článok Článok

Corydoras nanus
(pancierniček drobný)

Druh: Corydoras nanus
Rod: Corydoras
Podčeľaď: Corydoradinae
Čeľaď: Callichthyidae (pancierničkovití)
Rad: Siluriformes (sumci)
Pôvod: Južná Amerika, Surinam

Popis: Corydoras nanus bol popísaný v roku 1967 (Nijssen & Isbrücker). Jeho domovinou je Surinam, presnejšie toky riek Surinam a Maroni. Surinam sa rozprestiera na severovýchode Južnej Ameriky, presnejšie na Guyanskej vysočine. Na severe krajiny je močaristá pobrežná nížina. Krajina je pomenovaná podľa rieky Surinam, ktorú domáci indiáni nazývali Surina. Ale späť k pancierničkom. Obýva pomaly tečúce až stojaté vody. Tento pancierniček patrí medzi menšie druhy. Dorastá do veľkosti 4.5-5 cm. Telo je striebristosivé až zlaté s tromi pozdĺžnymi čiernymi čiarami, ktoré sa smerom ku hlave a chrbtu „rozpadajú“ na bodky. Na hlave a chrbte tvoria vzor sieťky. Chvostová plutva je žltkastá, chrbtová tmavá až čierna. Tak ako aj ostatné pancierničky majú i Corydoras nanus prídavné črevné dýchanie. Chodia sa nadýchnuť atmosférického kyslíku na hladinu (preto by vodný stĺpec v akváriu nemal byť vyšší ako 40 cm). Tento vzduch pretlačia cez dobre prekrvené črevo. To, že sa pancierničky chodia nadýchnuť vzduchu k hladine, ešte nemusí znamenať, že ho je v akváriu nedostatok. Je to proste inštinkt. Ústa sú spodné a malé. Okolo nich majú tri páry fúzikov (dva páry na hornej a jeden pár na spodnej časti čeľusti), ktoré slúžia ako chuťový a hmatový orgán. Corydoras nanus patrí do skupiny elegans. Taktiež sem patria Corydoras elegans, Corydoras undulatus, Corydoras napoensis a Corydoras bilineatus. Táto skupina má veľmi typické sfarbenie a taktiež charakteristický tvar tela s okom blízko úst. Je dosť problematické od seba rozoznať pancierničkov Corydoras nanus a Corydoras napoensis, pokiaľ nepoznáme presne krajinu ich pôvodu (Corydoras nanus – Surinam, Corydoras napoensis – Peru a Ekvádor). Ale existuje jedna možnosť. Mladé pancierničky Corydoras napoensis, zhruba mesiac staré majú v strede tela tmavý pozdĺžny pás, pričom Corydoras nanus ho nemajú.

Pohlavné rozdiely: Samička je od samčeka väčšia a robustnejšia. Taktiež má väčšie prsné plutvy, nakoľko pri trení si do nich ukladá ikry.

Chov: Akvárium by malo mať minimálny objem okolo 50 litrov, malo by byť bohato osadené rastlinkami. Vhodné je vytvoriť úkryty z rastlín, kmeňov prípadne zo skál. Štrk tmavší a jemný, aby si neporanil fúziky. Zdržuje sa najčastejšie pri dne akvária kde ho prehrabáva a hľadá potravu. Je všežravec. Potrava by mala byť adekvátne veľká k jeho veľkosti. Ideálna je živá (nitenky, artémia, cyklop), ale nepohrdne ani tabletkovým krmivom. U mňa s obľubou prijíma tabletky Tetra Wafer Mix (s obsahom riasy Spirulina). Voda v akváriu by mala mať hodnoty pH 6-8, dH 2-25, teplota by sa mala pohybovať medzi 22-26°C a hlavne by mala byť čistá. Je to pokojná, mierumilovná a spoločenská rybka, ktorá sa najlepšie cíti v húfe (4-10 jedincov). Je dosť aktívny a nič mu v akváriu neunikne.

Odchov: Pred trením je ideálne oddeliť samičky od samčekov a výdatne ich kŕmiť. Pre urýchlenie trenia je ideálna výmena vody, taktiež zníženie jej teploty o 2-3°C a kŕmenie „kvalitnou“ živou potravou (napr. nitenky). Na trenie by sme k jednej samičke mali dať aspoň 2-3 samčekov aby stačili oplodňovať ikry. Samička nakladie ikry do „vačku“, ktorý utvorí spojením prsných plutiev a prepláva cez mlieč, ktorý do vody vypustí samček. Takto oplodnené ikry nalepí na vopred očistené miesto. Najčastejšie sú to kamene, kmene (korene) a listy rastlín, ale nie je vzácnosťou ani sklo akvária. Z jedného trenia môže byť aj 500 ikier. Zo začiatku sú ikry bledé (biele), postupne oplodnené stmavnú. Neoplodnené ikry ostanú bledé a začínajú plesnivieť. Treba ich odstrániť z akvária lebo sa môže stať, že prídeme o všetky ikry, nakoľko začnú plesnivieť i oplodnené ikry. Poter sa liahne za 2-3 dni a o ďalšie 3 dni sa poter rozpláva. Poter je dosť chúlostiví na kvalitu vody, takže je treba dosť často vymieňať časť vody a odkalovať dno od nečistôt a zbytkov potravy. Poter kŕmime drobnou živou potravou ako je cyklop alebo žiabronôžka soľná (Artemia salina).


Corydoras nanus Corydoras nanus Corydoras nanus Corydoras nanus

10.01.2007
Jozef DoliňákPrístupov: