článok Článok

Ceratophyllum demersum
(rožkatec ponorený)

rod: Ceratophyllales
čeľaď: Ceratophyllaceae
pH: 6.0-9.0
dH: 5.0-15.0
teplota: 10-28°C

Charakteristika:
Ceratophyllum demersum patrí ku kozmopolitným rastlinám, čiže ho môžeme nájsť všade na svete okrem najchladnejších oblastí. Je to typická jemnolistá plávajúca rastlinka ktorá netvorí koreňový systém. Je odolná a zároveň dosť krehká. Voľne pláva pod vodnou hladinou, kde sa bohato rozvetvuje. Je dosť náročná na svetlo a tiež vyžaduje skôr vodu, ktorá je bohatšia na obsah vápnika. Vápnik podporuje jej rast, preto sa rastlinke menej darí v mäkkých vodách. Pri slabšom osvetlení sú listy kratšie a viac "roztvorené" ako keď má svetla dostatok. Taktiež farba rastlinky je bledšia. Patrí medzi rýchlorastúce rastlinky. Odoberá z akvária väčšinu škodlivín a prebytočných živín. Pokiaľ má dobré podmienky, dokáže veľmi rýchlo rásť a zarásť celú hladinu akvária. Rastlinku je možné i zasadiť, ale v tom prípade sa stonka pod vodou viac predĺži a rastlinka nevyzerá veľmi esteticky. Naopak, na hladine je rastlinka veľmi hustá, čím poskytuje poteru a mladým rybkám vhodný úkryt.

Rozmnožovanie:
Ceratophyllum demersum je jednodomá rastlina (viď poznámku). Rastlinka tvorí samčie a samičie kvety, ktoré sú opeľované vodou. Rozmnožuje sa semenami, ale hlavne nepohlavne - delením stonky. Z každého odlomeného kúska dokáže vzniknúť nová rastlinka.

Vlastné skúsenosti:
Rastlinku Ceratophyllum demersum mám v akváriách už dosť dlho. V akváriu mi rastie celoročne. Najčastejšie ju mám v plávajúcej "forme". Vtedy je veľmi hustá a skôr pripomína kefku na čistenie fliaš. Občas som ju mal i zasadenú v akváriu (či skôr vsunutú pod koreň). Vtedy je vidieť jej rýchly rast, pokiaľ dosiahne hladinu. Ale môžem povedať, že naozaj krajšie pôsobí na hladine, ako zasadená. Keď je Ceratophyllum demersum zasadený, stonka sa predĺži a listy sa vyrovnajú. Dokonca niektoré listy sa až "ohnú" opačným smerom, pričom rastlinka vyzerá ako kedy bola zasadená opačne. Medzi jednotlivými listami je vtedy dosť viditeľná medzera (holá stonka). Taktiež, pokiaľ som ju mal zasadenú, vetvila sa mi až na hladine, nikdy nie pod. Ale mal som tú česť vidieť i bohato rozvetvenú rastlinku zasadenú pod hladinou. Bol to presne ten istý druh ako mám doma ja, lebo som ho dotyčnej daroval ja ako prebytok. Je to dosť možné i intenzitou osvetlenia a rôznou tvrdosťou vody, keďže mám nižšiu tvrdosť. Na hladine sa v nej vždy ukrýval poter Poecilia reticulata. Pri čistení skoro vždy túto rastlinku pretrhám a nechám na hladine iba 4-5 cm veľké vrcholce. Behom pár dní sa ich dĺžka zdvojnásobí. Rastlinka by mala i kvitnúť, ale ja som ešte to "šťastie" nemal, že by mi kvitla. Možno keby som ju tak často neskracoval.

Ceratophyllum demersum Ceratophyllum demersum

Poznámka: jednodomá rastlina - rastlinný druh vytvára len jednopohlavné kvety a tie sa nachádzajú na rovnakom jedincovi.

14.01.2008
Jozef DoliňákPrístupov: