článok Článok

Anubias barteri var. nana
(anubias Barterov menší)

rod: Anubias
čeľaď: Araceae
kontinent: Afrika, Kamerun
pH: 5.5-9.0
dH: 2-10
teplota: 20-30°C

Charakteristika:
Domovinou rastlinky Anubias barteri var. nana, niekedy označovanou i ako Anubias nana je Afrika. Najčastejšie rastie v plytkých častiach riek a v nížinných močiaroch. Patrí medzi menšie druhy, a preto je vhodný i do menších akvárií, prípadne sa vysadzuje v popredí akvária. V akváriu nie je náročný na silu osvetlenia a ani na chemizmus (zloženie) vody, ale obľubuje dno bohaté na živiny. Svojou odolnosťou to je ideálna rastlinka i pre začiatočníkov. V prírode rastie málokedy pod vodou. V období dažďov sa ale prispôsobí na "život" pod vodou. Tým sa stáva "zaujímavým" i pre akvaristov. Pokiaľ je celý ponorený (submerzná forma), jeho vzrast je nižší. Pri emerznej forme je vyšší. Jeho rast by som zaradil medzi pomalšie, čo v dosť veľkej miere využívajú riasy, ktoré sa s veľkou obľubou objavujú na starších listoch. Pri odstránení starších listov, začne rastlinka vo väčšej miere tvoriť nové listy. Rastlinku nie je vhodné sadiť do štrku, ale lepšie je ju prichytiť na skaly, prípadne korene. Na uchytenie sa často používa silón, prípadne gumička. Časom sa dokáže pomocou koreňov uchytiť ku skale, prípadne koreňu i sám. Pokiaľ by ste ho chceli zasadiť do štrku, dobrá voľba to nie je. Určite by nemal mať "zahrabaný" podzemok, lebo začne s určitosťou odhnívať. Taktiež treba dávať veľký pozor, aby sa rastlinke nepoškodili korene, nakoľko sú veľmi citlivé. Má tvrdé, voskové, tmavo-zelené listy, ktoré sú na koncoch zašpicatené. Vhodný je i k rybám, ktoré si veľmi radi pochutnajú na rastlinkách, nakoľko sú tieto rastlinky dosť "tvrdé". V akváriu i kvitne, tvorí belavo-zelený kvet.

Rozmnožovanie:
Rozmnožuje sa nepohlavne delením podzemku, prípadne oddelením bočných výhonkov z hlavného podzemku. Na každej časti oddeleného podzemku by mali byť korene a aspoň 1-2 listy.

Vlastné skúsenosti:
Anubias barteri var. nana mám od svojich akvaristických začiatkov (v roku 2004). Bola to moja prvá rastlinka (keď som ju kupoval mala zhruba 5 cm dlhý podzemok) a prežila si toho naozaj dosť. Veľmi dlho v akváriu "iba" stagnovala. Snažil som sa jej nájsť ideálne miesto a podmienky, ale stále nič. V podstate ani nerástla. Až prišiel "zlom", keď sa listoch objavila čierna štetinková riasa. Staršie a riadne napadnuté listy som ostrihal. Na jednom konci ostal zhruba 3 cm podzemok úplne bez lístočkov iba s koreňmi. Rozhodol som sa, že ho odrežem a rozdelím na dve časti. Pripevnil som ich na kamene pomocou gumičiek a vložil do akvária. Za pár dní na podzemkoch začali "pučať" nové lístočky. Taktiež i "pôvodný" Anubias barteri var. nana začal vyháňať nové lístočky a ešte k tomu i postranné podzemky. Neskôr som mu ešte ďalšie tri postranné podzemky odobral. Momentálne má zhruba 14-15 cm a plno postranných podzemkov. Je uchytený na koreni (mopani). Asi najviac ma mrzí, že mi ešte za tie tri roky ani raz nezakvitol, ale možno raz. Momentálne mám Anubias barteri var. nana vo všetkých akváriách a som rád, že sa mu všade darí.

Anubias barteri var. nana mladé rastlinky Anubias barteri var. nana osadený koreň rastlinkami Anubias barteri var. nana

Poznámka: emerzná forma - rastliny pestované "nad" hladinou vody, submerzná forma - rastliny pestované "pod" hladinou vody.

15.03.2007
Jozef DoliňákPrístupov: