článok Článok

Blyxa japonica

rad: Alismatales
rod: Blyxa
čeľaď: Hydrocharitaceae
kontinent: Ázia, Čína, Kórea, Japonsko, Thajsko, Indočína
pH: 5.5-7.5
teplota: 22-28°C

Charakteristika:
Domovinou rastlinky Blyxa japonica, je Ázia -> Čína, Kórea, Japonsko, Thajsko, Indočína. Patrí medzi "náročnejšie" druhy rastliniek. Pokiaľ chceme aby prosperovala, musí mať dostatok svetla, mäkkú vodu a teplota by sa mala pohybovať okolo 25°C. Taktiež je treba používať hnojivo s obsahom železa a používať CO2. Rastlinka dobre "reaguje" na pridanie hliny do dna. Jej rast je "relatívne" pomalý. V závislosti od podmienok v akváriu je jej farba od bledozelenej po olivovozelenú, pri dostatočnom osvetlení dokonca niektoré listy majú červenú farbu. Rastlinka tvorí lodyhu z ktorej vyrastajú listy. Je to krovitá rastlinka, ktorá sa považuje za jednoročný druh. Rozmnožovaním za pomoci výhonkov je možné ju udržať stále v raste. Je využívaná ako dekoračná rastlinka (kvôli farbe a štruktúre listov), hlavne v japonských akváriách. Ideálne je ju sadiť v skupinkách. Vo väčších akváriách ju vysadzujeme v popredí, v menších v "druhej rade" (nakoľko jej vzrast sa pohybuje medzi 5-20 cm). Ešte dekoratívnejšia je jej "príbuzná" a to Blyxa auberti. Táto tvorí jemnejšie ružice s bledozelenými listami, ktoré vzhľadovo pripomínajú zelené roviny. Charakteristická je jemnejším koreňovým systémom. Nemá rada časté presádzanie. Zohnať by sa mali dať ešte druhy: Blyxa alternifolia, Blyxa echinosperma, Blyxa novogiunensis a Blyxa quadricostata. Nakoľko to je "novinka" medzi akvaristickými rastlinkami i informácii je značne menej.

Rozmnožovanie:
Rozmnožuje sa nepohlavne, delením. Rastlinka sa nad dnom "rozdelí" na dve, prípadne viac časti (dobre to je viditeľné na prvých dvoch fotkách). Potom ju stačí iba rozdeliť a rozsadiť.

Vlastné skúsenosti:
Rastlinku Blyxa japonica som si do akvária zasadil 23.03.2006. Získal som dve samostatné rastlinky, ktoré sa mi poriadne rozmnožili, čo ma až nadmieru teší. Svietim denne od 8:30 do 21:30 s prestávkou medzi 13:30~15:30. Na čistý objem akvária (31 litrov) s 15 W trubicou. Na hnojenie používam PMDD a JBL Ferropol s obsahom železa. Tiež pridávam CO2. Keď im začína dáka druhá rastlinka cloniť, značne narastú aby sa "dostali" bližšie k svetlu. Vtedy sa im vrcholce listov pekne sfarbia do červena (je to taktiež vidieť na prvých dvoch fotkách). V opačnom prípade (keď im nič necloní) majú zhruba okolo 10 cm. Pri nedostatku živín, rastlinky značne zakrpatejú (viď nano akvárium kde dve rastlinky Blyxa japonica sú od jeho založenia, ale majú zhruba 4-5 cm). Pri rozdelení rastlinky vždy odstránim "staršie" silnejšie korene a nechám iba mladé. Síce vtedy má Blyxa japonica tendenciu "vyplávať" na hladinu. Ale dá sa to vyriešiť buď hlbším zasadením do substrátu, prípadne uchytením o kameň alebo koreň. Keď sa jej dostatočne vyvinú korene tak už problém nie je. Rastlinky sadím jednotlivo s odstupom 4-5 cm.

Blyxa japonica Blyxa japonica Blyxa japonica Blyxa japonica

22.05.2007
Jozef DoliňákPrístupov: