Článok

Založenie 37 litrového akvária

29.06.2007 som zakladal toto akvárium. Hlavný dôvod bolo sťahovanie a rozobratie pôvodného akvária, ktoré som dokonca počas sťahovania "stihol" i prasknúť. Takže som si kúpil nové, o trochu väčšie. Rozmer akvária je 50x25x30 (dxšxv) takže jeho objem je 37.5 litra. Urobil som predbežný náčrt rozmiestnenia rastliniek v akváriu.

náčrt

Pod akvárium som vložil mäkkú podložku, ktorá sa používa pod plávajúce podlahy (v hrúbke 4 mm). Mäkkú podložku preto, aby sa vyrovnali i tie najmenšie nerovnosti a predišlo sa prasknutiu akvária. Ja som síce akvárium dával na akvaristickú skrinku, ale predsa. Z vonkajšej zadnej a bočnej strany akvária som nalepil akva-tapetu. Spodok je tmavší a smerom vyššie modrá farba postupne bledne. Ako dno som sa rozhodol použiť štrk Aquaclay Ground vo vrstve 4 cm vpredu a 8 cm vzadu. Dno sa "zvažuje" preto, aby sa detrit "presúval" k prednému sklu. Dôvod je ten, že tam by som chcel nechať voľný priestor a bude sa dať lepšie odsávať ako vzadu medzi rastlinkami. Mal som tak isto zariadené i predchádzajúce akvárium a bol som spokojný. Viem, že časom sa dno skoro "urovná" (skúsenosť). Jedine, že by som urobil v akváriu dáku "terasu".

prázdne akvárium
Prázdne akvárium. Vidieť podložku, i nalepenú akva-tapetu.

Štrk Aquaclay Ground som nemusel premývať, nakoľko to som urobil už pri prvom zakladaní akvária. Mohol som sa teda rovno pustiť do tvorby dna. Zhruba po "vytvorení" cca. 2-3 cm hrubého dna som vložil na pár miest guličkové hnojivo JBL the 7 balls. Hlavne pod rastlinky s bohatým koreňovým systémom - Blyxa japonica, Echinodorus cordifolius ssp. fluitans a Ludwigia repens. Toto hnojivo (guličky) som zasypal zvyšným štrkom. Do akvária som položil krabičku, do ktorej som vlieval vodu aby som si "neporušil" dno. Vodu som použil miešanú: 5 litrov pôvodnej vody z akvária, 6 litrov osmotickej vody a ostatok odstátej. Pri napúšťaní vody dno trošku "sadlo". Vodu som napustil zhruba do 1/3 a pustil sa do sadenia rastliniek.

Najskôr som "usadil" kmeň na ktorý som pomocou silónu pripevnil rastlinky Anubias barteri var. nana a Microsorum pteropus. Potom som sa pustil do sadenia rastliniek Blyxa japonica, nasledovala Ludwigia repens, Bacopa monnieri, Echinodorus cordifolius ssp. fluitans a Egeria densa. Keď už som mal rastlinky zasadené dopustil som vodu asi do 2/3 výšky akvária.

začiatok sadenia
Práve osadený kmeň a zasadené rastlinky Blyxa japonica.

Na rad prišla technika. Nainštaloval som vnútorný filter, ktorý som používal i predtým - AquaEl mikro, spolu s roztrekovacou rampou. Nad filter som umiestnil teplomer. Keď už aj technika bola doinštalovaná dopustil som i ostatok vody. Pustil som filter a do akvária som vpustil "obyvateľov", ale pri vypnutom osvetlení aby to nebol pre nich veľký "šok". Osadenstvo som tam dal hneď preto, lebo som nepoužil "surovú" vodu z vodovodu, ale ako som spomenul na začiatku tohto článku, zmiešanú.

dokončené akvárium dokončené akvárium
Akvárum po dokončení.01.07.2007
Jozef DoliňákPrístupov: