článok Článok

Corydoras panda
(pancierniček panda)

Druh: Corydoras panda
Rod: Corydoras
Podčeľaď: Corydoradinae
Čeľaď: Callichthyidae (pancierničkovití)
Rad: Siluriformes (sumci)
Pôvod: Južná Amerika (Peru)

Veľkosť a popis:
Tento druh bol popísaný v roku 1971 (Nijssen & Isbrücker). Corydoras panda dorastá do veľkosti 4-5.5 cm. Telo je svetložlté, na ktorom sú tri tmavé škvrny (jedna cez oko, druhá na chrbtovej plutve a posledná pred chvostovým násadcom). Chrbtová plutva ale nemusí byť celá čierna (dobre to vidieť na priložených fotkách). Mladé rybky sú výraznejšie sfarbené ako dospelé. Tak ako všetci pancierničkovia i tento druh má prídavné črevné dýchanie. Chodieva sa k hladine nadýchnuť atmosferického kyslíku, ktorý pretlačí cez dobre prekrvené črevo. Preto by hladina nemala byť príliš vysoko. Akvárium by malo byť dobre zarastené rastlinami s väčším množstvom úkrytov, buď vytvorené rastlinami, kmeňmi (koreňmi) alebo kameňmi. Voda by mala mať tieto parametre: pH 6-8, dH 2-25 a teplota 20-25°C. Štrk by mal byť jemnejší a tmavší. Jemnejší z toho dôvodu, aby sa mu neporanili fúziky. Fúziky pancierničkom slúžia ako chuťový a hmatový orgán.

Pohlavné rozdiely: Samička je viac oblá a môže dosiahnuť veľkosť až 5.5 cm. Samček je štíhlejší a zhruba o 1 cm menší. Taktiež je samček výraznejšie sfarbený.

Odchov: K odchovu potrebujeme úplne čistú vodu s neutrálnym pH. Teplota by mala mať 23-24°C. K výteru môže napomôcť výmena vody a zníženie teploty o 2-3°C. Trenie trvá omnoho dlhšie ako pri ostatných pancierničkov druhu Corydoras - môže to byť 12-24 hodín. Samička nakladie ikry do „vačku“, ktorý utvorí spojením prsných plutiev. Samček vypustí mlieč do vody, cez ktorý prepláva samička a tým sa ikry oplodnia. Následne samička očistí miesto kam ikry nalepí. Množstvo ikier je zvyčajne okolo 20, maximálne 40. Ikry sú zo začiatku biele, postupne sa sfarbujú do bledo hneda a časom neustále tmavnú. Poter sa liahne za 4-7 dní. Pri teplote 24-25°C to je zhruba tie 4 dni. Po ďalších dvoch dňoch sa poter rozpláva a začína prijímať živú potravu - žiabronôžku (Artemia salina) prípadne cyklopa. Treba im častejšie vymieňať časť vody, ale za odstátu, nakoľko je poter dosť náročný na "kvalitu" vody. Denne treba odsávať nečistoty a zbytky potravy z dna. Prvé vyfarbenie sa dá pozorovať po štyroch týždňoch. Rast je v začiatkoch dosť rýchly.


Corydoras panda - samička Corydoras panda - párik Corydoras panda - párik Corydoras panda Corydoras panda

19.09.2006
Jozef DoliňákPrístupov: