článok Článok

Betta splendens od trenia po separovanie
(bojovnica pestrá)

Úvod:
Pred pokusom o trenie, by sme sa mali zamyslieť o čo nám ide. Skúsiť to? Rozmnožovať pre radosť? Šľachtiť? Ak to chceme skúsiť alebo chcem len pre radosť pár poznatkov:
Pri bežnom trení bojovnice vyprodukujú 100 – 500 ikier (či viac či menej záleží na viacerých faktoroch, najväčší rekord bol takmer 1000 ikier).
Po vytrení je potrebné oddeliť samicu aj samca samostatne od poteru.
Udržať teplotu vo vytieracej nádobe min. 26°C.
Denne kŕmiť min. 2 x a meniť pravidelne vodu.
Prečítať si niečo o ich chove predtým ako sú už na svete a potom váhať čím ich kŕmiť a či sme ochotný chovať artémiu.
Čo s úspešným odchovom? Máme pre nich odber?

Hneď na začiatku by bolo vhodné oboznámiť sa s niekoľkými poznatkami, ktoré nás môžu od plánu trieť bojovnice odradiť. Ak chceme mať len vždy krásnych samcov a bez starosti, radšej si ich kúpte. Bojovníc sa nevyliahne 10-15, ktoré budú spolu nažívať. Betta splendens je agresívna ryba, ktorá je neznášanlivá a teritoriálna. Pri pokuse o chovanie páru nonstop spolu sú dotrhané a dodriapané plutvy samozrejmosťou a to nielen pri samici, ale ani samec nebude mať chvost nikdy celý. Ich párenie nie je láskyplný akt, ale neprestajná naháňačka, tvrdá bitka a hryzance. Sme prekvapený? Je to bojovnica a nedostala to meno náhodou.

Možno sa to zdá až príliš negatívne, ale lepšie je začať faktami, ktoré budúcim chovateľom unikajú a keď sa podujmú na trenie sú žalostne prekvapený zo svojského dvorenia samca a snažia sa ho z agresivity vyliečiť prikupovaním viacerých samičiek. Agresivita neklesne, len sa rozdelí na počet samičiek, pričom kvalitný samice dokáže neprestajne obháňať aj dve samice. Samček sa ich nesnaží zabiť, ale donútiť ku treniu, keďže však vždy pláva okolo iná nevie svoje dvorenie koncentrovať a časom môže otupieť a nebude sa o trenie snažiť.

Po na zdanie negatívnom úvode začneme prakticky. Nádoba na trenie je vhodná od 15 litrov a vyššie. Ak použijeme napríklad 50 litrové akvárium stačí ho naplniť do výšky 15 -20 cm a postupne dolievať. Pri menších napr. 15 litroch je potrebné osadenstvo po cca. 2 mesiacoch premiestniť do väčšieho, aby mali miesto na plávanie a okrem toho, aby voda vydržala dlhšie čistá.

Zariadenie:
Použitie štrku je na chovateľovi, nevýhodou je zapadnutie ikier medzi ne odkiaľ ich samec nedokáže vybrať a neskôr zapadanie nezjedenej potravy, ktorú je ťažšie odkaliť ako z prázdneho dna. Na prázdnom dne aj samec bez problémov nájde spadnutú ikru alebo vyliahnutý poter. Ja ho vôbec nedoporučujem.
Rastliny sú dôležitou zložkou. Okrem pohlcovania odpadových látok sú domovom nálevníkov a iných mikroorganizmov, ktoré sú vynikajúcou potravou pre poter v prvých dňoch. Plávajúce rastliny ako Riccia fluitans alebo Lemna minor, Ceratophyllum demersum, Pistia stratiotes, Egeria densa sú okrem toho aj vhodné na postavenie hniezda (oporný materiál) a prirodzeným úkrytom pre samicu. Trieť sa však dá samozrejme aj bez rastlín.
Vzduchovanie je potrebné hlavne v menších nádobách ako napríklad spomínaných 15 litroch, kde by nemalo 200 vyliahnutých rybiek čo dýchať, keďže kyslík je spotrebovávaný aj pri rozkladacích a hnilobných procesoch pri prebytku jedla. Poter dýcha žiabrami do vývoja labyrintu (dýchací orgán, ktorý umožňuje dýchať atmosférický kyslík vynorením papuľou nad hladinu). Hlavne ak sme sa rozhodli mať nádrž bez rastlín.
Krycie sklo udržuje vzduch nad hladinou teplejším ako je v miestnosti čo si vyžaduje udržanie hniezda pokope, pretože voda je vyššej teploty ako okolitý vzduch. Namiesto krycieho skla je možné použiť aj igelit, ktorý musí byť vyvážené prištipcovaný. Nevýhodou je, že treba vždy dávať pozor, aby nespadol, čím by sa hladina úplne prikryla ryby by sa nemohli nadychovať (bojovnica je závislá na labyrinte ako primárnom zdroji vzduchu – možnosť udusenia). Namiesto pokrytia celého akva môžeme použiť polystyrénový kryt, pod ktorým bude teplý vzduch a samec pod ním môže vytvoriť hniezdo. Musí mať oblúkový tvar.
Ohrievač sa väčšinou používa 20 wattový. Nie je podstatná watáž, ale veľkosť, aby nevyčnieval, preto je možné použiť aj vyšší napr. 75 W.
Filter, ktorý môže byť v prvom štádiu vypnutý alebo na minime.

Výber páru:
Je na chovateľovi aký pár vyberie. Bojovnice sú najaktívnejšie na trenie v 3 – 8 mesiaci, ale aktívne sú aj v oveľa vyššom veku. Kúpené ryby v obchode sú vždy vo veku min. 8 mesiacov pokiaľ sú dovozové. Chovatelia v Thajsku a podobne, chovajú samcov väčšinou do 8 mesiacov a až kým sú dostatočné veľký a atraktívny. Títo chovatelia nie sú väčšinou priamymi importérmi do všetkých krajín, preto je predpoklad, že ryby idú cez viacerých sprostredkovateľov čo znamená, že dovozová ryba v obchode môže mať aj rok alebo viac. Dobrý obchodníci sa zbavujú aj starých neplodných samcov, ktorí sú veľkí a nádherní, ale minimálne aktívni.

Ryby od domácich chovateľov môžu klamať veľkosťou, že sú mladé, ale ryby o ktoré nie je správne postarané môžu mať 9 mesiacov a výzorom zodpovedajú 3. Nepravidelné výmeny vody, príliš nízka teplota a nedostatočné kŕmenie. Kvalitnejšie môžu byť ryby od chovateľa, ktorí sa bojovniciam venuje, aj keď nikto nezaručí, že poskytne kvalitné ryby. Na výber veľmi nie je, ale je dobré byť informovaný, koľko faktorov a možností je skryť pri bojovniciach.

Dôležité pri výbere je či chcete ich spárením docieliť nejakú farbu alebo typ plutiev. Ryby z obchodu sú vo väčšine nositeľmi rôznych génov čo spôsobuje, že po vytrení dvoch nepríbuzných bojovníc sa nemusí ani jedna ponášať na rodičov. Ak chcem docieliť žiadanú farbu alebo typ plutiev je potrebné krížiť príbuzenské ryby (je to možné do 8 generácie následného príbuzenského kríženia bez defektov), pri ktorých sa postupne farby vracajú alebo opakujú (čo znamená, že napr. spárením červeného a modrého môžeme mať zelené, modré, červené, žlté,.... čokoľvek gény obsahujú a po opakovanom krížení príbuzných rýb sa tie farby opakujú, čiže štiepenie na rôzne farby pomaly prestáva).

Pri samcovi je dôležitá aktívnosť, stavanie hniezda a pri samici adekvátna veľkosť k samcovi, rovnaká alebo trochu menšia. Samica s vypuklým bruchom je pravdepodobne plná ikier, čo nie je podmienkou úspešnosti. Samica má ikry vždy, ale v určitých obdobiach ich má viac. Pred trením by mali byť obaja kŕmení živou/mrazenou potravou.

Vloženie páru na trenie:
Teplota vody 26° - 29°C. Názory na poradí vloženia rýb sú rôzne. Niekto začína samicou, aby sa udomácnila našla si úkryty, ale na druhej strane sa samec potrebuje oboznámiť so svojim teritóriom, aby si vybral miesto na hniezdo. Ak je samec prvý krát dávaný na trenie, je vhodné ho pár dní so samicou „zoznamovať“, aby na seba pár dní dopredu videli, čo okrem toho aj podnieti samca stavať hniezdo. Osvedčený spôsob je aj takzvaný komín – vloženie samice do pohára, ktorý je plný do výšky hladiny. Samec sa pred samicou predvádza a nemôže jej ublížiť a samica sa ho menej bojí a jeho predvádzanie ju pripraví na trenie.

Samičkina pripravenosť je signalizovaná vertikálnymi pruhmi (vyblednutými oproti farbe). Samice s bledým telom majú ťažšie spozorovateľné pruhy alebo ich vôbec nevidno. Niekedy samička je pripravená skôr ako samec. Počas stavania hniezda pripláva a samec ju chvostom odsúva preč, dôvodom je nedostavané hniezdo. V opačnom prípade keď je hniezdo hotové a samica je stále skrytá a nemá vertikálne pruhy. Keď sú však obidvaja pripravený, samec láka samicu pod hniezdo roztiahnutými plutvami a žiabrami. Celý tento proces je sprevádzaný dosť tvrdou bitkou a riadnymi naháňačkami čo je normálny jav. Keď samica pripláva začne sa „krútenie“. Samec sa omotá okolo samice a stiskom vypudí pár ikier zo samice, ktoré sú následne oplodňované. Pokým samica stúpa v extáze ku hladine vyzerajúc akoby bola mŕtva samec začne zbierať ikry po dne. Po nazbieraní pár ich v papuli zabalí do slín a vypľuje do hniezda. Akt sa opakuje desiatky krát dookola v priebehu 2 - 6 hodín. Samec rozhoduje o konci trenia. Začne odháňať samičku od hniezda, jeho agresivita stúpne a samika musí byť odobraná.

Prvý krát páriacim sa samcom niekedy trvá aj niekoľko dní kým ku treniu dôjde, stavajú dokola hniezda a premiestňujú ho. Niekedy dokonca sa nevytrú vôbec alebo je výter neúspešný tým, že po dokrútení nechajú ikry bez povšimnutia alebo nechajú samicu zožrať ikry. Alebo sa aj okolo samice krútia, ale nevedia ju správne stlačiť a ikry z nej nevedia vypudiť. Pri prvopáriacich sa samcoch je neúspešný chov veľmi bežný. Stačí počkať min. 2 – 4 týždne a zopakovať trenie.

Rast poteru:
Poter sa rozpláva v závislosti od teploty po 24 - 40 h. Poter je veľmi miniatúrny a zdá sa akoby len ikre narástol mini chvostík. Poter začína vypadávať z hniezda a samec ich začína zbierať a vracať späť do hniezda. Niektoré sa sami doplavia krúživým nemotorným plávaním do hniezda. Od spodku hniezda je vidieť len desiatky chvostíkov trčiacich z hniezda. Vypadnutý poter ležiaci na dne sa javí ako mŕtvy, ale to len oddychuje je vidieť, že po chvíli sa snaží krútením vyplávať do hniezda. Chovateľov - začiatočníkov občas vyľaká, že po vpľuvnutí niekoľkých mladých viac vypadne ako samec umiestni, čo je normálne. Po 2 - 3 dňoch začne poter vodorovne plávať, kedy už pozornosť samca a jeho chytanie nie je potrebné a samec môže byť odlovený. Pri odobraní od detí sa môže dostať samec do depresie, pár dní nemusí prijímať stravu a môže vyblednúť.

Väčšine rozplávaného poteru sa už minul žĺtkový vačok a začína loviť nálevníky a mikroorganizmy. Časť z nich už môže prijímať vyliahnuté artémie hneď, ostatné až o 1 - 2 dni. Kŕmiť je potrebné min. 2 x za deň. Vhodným krmivom sú aj živé/mrazené cyclopy ako doplnok prachové krmivo.

Výmena vody je dôležitým faktorom ovplyvňujúcim rast. Hromadiace sa dusičnany a prebytok amoniaku z výkalov a nezjedenej potravy blokujú rast a môžu aj zabíjať. Výmena časti vody sa bežne začína po 1- 2 týždňoch, 20 - 50% denne v závislosti od počtu poteru a veľkosti akvária. Vždy za odstátu cca. 24 h (vyparí sa chlór) a rovnakej teploty s presnosťou odchýlkou max 1 - 2°C, keďže sa jedná o poter je najlepšia rovnako teplá voda bez odchýlky. Voda vo väčšej nádobe môže mať aj po 24 h o 4°C nižšiu teplotu ako majú ryby. Vodu môžeme ohriať zohriatím časti vody pri 10 litroch napr. 1 liter a priliatím spať, zamiešaním a odmeraním teploty. Alebo v rýchlovarnej kanvici nechať zovrieť napr. 2 dcl a vliať do zvyšku a poriadne zmiešať a odmerať teplomerom. Výmena vody bez odsatia odpadu z dna by nebola až taká účinná. Odsatie je možné vzduchovacou hadičkou, spádovým efektom. Rovnosť a manipuláciu hadičky docielime jej priviazaním k špajdli alebo hrubšiemu drievku. Málo komu chutí akváriová voda, preto pre nasatie použite striekačku, ktorou vsatím vytvoríme podtlak, odpojiť a voda potečie to nádoby. Poter tobogan zvláda bez ujmy, takže nádobu po odsatí pod silným svetlom skontrolujeme (najlepšie je poter vidieť v svetlých vedrách, kde po nasvietení vidno aj 2 mm rybku) a účastníkov toboganovej jazdy vrátime späť (lyžičkou alebo sitkom s tvrdou sieťkou). Filter môže byť pustený silnejšie ale aby nebránil poteru v plávaní.

Vo veku 3 - 4 týždňov je už poter dosť veľký na prijatie krájaných patentiek alebo koretier. Je vhodné začať aj s doplnkovým sušeným krmivom. Sušené krmivo nie je vhodné ako základ stravy, ale je potrebné, pretože obsahuje množstvo vitamínov, ktoré ryba potrebuje a ani živé/mrazené krmivo ich všetky neobsahuje. Dôležité je striedanie pokrmov. Živé krmivo je super grindal jednoduchá držba malinké, vhodné pre poter, ale ja ho používam aj pre dospelé.

Separovanie samcov:
Okolo 6 - 8 týždňa sa začnú samce a samice rozlišovať. Samce majú dlhšiu análnu plutvu a dlhšie ventrale plutvy, samičkám sa začína objavovať biely bod, z ktorého vypúšťajú ikry. Samce začínajú mať medzi sebou malé šarvátky neohrozujúce život. Ohrozené však môžu byť ich plutvy pri, ohlodaní plutiev v nízkom veku sa nemusia nikdy zrásť alebo môžu byť pomačkané. Separovanie samcov môže pre nezainteresovaných vypadať nevhodné. Samci by sa však časom pozabíjali, keby neboli pooddeľovaný. Ryby pochádzajú z pestiarní, kde sú vychovávaný ako napr. v Thajsku v 0,5 l whisky fľašiach, z dennou výmenou vody.
Pre dorastajúcich samcov sú vhodné 0,7 – 1,0 l. Bojovnica strávi v takom objeme 3 - 8 mesiacov a následne je predaná. V obchodoch sú aj tak držané v nádobách o objeme menej ako 0,2 l.
Dospelé bojovnice by nemali byť celý život v tak malých nádobách, vhodnejšie sú okolo 2 l alebo vyššie. Bojovnica rastie do cca 11 mesiaca a v 1 litri by sa dospelá ledva otočila. Vhodné nádoby sú sklené zaváračkové poháre alebo PET fľaše z nápojov odrezané podľa požadovanej veľkosti. Výhodou PET-iek je ich väčší objem, ale je cez ne horšia viditeľnosť. Sklenené okrem menšieho objemu sú ťažké a ich veľký počet naberá dosť na váhe. Štvorcové alebo okrúhle, na tom nezáleží. Okrúhle oproti štvorcovým nádobám skresľujú a majú rôzne obruby.
Výmena vody v nádobách postačuje 2 x do týždňa čo je každý 3 – 5 deň, 70 – 85 % objemu, tiež hadičkovým spôsobom. Doplnenie novej vody je možné doliatím, čo spôsobuje mixérový efekt. Na to nám pomôžu vlastné lieviky, hrdlo z PET fľaše uzavreté vrchnákom a s primeranou dierkou na konci. Keď máme takýchto lievikov viac môžeme ich vložiť do pohárov a za sebou naliať do viacerých čím sa ušetrí čas kým voda stečie do pohára. Takéto prúdenie je prijateľnejšie. Časom sa poháre zanášajú riasami, kalmi a je ich potrebné umyť. Vtedy je vhodná aj 100 % výmena vody.
Rastliny v nádobách sú veľkým pomocníkom pri spotrebovávaní odpadových látok v akváriu. Nesmú však zaberať veľa miesta, aby bolo kde plávať. Samozrejme tam koreňové rastliny rásť nebudú, ale spomínané plávajúce Riccia fluitans alebo Lemna minor vydržia a budú sa aj množiť, že ich bude potrebné zahadzovať.
Mladé bojovnice by mali na seba v prvých mesiacoch vidieť, aby neboli opustené, ale v 5 - 6 mesiaci začneme zabraňovať v nepretržitom videní na inú bojovnicu, použitím pohľadníc alebo nastrihaným papierom. Odkrývanie len pár krát za deň (stačí aj raz alebo obdeň) na 10 – 30 minút. Tým zabránime, aby samci zleniveli alebo sa celý deň nevysiľovali.


Betta splendens - samček Betta splendens - samček Betta splendens - samček

16.07.2007
Ján ChmelíkAutorom tohto článku je Ján Chmelík (http://skbs.ic.cz) za čo sa mu chcem týmto veľmi pekne poďakovať, že mi "umožnil" tento článok uverejniť na mojej stránke. Som rád, že sa môžem "označovať" za jeho kamaráta. Venoval sa množeniu bojovníc Betta splendens je mi dosť ľúto, že nateraz s tým skončil, ale momentálne má iné "povinnosti" (synčeka), ktorý mu robí taktiež veľkú radosť. Snáď (ja v to dúfam) sa raz vráti k svojmu koníčku - chovu Betta splendens.
Pokiaľ si tento článok chcete stiahnuť vo formáte PDF, tak tu máte link.


Prístupov: