je už vonku z akvária. Snáď zakvitnú.

29.09.2006
Vymenil som 5 litrov vody za osmotickú a odkalil som dno. Dnes som zároveň vyčistil filter a taktiež vymenil akvaristickú vatu. Prestrihal som rastlinku Cabomba caroliniana, lebo na hladine už bola poriadne stočená. Taktiež som musel pretrhať Ceratophyllum demersum, nakoľko ho už bolo veľa v akváriu. Jedna rastlinka Echinodorus cordifolius ssp. fluitans začala dnes hnať ďalší list. Keď to takto pôjde ďalej, listy pokryjú úplne celú hladinu.

28.09.2006
Po predaji rastlinky Echinodorus horizontalis som na jej miesto zasadil obe rastlinky Echinodorus cordifolius ssp. fluitans (25.08.2006). Vtedy mali zhruba 10-12 cm. A dnes? Presne ako i Echinodorus horizontalis "prerástli" akvárium. Všetky listy sú už na hladine a poriadne clonia. Dokonca jeden už vyhnal i vzdušnú stonku, takže asi zakvitne. Jednej rastlinky sa budem musieť určite zbaviť, lebo pre dve je akvárium veľmi malé.

24.09.2006
Hodnoty vody (merané o 20:00):
pH=6.8
UT=7°dKH
CT=8°dGH
NO2=0 mg/l
NO3=20 mg/l
CO2=32.5 mg/l (tabuľka CO2)

23.09.2006
Dnes som zarobil CO2.

22.09.2006
Dnes som čistil akvárium (tak ako každý piatok). Vymenil som 7 litrov vody za osmotickú a odkalil dno. Z filtra som vybral jemnozrnný biomolitan (ktorý som tam vložil 1.9.2006). Zvýšil sa prietok filtra a tým sa i viac rozhýbala hladina. To trošku spomalí rast Lemna minor, ktorej časť som už musel odstrániť z hladiny, aby toľko neclonila. Medzi obe rastlinky Echinodorus cordifolius ssp. fluitans som vložil guľôčkové hnojivo JBL the 7 balls. Dnes už prestalo bublať CO2, takže zajtra ma čaká jeho zarobenie.
Dnes som vyčistil taktiež 6 litrové akvárium.

21.09.2006
Dnes som pre rybičky pripravil hotové hody. Hneď ako som prišiel z práce som im "naservíroval" čerstvo kúpené nitenky. Nitenky boli kúpené v Biotop-e, takže keď som prišiel domov, iba som ich raz prepláchol. Do malej "skúmavky" (15 ml) som dal časť niteniek, trošku vody a nožničkami som ich nastrihal. Potom som ich už len dal do akvária. Ryby sa išli za nimi priam "potrhať". S druhou časťou som urobil to isté a dal som ich zamraziť. Večer zasa dostali živú Artemia salina.
15.09.2006
Dnes som čistil akvárium. Tak ako obvykle som vymenil 5 litrov vody (teraz za osmotickú). Ešte včera som odmeral hodnoty vody:
pH=6.7 (test Rataj Akvin)
UT=8°dKH (test JBL KH)
Hladinu mi už dosť pokrýva Lemna minor a musel som taktiež "preriediť" Ceratophyllum demersum - nechal som tam tri "úlomky" (každý zhruba 5 cm dlhý). Musel som taktiež očistiť filter a roztrekovaciu rampu, nakoľko sa na nich už dlhšiu dobu držala čierna štetinková riasa. Rampu i filter som ponoril do roztoku Sava a vody a nechal ich tam namočené, po celú dobu čistenia akvária. Z filtra som vybral biomolitan - v podstate som čistil iba kryt filtra. Potom so ho poriadne umyl pod teplou vodou a riasa z neho "opadala". Tak a zasa bude na dlhý čas pokoj. Príčina, že sa tam riasa držala, jej vyhovuje prúdenie vody. Ale som rád, že sa "držala" iba na technike a nebola na rastlinkách.
13.09.2006
Dnes som sa zastavil v ZOODom-e a neodolal som. Okrem krmiva, ktoré som potreboval - Tetra Wafer Mix (tabletkové krmivo) som si kúpil jeden košíček rastlinky Hottonia inflata. Taktiež som kúpil dvoch Corydoras paleatus. Sú ešte veľmi malý (zhruba 1.5 cm), takže pohlavie určiť je ešte nemožné.
krmivo Tetra Wafer Mix Hottonia inflata Hottonia inflata
11.09.2006
Otočil som koreň. Jednu časť som zahrabal do dna a druhá sa týči smerom k hladine. Na koreni ostali Anubias barteri var. nana a Microsorum pteropus. Vesicularia dubyana sa tam už nevošiel. Teraz tam vzniklo dosť prázdne miesto. Asi zajtra pridám i foto. Dnes som ešte očistil kryt akvária - už to naozaj potreboval.
09.09.2006
Uvažoval som, že zmením i druhú stranu akvária. Síce veľa zmien sa tam nedá urobiť. Obe rastlinky Echinodorus cordifolius ssp. fluitans musím nechať zasadené tam kde sú. Skôr som uvažoval o inom umiestnení koreňa na ktorom je Anubias barteri var. nana a Microsorum pteropus. Doteraz bol koreň položený na boku. Keďže je prehnutý, buď ho dám tak, že vznikne z koreňa "mostík", alebo ho dám naopak. Anubias barteri var. nana a Microsorum pteropus ostane určite na koreni a možno tam pribudne i Vesicularia dubyana. Keď zrealizujem aj túto zmenu, pridám fotky.
Večer ma čakalo nemilé prekvapenie. Našiel som za filtrom mŕtvu samičku Corydoras pygmaeus. Ešte o 13:00 keď sme odchádzali z domu, si "veselo" plávala v akváriu. Muselo sa jej podariť dostať za filter, ale už nevedela vyplávať späť. Keďže som musel vybrať filter von, tak som v ňom vymenil aspoň akvaristickú vatu.
V 6 litrovom akváriu Lemna minor už pokryla viac ako polovicu hladiny. Rastie ako z "vody".
08.09.2006
Dnes som sa rozhodol, že pri výmene vody v akváriu, trošku "upravím" vzhľad akvária. Vybral som von rastlinky: Egeria densa, Bacopa monnieri, Didiplis diandra, Blyxa japonica, Cabomba caroliniana a Ludwigia repens. Celkom dobre sa zvíril detrit, takže mi to uľahčilo i následné odkalenie dna. Vymenil som 5 litrov vody za osmotickú. Filter som dnes nečistil - možno zajtra, alebo až v nedeľu. Rozhodol som sa, že nafotím kroky sadenia rastliniek do akvária. Na prvej fotke je ešte akvárium bez hore uvedených rastliniek. Na fotke číslo dva je zasadená Egeria densa. Na tretej už je dosadená rastlinka Bacopa monnieri, hneď pred Egeria densa. Na štvrtej fotke je už zasadená Cabomba caroliniana. Na ďalšej fotke (v poradí už piatej) je dosadená Ludwigia repens. Na šiestej fotke je už aj Didiplis diandra a na siedmej Blyxa japonica. Na ôsmej a deviatej fotke je akvárium vo finálnej podobe. Dopredu sa ospravedlňujem za kvalitu fotiek, ale pri fotení som použil na osvetlenie akvária stolovú lampu - 5W, nakoľko som mal kryt akvária dole.
1) akvárium bez rastliniek 2) zasadená Egeria densa 3) zasadená Bacopa monnieri 4) zasadená Cabomba caroliniana 5) zasadená Ludwigia repens 6) zasadený Didiplis diandra 7) zasadená Blyxa japonica 8) akvárium 9) akvárium
06.09.2006
V akváriu sa mi dáko premnožili slimáčikovia - asi kotuľky. Doteraz som si ich tam všimol tak 2-3, ale teraz hotová "invázia". Takže v piatok, keď budem čistiť akvárium, budem mať o zábavu postarané.

02.09.2006
Dnes som už musel zarobiť CO2.
01.09.2006
Dnes som vyčistil akvárium a vymenil som 6 litrov vody - tentoraz za odstátu. Prestrihal som rastlinku Egeria densa, vrcholce som opätovne zasadil do akvária. Taktiež som musel opäť ostrihať Cabomba caroliniana, ale odstrihnuté vrcholce som nezasadil, ale ich dám do akvária k našim. Tiež som už musel pretrhať Ceratophyllum demersum a vybrať časť plávajúcej rastlinky Lemna minor - tie niekomu darujem, až bude o ne záujem. Medzi obe rastliny Echinodorus cordifolius ssp. fluitans som vložil tabletkové hnojivo - Sera Florenette A. Odkalil som dno, prečistil som filter a vymenil v ňom akvaristickú vatu. Vo filtri bol dosť hrubozrnný biomolitan, tak som tam ešte pridal i jemnozrnný biomolitan - aby sa rýchlo nezanášala vata.
29.08.2006
Hodnoty vody (merané po zapnutí osvetlenia):
pH=7.2
UT=10°dKH
CT=15°dGH
NO2=0 mg/l
NO3=30 mg/l
CO2=18.6 mg/l (tabuľka CO2)

27.08.2006
Dnes som vyčistil 6 litrové akvárium.
25.08.2006
Akvárium je už vyčistené. Vymenil som 5 litrov vody za osmotickú. Takže som vybral z akvária Echinodorus horizontalis. Na jeho miesto som nasadil obe rastlinky Echinodorus cordifolius ssp. fluitans. Keďže rastlinky som vybral von, urobil som aj ich fotky. V akváriu ostalo viac svetla. Echinodorus horizontalis mal tri vzdušné stonky a desať listov - v podstate deväť a desiaty práve vyháňal.
Echinodorus cordifolius ssp. fluitans Echinodorus cordifolius ssp. fluitans Echinodorus horizontalis Echinodorus horizontalis
24.08.2006
Dnes som si všimol, že už aj druhá vzdušná stonka rastlinky Echinodorus horizontalis je nad hladinou - asi tak 7 cm (nevšimol som si ju doteraz pre svietidlo, za ktorým sa "plazila"). Tretia vzdušná stonka už taktiež dosiahla hladinu. Zajtra budem čistiť akvárium a už ho vyberiem von z akvária a "prečká" vo vedre. Urobím jeho fotky, keď bude vybraný.
23.08.2006
V podstate včera som sa rozhodol, že sa "musím" zbaviť rastlinky, vlastne rastliny Echinodorus horizontalis aj keď sa mu dobre darí (má momentálne tri vzdušné stonky). "Problém" je v tom, že zaberá dosť veľkú časť akvária (vysoký je zhruba 20-23 cm a v priemere má odhadom okolo 20 cm). Taktiež sa poriadne rozrástli obe rastliny Echinodorus cordifolius ssp. fluitans a potrebovali by viac miesta, takže uvažujem o ich presadení na terajšie miesto kde je zasadený Echinodorus horizontalis. A v podstate Echinodorus horizontalis "pôjde" do dobrých rúk.
19.08.2006
Dnes som vyčistil akvárium a vymenil som 6 litrov vody, tentoraz za odstátu. Taktiež som vyčistil filter (vo vode, ktorú som odobral z akvária). Ostrihal som Cabomba caroliniana a odstrihnuté časti som zasadil. Začína sa pekne dariť i rastlinke Lemna minor, je jej na hladine evidentne viac. Pretrhal som Ceratophyllum demersum - tak ako každý týždeň. Takže na dnes to je už všetko. Nič "zaujímavejšie" ma už asi nenapadne (23:40).
16.08.2006
Akvárium začína pripomínať viac džungľu ako akvárium. Najviac začala cloniť Cabomba caroliniana (bola strihaná pred 12 dňami). Jedná vzdušná stonka Echinodorus horizontalis už začína prečnievať von z akvária - takže mám kryt neustále otvorený, druhá už začína dosahovať hladinu. Taktiež vyhnal jeden nový list. Ostalo mi zhruba 8-10 ml PMDD, tak som k nemu prilial 2 ml Tropical Ferro-Aktiv a budem teraz dávať túto "zmes" hnojiva. Po týždni odmeriam hodnoty železa (Fe) v akváriu. Dnes taktiež dobublalo CO2 - po 19 dňoch.
12.08.2006
V utorok 08.08.2006 som na hladinu dal novú rastlinku zo 6 litrového akvária - Lemna minor. Taktiež jeden Echinodorus cordifolius ssp. fluitans začal vyháňať nový list. Echinodorus horizontalis vyhnal vzdušnú stonku (viď foto). Na rastlinke Ludwigia repens sa objavili nové lístočky. 10.08.2006 som od Skalu dostal samčeka a dve samičky Poecilia reticulata "blond red". 11.08.2006 som vymenil 5 litrov vody za osmotickú. Popri čistení som rozdelil Anubias barteri var. nana, ostrihal listy z Microsorum pteropus (zopár ich ostalo, takže sa asi adaptoval). Taktiež som si všimol, že Echinodorus horizontalis má až tri vzdušné stonky - jednu už nad hladinou, ostatné dve ešte pod. Dnes som odmeral hodnoty vody novým testom - Tropical 5in1 test tu sú hodnoty:
pH=7.1
UT=7°dKH
CT=8°dGH
NO2=0 mg/l
NO3=30 mg/l
CO2=17.7 mg/l (tabuľka CO2)
test Tropical 5in1 test Tropical 5in1 Echinodorus horizontalis - vzdušná stonka Echinodorus horizontalis - vzdušná stonka
04.08.2006
Z odchovného akvária som prelovil 4 malé Poecilia reticulata. Mám podozrenie, či štrk (Aquaclay Ground) nezvyšuje hodnotu UT, lebo dnes (o 13:00) som opäť meral hodnoty vody a bol som dosť prekvapený. Hodnota pH bola 6.4 a UT 8°dKH. Od posledného merania sa hodnota zvýšila o 2°dKH. Menil som dnes 5 litrov vody z Biotop-u, takže som zvedavý na zajtrajšie hodnoty vody. Trošku som sa "pohral" so vzhľadom akvária, nakoľko už bolo potrebné pretrhať rastlinky. Dosť veľká zmena sa udiala na pravej strane akvária. Filter som zakryl za pomoci Egeria densa, hneď vedľa nej som zasadil rastlinky Bacopa monnieri a ďalej som pokračoval v sadení Cabomba caroliniana (pozdĺž zadného skla). Pred Egeria densa som zasadil rastlinky Blyxa japonica, a vedľa obe rastliny Echinodorus cordifolius ssp. fluitans. Medzi ne som zasadil Didiplis diandra. A medzi Anubias barteri var. nana a Echinodorus cordifolius ssp. fluitans som zasadil rastlinky Ludwigia repens.

01.08.2006
Dnes nepôjde až tak veľa o akvárium, ale predsa. Dnes bolo akvaristické stretko, ktoré sa konalo v Prešporskej kúrii na Dunajskej ulici. Trošku som si pokecal, dozvedel sa zopár nových vecí, rád. Taktiež som si zo stretka priniesol 5 koreňov Blyxa japonica, ktoré som zatiaľ iba prezrel a dal na noc na hladinu. Zajtra ich zasadím k ostatným, ktoré mám v akváriu. Taktiež som meral hodnoty vody. UT bolo na hodnote 6°dKH a pH pridávaním CO2 kleslo na hodnotu 6.5. Vodu som meral o 10:00.
Blyxa japonica Blyxa japonica
28.07.2006
Tento týždeň som menil vodu 2x 5 litrov za osmotickú, a to v utorok a v piatok. Podarilo sa mi znížiť hodnotu UT z 10°dKH na 5°dKH. Jediná vec čo ma teraz trápi, je teplota, ktorá sa pohybuje okolo 32°C, ale rastlinkám a rybkám to zjavne nevadí. Dnes som už musel zarobiť CO2, ktoré tento krát bublalo celých 20 dní, takže som spokojný. Do roztrekovacej rampy som navŕtal ďalšie dierky (ich počet sa zdvojnásobil). Najviac sa momentálne darí Ceratophyllum demersum, ktorý som musel opäť pretrhať. Očistil som taktiež predné sklo pomocou magnetickej stierky.
24.07.2006
Už tretí deň po sebe bola teplota v akváriu 32°C. Ryby sú zatiaľ v poriadku. Asi najhoršie to znáša nová rastlinka Microsorum pteropus. Uvidím či sa "pozbiera". Dosť možné je, že to nemusí byť tou teplotou ale i zmenou prostredia. Dnes som vyčistil filter a vymenil akvaristickú vatu, aby sa zvýšil prietok filtra a tým sa viac čerila hladina. Zajtra vymením 5 litrov vody za osmotickú.
21.07.2006
V pondelok 17.7.2006 sa mi na hladine začala tvoriť "mastná" škvrna, ktorú som odsal hadičkou, ale v utorok tam bola opäť. Po odsatí som pre istotu dal do akvária jednu kávovú lyžičku soli. V stredu 19.7.2006 bola škvrna iba minimálna. Taktiež som ju odsal a hneď i vymenil 3 litre vody za osmotickú s hodnotami:
pH=7 (test Rataj Akvin)
UT=2°dKH (test JBL KH)
Vo štvrtok už bola hladina čistá.
Dnes som odkalil dno a vymenil 5 litrov vody za osmotickú. Už týždeň pridávam každý druhý deň hnojivo JBL Ferropol 24. Dnes taktiež pribudli nové rastlinky Microsorum pteropus. Uchytil som ich silónom na koreň hneď vedľa Anubias barteri var. nana. Dúfam, že sa uchytia a budú rásť. Obe rastliny Echinodorus cordifolius ssp. fluitans vyhnali po jednom novom liste.
20.07.2006
Dnes mi pribudli dva páriky Poecilia reticulata. Prvý samček ma tmavomodro sfarbené telo, chrbát a chrbtovú plutvu ma bielu. Chvostová plutva biela, po okrajoch tmavomodrá až čierna. Samička má telo priesvitné, ku chvostu tmavšie. Chvostová plutva modrá, po okrajoch priesvitná. Chrbtová plutva priesvitná. Druhý samček má bielo-žlté telo. Chvostová a chrbtová plutva je sýto žltá po okrajoch priesvitná. Samička má priesvitné telo. Chvostová a chrbtová plutva je podobne ako pri samčekovi sýto žltá po okrajoch priesvitná.
15.07.2006
Včera 14.7.2006 som prestrihal Egeria densa a taktiež Cabomba caroliniana (poriadne sa rozrastá). Echinodorus horizontalis opäť začal hnať nový list. Vymenil som 5 litrov vody. Vodu som si kúpil v Biotop-e. Tu sú jej hodnoty:
pH=6.4 (test Rataj Akvin)
UT=3°dKH (test JBL KH)
Dnes boli hodnoty vody takéto:
pH=6.8 (test Rataj Akvin)
UT=9°dKH (test JBL KH)
CO2 zatiaľ buble. Som spokojný s výmenou kamienka, nakoľko cez tento kamienok idú veľmi malé bublinky - prirovnal by som ich k špičke špendlíka.
Tento týždeň bol "čierny". Za 5 dní mi umreli dvaja samčekovia a dve samičky Poecilia reticulata. Ostatné ryby "nejavia" žiadne príznaky choroby alebo niečo podobné. Potravu prijímajú tak ako vždy. Nič okrem teploty sa v akváriu nezmenilo. Nepribudli žiadne nové rastlinky a ani "obyvatelia".
07.07.2006
V akváriu som popri čistení popremiestňoval rastlinky. Jednu rastlinku Blyxa japonica som rozdelil na dve. Dal som ich všetky k "sebe". Rozsadil som Echinodorus cordifolius ssp. fluitans. Musel som taktiež pretrhať Ceratophyllum demersum, nakoľko už veľmi clonil. Ostrihal som taktiež Cabomba caroliniana. Zarobil som do novej fľaše nové CO2, lebo som mal podozrenie, či tak rýchle dobublanie, nebude mať za následok netesnosť a nie kvasnice.

06.07.2006
Z akvária som prelovil šesť malých Poecilia reticulata. Zopár ich tam ešte ostalo, nakoľko sa mi ich nepodarilo odloviť - dobre sa schovávajú v rastlinách.
04.07.2006
Dnes som vymenil 3 litre vody, ktoré mám od kolegu zo studne. Tu sú hodnoty vody:
pH=6.7 (test Rataj Akvin)
UT=10°dKH (test JBL KH)
Fe3+=0.89 mg/l (test - vodárne)
Mn2+=0.26 mg/l (test - vodárne)
NO2<0.014 mg/l (test - vodárne)
NO3=0.5 mg/l (test - vodárne)
03.07.2006
Dnes som meral hodnoty vody.
pH=7.2 - (test Rataj Akvin)
UT=10°dKH - (test JBL KH)
CO2=18.6 mg/l - (tabuľka CO2)
Fe=0.0 mg/l - (test Rataj Ferrin)
t=28°C
30.06.2006
A opäť tu je piatok. Dnes sa rybky veľmi potešili výmene vody, nakoľko bola dobre chladná, takže sa znížila teplota na 26°C (menil som 8 litrov). Teplota pred výmenou bola 28°C. Myriophyllum aquaticum (Green) prehrala svoj boj s teplom. Ostatné rastlinky prosperujú. Asi najviac sa darí rastlinke Ceratophyllum demersum - poriadne sa "rozvetvila". Echinodorus horizontalis opäť začal hnať nový list. Dnes taktiež pribudli i nový obyvatelia akvária a to dve samičky Poecilia reticulata a párik Trigonostigma heteromorpha. Úplne som vyčistil filter a vymenil akvaristickú vatu vo filtri za novú. Biomolitan som "vypral" v odpustenej vode z akvária, filter som vyčistil pod tečúcou vodou.
27.06.2006
Kryt akvária musel byť dnes zatvorený (natreté radiátory), keďže som nechcel nič "riskovať". Večer bola teplota 32°C. Na rybkách som nepozoroval, že by im dáko táto teplota vadila.
26.06.2006
Večer som našiel mŕtveho samčeka Poecilia reticulata. Keďže denne "kontrolujem" akvárium, jeho smrť pripisujem najskôr zvýšenej teplote. Ešte ráno nejavil žiadne príznaky choroby, normálne plával a taktiež prijímal potravu.
25.06.2006
Odlovená samička Poecilia reticulata bola ráno už mŕtva. Miesto bielych chumáčikov na bruchu, ho mala jemne sfarbené do oranžova.
23.06.2006
Tak ako každý piatok, som vyčistil akvárium - odsal 5 litrov vody a odkalil dno akvária. Dolial som 5 litrov odstátej vody - vodu som napustil ráno o 6:00, takže voda "odstála" 13 hodín. Výmenou vody som dosiahol zníženie teploty na 28°C. Prestrihal som rastlinky: Egeria densa, Cabomba caroliniana a Ludwigia repens. Cabomba caroliniana sa pekne rozrástla. V podstate z každej rastlinky rozdelením som získal dve. Horšie na tom už je Myriophyllum aquaticum (Green) z ktorého ostali už iba vrcholce, ktoré som zasadil do predného ľavého rohu - možno sa uchytia. Samičke Poecilia reticulata som vymenil vodu, pridal soľ a nechal ju i naďalej v karanténe. V akváriu som zazrel i malú krevetu Neocaridina denticulata - zhruba 5 mm.
22.06.2006
Dnes sa toho udialo viac. Ráno som narýchlo vyčistil filter a vymenil akvaristickú vatu vo filtri za novú. Zvýšilo sa prúdenie vody v akváriu. Na akváriu som nechal otvorený kryt a teplota sa vyšplhala na 29°C. Poobede som si všimol samičku Poecilia reticulata, že má na brušku biele chumáčiky. Hneď so ju odlovil do karantény. Vodu som jej jemno osolil.
21.06.2006
Štvrtý deň po sebe bola v akváriu teplota 30°C. Asi najhoršie to znáša rastlinka Myriophyllum aquaticum (Green) - žltne. Echinodorus horizontalis vyhnal nový list, po tom ako 9.6.2006 som odstránil šesť listov, šesť mu ešte ostalo. Na jednom liste bola jemná zelená riasa, ostatné už veľmi clonili v akváriu, alebo mali zosušené okraje, nakoľko trčali z vody von. Korene sa "tiahli" od ľavého rohu cez viac ako polovicu akvária, len škoda, že sa dáko nechce rozmnožiť.


Prístupov: