Článok

Založenie 6 litrového akvária

Rozhodol som sa, že si založím 6 litrové akvárium. Rozmer som zvolil 20x20x15. Akvárium som si lepil sám. Narezal som si sklo, ktoré som zlepil silikónom EMFIMASTIC MS1. Počkal som 24 hodín, aby silikón zaschol. Potom som žiletkou odstránil prebytočný silikón. Akvárium som napustil vodou aby som mal istotu, že dobre tesní. Keďže bolo všetko OK, zobral som najjemnejší brúsny papier a "zabrúsil" som ostré hrany na akváriu. Akvárium som ešte raz poriadne opláchol a poutieral. Na zadnú stranu som nalepil tmavú akvaristickú tapetu. Pod akvárium som dal podložku, aby sa vyrovnali prípadné nerovnosti.

Akva - 1

Ako dno som použil štrk MHK Filtus Floran (je to lávová drť). Balené bolo vo 4 litrových vreckách za cenu 197,-Sk. Tento štrk je dosť ľahký a mal som teda obavu so sadením rastlín. Štrk som pred použitím premyl. Do akvária som dal najskôr 1 cm vrstvu tohto štrku. Na neho som "nasypal" rozdrvené guľôčkové hnojivo JBL the 7 balls (jednu guľôčku) a dal ďalšie 2 cm štrku. Takže celková vrstva "narástla" na 3 cm. Spotreboval som zhruba 1/3 balenia. Napustil som do 1/2 akvária vodu. A pustil som sa do sadenia rastlín.
Floran Floran - zrnitosť
Akva - 2 Akva - 3

Rozhodol som sa pre takéto zloženie rastlín: Blyxa japonica, Ceratophyllum demersum, Echinodorus tenellus, Didiplis diandra, Lemna minor a Vesicularia dubyana. Bol som prekvapený ako dobre sa do štrku sadia rastlinky. Po dosadení rastlín (Blyxa japonica, Echinodorus tenellus, Didiplis diandra a Vesicularia dubyana) som dopustil vodu. Na hladinu som dal Ceratophyllum demersum a Lemna minor. Vodu som použil "miešanú" - 2.5 litra vody zo zabehnutého akvária a 2.5 litra odstátej vody. Voda mala hodnotu pH 6.5.
Akva - 4 Akva - 5
Akva - 6 Akva - 7
Akva - 8 Akva - 9

Po napustení vody som tam hneď dal i nových obyvateľov. A to dve samičky a jedného samčeka Girardinus metallicus a krevetky Neocaridina denticulata. Pokiaľ by to bola iba "surová" voda, určite by som ich tam nedával. Nakoľko som použil i vodu zo zabehnutého akvária, tak som strach nemal. Priebežne budem informovať o "dianí" v akváriu.


Poznámka:
V akváriu zatiaľ nebude filter (možno časom pribudne), preto budem musieť asi častejšie sledovať hodnoty vody a taktiež častejšie odkalovať dno a vymieňať vodu.

13.07.2006
Jozef DoliňákPrístupov: